Chocolissimo - 10.2016

5 kroków ku motywacji

5 kroków ku motywacji

Brief.pl / Wiedza

Dzień dobry w poniedziałek! Z pewnością z radością usiadłeś dziś do biurka i rozpocząłeś z uśmiechem dzień. Zacząłeś realizować wszystkie postawione przed Tobą zadania i po ośmiu godzinach pracy z niezwykle zadowalającym efektem działań pobiegniesz na siłownię, a wieczorem posprzątasz, przygotujesz pyszną kolację, przeczytasz dobrą książkę i położysz się wcześnie spać. Nie? To może zacznij dzień od krótkiej lekcji motywacji.

-

Motywacja może być największym przyjacielem w drodze do osiągania celów i sukcesów. Jej brak – największym wrogiem. Chcąc się rozwijać, działać, realizować swoje plany każdy próbuje się zmotywować. Niestety, zwykle słomiany zapał, szybko gaśnie. Niezależnie czy rzecz dotyczy spraw zawodowych czy prywatnych zwykle kończy się to tak samo – poczuciem porażki. W przypadku freelancerów brak motywacji to krok ku przepaści. Aby pracować bez nadzoru szefa i umieć wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków motywacja jest niezbędna. Nie trzeba sięgać po motywujące książki żeby osiągnąć upragnione cele. Proponujemy zacząć od pięciu, fundamentalnych kroków.

1/ Ustal cel
Bez jasno określonego celu nic się nie uda. Niezależnie od tego jakiego obszaru życia on dotyczy, niezależnie od tego jak duży to cel do osiągnięcia czy też jak długo trzeba do niego dążyć cel musi mieć kilka niezbędnych elementów. Zgodnie z metodą SMART cel powinien być przede wszystkim jasno określony. Musisz wiedzieć dokładnie co chcesz osiągnąć, a oprócz tego określić po czym poznasz, że cel został osiągnięty. Mierzalność celów najlepiej określać liczbowo – ilość napisanych stron, ilość wykonanych telefonów, ilość godzin poświęconych na trening w miesiącu itd. Jednak trzeba pamiętać, że wyznaczone cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Jeśli cele będą przerastać Twoje możliwości skończy się to nie motywacją a frustracją. Cel powinien być także określony w czasie, tak abyś miał jasno wyznaczone granice, kiedy należy osiągnąć planowane efekty. Niezwykle ważna dla odpowiedniej motywacji jest atrakcyjność danego celu. Jeśli cel jest chociażby zawodowym, nielubianym obowiązkiem, ale niezbędnym dla dobrego funkcjonowania firmy, dobrze jest spojrzeć na niego z szerszej perspektywy. Zobaczyć korzyści jakie dzięki niemu osiągniemy.

2/ Krok po kroku
Jak mawiał były trener Reprezentacji Polski w piłce nożnej Leo Beenhakker, aby osiągnąć sukces i zrealizować zamierzony plan wszystko trzeba robić „little by little”, powoli, krok po kroku. Każdy nawet mały krok prowadzi do celu, a małe kroczki są szczególnie ważne przy długoterminowych celach. Podzielenie dużego wyzwania na mniejsze części i rozplanowanie ich czasowo, pozwoli nie tylko łatwiej realizować dane cele, ale także da poczucie, że faktycznie do nich dążymy. Dodatkowo metoda małych kroczków, sprawi, że ostateczny cel, stanie się mniej przerażający.

3/ Wizualizuj swój cel
Wizualizacja, wyobrażenie tego jak wiele zyskasz po realizacji danego celu to najlepszy sposób na motywację. Chcesz zaoszczędzić na zagraniczną podróż? Powieś sobie nad biurkiem zdjęcie z miejsca, które chcesz odwiedzić, chcesz wrócić do figury sprzed kilku lat? Często patrz na swoje stare zdjęcia. Chcesz trafić na okładkę Briefu? Wyobraź sobie jak będzie wyglądać Twoje okładkowe zdjęcie i tytuł wywiadu, który z Tobą przeprowadzimy. Może „Człowiek sukcesu”, „Od zera do milionera”, albo „Polski biznes w formie”? Już czujesz motywację do działania?

4/ Nagradzaj się
Po realizacji każdej części planu nagradzaj się. Kieliszkiem wina z przyjaciółmi, wyjściem do kina, chwilą drzemki, zakupem czegoś nowego, albo po prostu gratulacjami za dobrze wykonaną pracę. Nie myśl jak wiele jeszcze przed Tobą, ciesz się z tego co już osiągnąłeś. Bo jeśli zrealizowałeś pierwszą część planu, uda Ci się zrealizować także każdą kolejną, nawet gdyby było ich sto. Pamiętaj tylko, aby nagroda nie była zaprzepaszczeniem Twoich planów. Jeśli oszczędzasz na większy cel, nie wydawaj pieniędzy na drobne przyjemności tylko dlatego, że zaoszczędziłeś nieco więcej. Jeśli chcesz schudnąć nie dawaj sobie taryfy ulgowej, zjadając swój ulubiony smakołyk.

5/ Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują
Dobre słowo, wsparcie, dzielenie się swoimi przeżyciami i postępami zawsze dobrze wpływa na motywację. Otaczaj się ludźmi, którzy mają na Ciebie pozytywny wpływ, którzy dają Ci energię do działania, którzy wesprą Cię w trudnej chwili. Tak działają chociażby wszystkie fora dyskusyjne, grupy na Facebooku, ale też spotkania networkingowe czy zwykła rozmowa z przyjaciółmi. Chwal się swoimi osiągnięciami i myśl o nich pozytywnie. Bo jakby z pewnością powiedział jakiś samozwańczy ekspert od motywacji – możesz osiągnąć wszystko. A zatem do dzieła!

::

Fot. Fotolia/ Marek

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.