5 kroków ku motywacji

5 kroków ku motywacji

Brief.pl / Wiedza

Dzień dobry w poniedziałek! Z pewnością z radością usiadłeś dziś do biurka i rozpocząłeś z uśmiechem dzień. Zacząłeś realizować wszystkie postawione przed Tobą zadania i po ośmiu godzinach pracy z niezwykle zadowalającym efektem działań pobiegniesz na siłownię, a wieczorem posprzątasz, przygotujesz pyszną kolację, przeczytasz dobrą książkę i położysz się wcześnie spać. Nie? To może zacznij dzień od krótkiej lekcji motywacji.

-

Motywacja może być największym przyjacielem w drodze do osiągania celów i sukcesów. Jej brak – największym wrogiem. Chcąc się rozwijać, działać, realizować swoje plany każdy próbuje się zmotywować. Niestety, zwykle słomiany zapał, szybko gaśnie. Niezależnie czy rzecz dotyczy spraw zawodowych czy prywatnych zwykle kończy się to tak samo – poczuciem porażki. W przypadku freelancerów brak motywacji to krok ku przepaści. Aby pracować bez nadzoru szefa i umieć wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków motywacja jest niezbędna. Nie trzeba sięgać po motywujące książki żeby osiągnąć upragnione cele. Proponujemy zacząć od pięciu, fundamentalnych kroków.

1/ Ustal cel
Bez jasno określonego celu nic się nie uda. Niezależnie od tego jakiego obszaru życia on dotyczy, niezależnie od tego jak duży to cel do osiągnięcia czy też jak długo trzeba do niego dążyć cel musi mieć kilka niezbędnych elementów. Zgodnie z metodą SMART cel powinien być przede wszystkim jasno określony. Musisz wiedzieć dokładnie co chcesz osiągnąć, a oprócz tego określić po czym poznasz, że cel został osiągnięty. Mierzalność celów najlepiej określać liczbowo – ilość napisanych stron, ilość wykonanych telefonów, ilość godzin poświęconych na trening w miesiącu itd. Jednak trzeba pamiętać, że wyznaczone cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Jeśli cele będą przerastać Twoje możliwości skończy się to nie motywacją a frustracją. Cel powinien być także określony w czasie, tak abyś miał jasno wyznaczone granice, kiedy należy osiągnąć planowane efekty. Niezwykle ważna dla odpowiedniej motywacji jest atrakcyjność danego celu. Jeśli cel jest chociażby zawodowym, nielubianym obowiązkiem, ale niezbędnym dla dobrego funkcjonowania firmy, dobrze jest spojrzeć na niego z szerszej perspektywy. Zobaczyć korzyści jakie dzięki niemu osiągniemy.

2/ Krok po kroku
Jak mawiał były trener Reprezentacji Polski w piłce nożnej Leo Beenhakker, aby osiągnąć sukces i zrealizować zamierzony plan wszystko trzeba robić „little by little”, powoli, krok po kroku. Każdy nawet mały krok prowadzi do celu, a małe kroczki są szczególnie ważne przy długoterminowych celach. Podzielenie dużego wyzwania na mniejsze części i rozplanowanie ich czasowo, pozwoli nie tylko łatwiej realizować dane cele, ale także da poczucie, że faktycznie do nich dążymy. Dodatkowo metoda małych kroczków, sprawi, że ostateczny cel, stanie się mniej przerażający.

3/ Wizualizuj swój cel
Wizualizacja, wyobrażenie tego jak wiele zyskasz po realizacji danego celu to najlepszy sposób na motywację. Chcesz zaoszczędzić na zagraniczną podróż? Powieś sobie nad biurkiem zdjęcie z miejsca, które chcesz odwiedzić, chcesz wrócić do figury sprzed kilku lat? Często patrz na swoje stare zdjęcia. Chcesz trafić na okładkę Briefu? Wyobraź sobie jak będzie wyglądać Twoje okładkowe zdjęcie i tytuł wywiadu, który z Tobą przeprowadzimy. Może „Człowiek sukcesu”, „Od zera do milionera”, albo „Polski biznes w formie”? Już czujesz motywację do działania?

4/ Nagradzaj się
Po realizacji każdej części planu nagradzaj się. Kieliszkiem wina z przyjaciółmi, wyjściem do kina, chwilą drzemki, zakupem czegoś nowego, albo po prostu gratulacjami za dobrze wykonaną pracę. Nie myśl jak wiele jeszcze przed Tobą, ciesz się z tego co już osiągnąłeś. Bo jeśli zrealizowałeś pierwszą część planu, uda Ci się zrealizować także każdą kolejną, nawet gdyby było ich sto. Pamiętaj tylko, aby nagroda nie była zaprzepaszczeniem Twoich planów. Jeśli oszczędzasz na większy cel, nie wydawaj pieniędzy na drobne przyjemności tylko dlatego, że zaoszczędziłeś nieco więcej. Jeśli chcesz schudnąć nie dawaj sobie taryfy ulgowej, zjadając swój ulubiony smakołyk.

5/ Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują
Dobre słowo, wsparcie, dzielenie się swoimi przeżyciami i postępami zawsze dobrze wpływa na motywację. Otaczaj się ludźmi, którzy mają na Ciebie pozytywny wpływ, którzy dają Ci energię do działania, którzy wesprą Cię w trudnej chwili. Tak działają chociażby wszystkie fora dyskusyjne, grupy na Facebooku, ale też spotkania networkingowe czy zwykła rozmowa z przyjaciółmi. Chwal się swoimi osiągnięciami i myśl o nich pozytywnie. Bo jakby z pewnością powiedział jakiś samozwańczy ekspert od motywacji – możesz osiągnąć wszystko. A zatem do dzieła!

::

Fot. Fotolia/ Marek

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.