5 kroków ku motywacji

5 kroków ku motywacji

Brief.pl / Wiedza

Dzień dobry w poniedziałek! Z pewnością z radością usiadłeś dziś do biurka i rozpocząłeś z uśmiechem dzień. Zacząłeś realizować wszystkie postawione przed Tobą zadania i po ośmiu godzinach pracy z niezwykle zadowalającym efektem działań pobiegniesz na siłownię, a wieczorem posprzątasz, przygotujesz pyszną kolację, przeczytasz dobrą książkę i położysz się wcześnie spać. Nie? To może zacznij dzień od krótkiej lekcji motywacji.

-

Motywacja może być największym przyjacielem w drodze do osiągania celów i sukcesów. Jej brak – największym wrogiem. Chcąc się rozwijać, działać, realizować swoje plany każdy próbuje się zmotywować. Niestety, zwykle słomiany zapał, szybko gaśnie. Niezależnie czy rzecz dotyczy spraw zawodowych czy prywatnych zwykle kończy się to tak samo – poczuciem porażki. W przypadku freelancerów brak motywacji to krok ku przepaści. Aby pracować bez nadzoru szefa i umieć wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków motywacja jest niezbędna. Nie trzeba sięgać po motywujące książki żeby osiągnąć upragnione cele. Proponujemy zacząć od pięciu, fundamentalnych kroków.

1/ Ustal cel
Bez jasno określonego celu nic się nie uda. Niezależnie od tego jakiego obszaru życia on dotyczy, niezależnie od tego jak duży to cel do osiągnięcia czy też jak długo trzeba do niego dążyć cel musi mieć kilka niezbędnych elementów. Zgodnie z metodą SMART cel powinien być przede wszystkim jasno określony. Musisz wiedzieć dokładnie co chcesz osiągnąć, a oprócz tego określić po czym poznasz, że cel został osiągnięty. Mierzalność celów najlepiej określać liczbowo – ilość napisanych stron, ilość wykonanych telefonów, ilość godzin poświęconych na trening w miesiącu itd. Jednak trzeba pamiętać, że wyznaczone cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Jeśli cele będą przerastać Twoje możliwości skończy się to nie motywacją a frustracją. Cel powinien być także określony w czasie, tak abyś miał jasno wyznaczone granice, kiedy należy osiągnąć planowane efekty. Niezwykle ważna dla odpowiedniej motywacji jest atrakcyjność danego celu. Jeśli cel jest chociażby zawodowym, nielubianym obowiązkiem, ale niezbędnym dla dobrego funkcjonowania firmy, dobrze jest spojrzeć na niego z szerszej perspektywy. Zobaczyć korzyści jakie dzięki niemu osiągniemy.

2/ Krok po kroku
Jak mawiał były trener Reprezentacji Polski w piłce nożnej Leo Beenhakker, aby osiągnąć sukces i zrealizować zamierzony plan wszystko trzeba robić „little by little”, powoli, krok po kroku. Każdy nawet mały krok prowadzi do celu, a małe kroczki są szczególnie ważne przy długoterminowych celach. Podzielenie dużego wyzwania na mniejsze części i rozplanowanie ich czasowo, pozwoli nie tylko łatwiej realizować dane cele, ale także da poczucie, że faktycznie do nich dążymy. Dodatkowo metoda małych kroczków, sprawi, że ostateczny cel, stanie się mniej przerażający.

3/ Wizualizuj swój cel
Wizualizacja, wyobrażenie tego jak wiele zyskasz po realizacji danego celu to najlepszy sposób na motywację. Chcesz zaoszczędzić na zagraniczną podróż? Powieś sobie nad biurkiem zdjęcie z miejsca, które chcesz odwiedzić, chcesz wrócić do figury sprzed kilku lat? Często patrz na swoje stare zdjęcia. Chcesz trafić na okładkę Briefu? Wyobraź sobie jak będzie wyglądać Twoje okładkowe zdjęcie i tytuł wywiadu, który z Tobą przeprowadzimy. Może „Człowiek sukcesu”, „Od zera do milionera”, albo „Polski biznes w formie”? Już czujesz motywację do działania?

4/ Nagradzaj się
Po realizacji każdej części planu nagradzaj się. Kieliszkiem wina z przyjaciółmi, wyjściem do kina, chwilą drzemki, zakupem czegoś nowego, albo po prostu gratulacjami za dobrze wykonaną pracę. Nie myśl jak wiele jeszcze przed Tobą, ciesz się z tego co już osiągnąłeś. Bo jeśli zrealizowałeś pierwszą część planu, uda Ci się zrealizować także każdą kolejną, nawet gdyby było ich sto. Pamiętaj tylko, aby nagroda nie była zaprzepaszczeniem Twoich planów. Jeśli oszczędzasz na większy cel, nie wydawaj pieniędzy na drobne przyjemności tylko dlatego, że zaoszczędziłeś nieco więcej. Jeśli chcesz schudnąć nie dawaj sobie taryfy ulgowej, zjadając swój ulubiony smakołyk.

5/ Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują
Dobre słowo, wsparcie, dzielenie się swoimi przeżyciami i postępami zawsze dobrze wpływa na motywację. Otaczaj się ludźmi, którzy mają na Ciebie pozytywny wpływ, którzy dają Ci energię do działania, którzy wesprą Cię w trudnej chwili. Tak działają chociażby wszystkie fora dyskusyjne, grupy na Facebooku, ale też spotkania networkingowe czy zwykła rozmowa z przyjaciółmi. Chwal się swoimi osiągnięciami i myśl o nich pozytywnie. Bo jakby z pewnością powiedział jakiś samozwańczy ekspert od motywacji – możesz osiągnąć wszystko. A zatem do dzieła!

::

Fot. Fotolia/ Marek

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.