Chocolissimo - 10.2016

Odpowiedzialność społeczna w biznesie odzieżowym – czy to w ogóle możliwe?

Odpowiedzialność społeczna w biznesie odzieżowym – czy to w ogóle możliwe?

Brief.pl / CSR

Na branżę odzieżową co chwila spadają słowa krytyki ze względu na niehumanitarne warunki pracy przy produkcji ubrań czy zanieczyszczanie środowiska. I bardzo dobrze, ponieważ zauważanie i nagłaśnianie problemu prowadzi do zmian.

-

W świecie psychologii podobno uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do rozwiązania tegoż. I tak też wydaje się być w świecie mody. Coraz więcej firm odzieżowych wprowadza w życie strategię odpowiedzialnego biznesu do swoich działań. Konsumenci zyskują także nowe narzędzia, dzięki którym mogą śledzić zmiany na bieżąco.

Programy takie jak norweski, pięcioodcinkowy reality show „Sweatshop – Deadly Fashion”, w którym to troje blogerów modowych przekonuje się jak wygląda rzeczywistość, w której powstają ich markowe ciuchy, czy też raporty jak ten zrealizowany przez Clean Clothes Polska i Fundację Kupuj Odpowiedzialnie „Grubymi nićmi szyte. Warunki pracy w fabrykach dostawców polskich firm odzieżowych w Bangladeszu”, ukazują problemy branży odzieżowej i wymuszają konkretne działania na markach.

Wspomniane organizacje stworzyły także aplikację mobilną Fair Fashion?, która jest efektem przeprowadzonego w 2013 roku badania 140 europejskich marek odzieżowych. Sprawdzano podczas niego jaka jest ich polityka społecznej odpowiedzialności biznesu. Informacje zebrane w badaniu miały posłużyć ocenie czy firmy odzieżowe szyją ubrania za godne pensje i jakie kroki podejmują aby te pensje zapewnić.

Każdy może nie tylko w ten sposób sprawdzić odpowiedzialność społeczną w tym zakresie swojej ulubionej marki, ale także wezwać ją do działania. A patrząc na zdobyte dane, wciąż jest to potrzebne. Te firmy, które osiągnęły najlepsze wyniki są dopiero na drodze do dobrych rozwiązań bądź też podjęły pierwsze działania w tym kierunku.

A jednak takimi działaniami, wpisanymi w misję firmy, wiele marek odzieżowych chwali się od lat. Niemal każda firma odzieżowa na swojej stronie internetowej, podkreśla wagę działań CSR w strategii firmy. Wielokrotnie przeciwnicy tego rodzaju inicjatyw podkreślają, że są to zabiegi wizerunkowe, mające zrównoważyć braki w odpowiedzialności branży.

Niemniej niezależnie od pobudek, jeśli te działania rzeczywiście są realizowane, z pewnością przynoszą pozytywne zmiany i to w wielu obszarach. Czołowe marki odzieżowe deklarują troskę o środowisko, o warunki pracy ich pracowników, o ochronę zasobów naturalnych. Warto więc przyglądać się czy faktycznie te deklaracje, mają poparcie w praktyce.

::

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach z zakresu CSR, o tym jak wpisać go w strategię firmy i przekonać się, że nie jest to działanie zarezerwowane tylko dla dużych graczy na rynku, zapraszamy na naszą konferencję CSR – strategia bez wielkich budżetów.

::

Fot. Fotolia/ zhu difeng

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.