Chocolissimo - 10.2016

Rozważania nad nowym logo Google

Rozważania nad nowym logo Google

Brief.pl / Inspiracje

Głosy po zmianie logo Google nie cichną. Postanowiliśmy dodać do nich kilka branżowych opinii. Jak polscy graficy zareagowali na to odświeżenie?

-

Michał Łojewski, White Cat Studio:

"Działanie to wydaje się bardzo zrozumiałe. To co można wyczytać z nowego znaku to przede wszystkim to, że Google zależało na stworzeniu wyrazistego sygnetu. Jest to wymuszone przede wszystkim tym, że w nowych mediach coraz częściej nie ma miejsca na to, aby pokazywać cały logotyp, dysponujemy małą kwadratową przestrzenią, gdzie możemy zaprezentowac jedynie prosty sygnet. Myślę, że to jest główny aspekt zmiany poza oczywiście odejściem od tradycyjnego szeryfowego fontu. Jedyne z czym mam problem to kwestia światła międzyliterowaego. Końcówka logotypu jest bardzo masywna i znacznie przeważa pierwsze trzy litery. Jako grafika bardzo mnie to drażni. Ale być może to jest wyraz kompromisu, aby ten napis nie był zbyt długi?"

Kuba Enzowski, studio for brands™, Kommunikat:

"Każda duża marka chcąc być aktualna, musi regularnie odświeżać swój wizerunek. Pomijając kwestie biznesowe, najważniejszym czynnikiem warunkującym takie zmiany jest percepcja odbiorców. Estetyka naszego postrzegania zmienia się średnio co 3 – 4 lata. Google jest tego świadome, dlatego przygotowało nas na tę zmianę. Niedawno zaktualizowali kolory starego logotypu, aby jeszcze płynniej przejść do nowego. Największe zamieszanie zrobiła zmiana szeryfowego fonta na oszczędną typografię. Jednak to nie font, tylko kolory były, są i będą najsilniejszym kodyfikatorem Google. Co więcej stworzyli sobie dużo narzędzi graficznych (4 kropki, ikonka G) do rozwijania wizualności marki."

Jacek Kłosiński, ENGRAM:

„Google swoim nowym logo zarówno zaskoczyło, jak i zachowało się bardzo przewidywalnie. Zaskoczyło, bo zmiana była nagła, niezapowiedziana i pokazana bez robienia większego szumu wokół tego wydarzenia. Kiedy przypomnimy sobie np. Yahoo, które przez 30 dni pokazywało różne projekty i podtrzymywało napięcie, zachowanie ich odwiecznego rywala można uznać za bardzo zaskakujące. Z drugiej strony, efekt zmian, w moim odczuciu, jest bardzo przewidywalny i obrana stylistyka jest tym, czego mogliśmy się spodziewać. Nowy logotyp idealnie wpisuje się w obraną przez nich już kilka lat temu konwencję flat designu, którego Google jest jednym z największych orędowników. Ich własna interpretacja tego trendu, nazwana Material Design, jest ciągle rozwijana i nowe logo wydaje się po prostu przedłużeniem tej strategii. Całość jest więc spójna, dobrze przemyślana i bardzo nowoczesna. To nie jest zmiana podyktowana kaprysem czy przelotną modą. Opiera się na długofalowym planie, który jest stopniowo i bardzo umiejętnie realizowany. Z mojej strony duże brawa. Nowy znak polubiłem od pierwszego wejrzenia, a o starym z przyjemnością zapomniałem.”

::

Fot. Google

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.