Getresponse 10.2016_1

Jak optymalizować treści na YouTube?

Jak optymalizować treści na YouTube?

Brief.pl / Wiedza

Video w internecie z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę - YouTube bije wszelkie rekordy popularności, a krzywa, pokazująca ile filmów dodają użytkownicy Facebooka, osiąga niebotyczne wręcz wygięcie.  To udowadnia, że treść w formacie video jest o wiele lepiej przyswajana od obrazków lub tekstu.

-

Każdy, kto chce rozpocząć przygodę z video marketingiem musi zacząć od wysokiej jakości treści (tzw. Contentu) – motto video marketerów to: “content is the king”, bo bez ciekawego i “lepkiego” filmu, który widz ogląda praktycznie od początku do końca, dzieląc się nim potem ze znajomymi, trudno jest znaleźć odbiorców. Niestety, w dzisiejszych czasach, gdy w przeciągu minuty na YouTube uploadowanych jest niewyobrażalne 300 godzin(!) filmów, sam content nie wystarcza, a filmy giną w czeluściach serwisu. Co więc zrobić, żeby materiał video mógł znaleźć swoich odbiorców? Trzeba skupić się na optymalizacji treści oraz kanału.

Pamiętaj, że YouTube to druga wyszukiwarka na świecie zaraz po Google, a system nie potrafi odczytać obrazu ani dźwięku - kluczowe więc jest, żeby wszystkie informacje przy filmie, tzw. meta-dane, były jak najpełniejsze i najtrafniejsze, bo tylko wtedy dane mogą zostać efektywnie zindeksowane przez roboty Google czy YouTube.

Film to podstawa

Optymalizacja filmu zaczyna się już od nazwy przesyłanego pliku - przed uploadem sprawdź, czy jest poprawna i relewantna. Nazwa pliku automatycznie staje się tytułem filmu, tak więc pamiętajmy, żeby nie przeoczyć tej kwestii. Tytuł nie powinien być za długi i w jak najtrafniejszy sposób oddawać to, co dzieje się w filmie. Mylące tytuły zostaną szybko ukarane przez YouTube - w tym serwisie liczy się jedynie tzw. Watch Time - jak długo widz ogląda dane video, tak więc widzowie oszukani sztucznym tytułem będą szybko opuszczać film. Wynikiem tego będzie skutecznie zmniejszona szansa na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania konkretnego video.

Następnym krokiem są odpowiednio dobrane słowa kluczowe, tzw. tagi oraz opis. Tagi powinny być miksturą słów ogólnych (np. kategorie), jak i bardziej szczegółowych fraz (tzw. long-tail). Jeśli nie wiemy, co powinno się tam znaleźć użyjmy “pomocników” od Google - planera słów kluczowych, Google Trends, lub podpowiedzi serwisów KeywordTool.io czy Ubersuggest. Możemy też wykorzystać sprytną funkcję autouzupełniania - zacznijmy wpisywać coś w pole wyszukiwarki YouTube i automatycznie zobaczymy najczęściej wyszukiwane podobne hasła - to mogą być nasze słowa kluczowe.

Wybrane słowa kluczowe są ważne również dla opisu filmu - powinny zostać sprytnie wpasowane w jego treść. Tak samo jak linki do serwisów społecznościowych czy powiązanych stron, czy nawet transkrypcja testu z filmu, która może też zostać dodana jako osobny plik do filmu. Opis może mieć do 5000 znaków, warto jest więc wykorzystać go w pełni - tekst skanowany jest przez roboty wyszukiwarki, zaś nieoficjalne źródła mówią, że YouTube lepiej pozycjonuje filmy z dłuższym opisem w wynikach wyszukiwania.

Ważnym aspektem jest też miniatura filmu (do wyboru w ustawieniach filmu), która ma bezpośredni wpływ na wybór konkretnego video (jego CTR) - dobrym wyjściem jest tworzenie miniatur niestandardowych, spójnych ze stylistyką kanału, zachęcających do kliknięcia. Ciekawa miniatura może zwiększyć klikalność nawet kilkukrotnie.

Gdy filmy już są dodane na kanał warto połączyć je w playlisty tematyczne i korzystać z tzw. adnotacji (linków na filmie) - dzięki temu zwiększymy zaangażowanie widza i wydłużymy średni czas oglądania.

Twój kanał to Twoja wizytówka

Następnym krokiem optymalizacyjnym jest odpowiednie przystosowanie naszego kanału na YouTube - warto tutaj skorzystać z wszystkich (nie żartuję!) opcji udostępnionych przez YouTube - nie bójmy się, nasz kanał musi być piękny i ciekawy.

Zacznij od dodania grafiki kanału, możesz to zrobić jednym kliknięciem - wybierz obraz dodany już do Twojego konta Google lub prześlij plik z komputera. Grafika powinna być zachęcająca i przekazywać najważniejsze informacje, np. kiedy wypuszczasz nowe odcinki swojej serii. Jeśli nie masz wiedzy na temat programów graficznych polecam skorzystać z prostych edytorów dostępnych online, jak Canva.

Następnie dodaj linki do mediów społecznościowych lub dowolnej strony, którą chcesz promować, nie zapominając o opisie kanału (zakładka: Informacje), który powinien być jak najpełniejszy i najdokładniejszy - masz na to do 1000 znaków. Jeśli chcesz, wybierz odpowiedni niestandardowy URL (w zaawansowanych ustawieniach), aby adres Twojego kanału był łatwo zapamiętywany a nie stanowił zbiór losowo wybranych znaków.

Dzięki tym prostym zabiegom sprawisz, że Twój kanał i filmy będą łatwiej odnajdowane w gąszczu informacji, a Ty cieszyć się będziesz szybciej rosnącą liczbą wyświetleń czy subskrybentów. Powodzenia!

::

Fot. Fotolia/ putilov_denis / DDRockstar

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.