Chocolissimo - 10.2016

Czy CSR ma sens w sektorze MŚP?

Czy CSR ma sens w sektorze MŚP?

Brief.pl / CSR

Do tego, że każdego roku wielkie korporacje są nagradzane i doceniane za swoje działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, zdążyliśmy przywyknąć. Ale często zapomina się, że CSR dotyczy także małych i średnich przedsiębiorstw.

-

Jak pokazuje raport "Menedżerowie CSR", przygotowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z Instytutem PBS oraz Deloitte, aż 80 proc. menedżerów i menedżerek CSR widzi wpływ działań z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu na sposób funkcjonowania biznesu w Polsce. Niezależnie od tego czy firma zatrudnia tysiące pracowników czy zaledwie kilku może w odpowiedzialny sposób prowadzić swój biznes. I to w bardzo różnorodny sposób.

Wsparcie

Działania CSR, choć często kojarzone przede wszystkim z ekologią, dotyczą w rzeczywistości bardzo wielu obszarów działań w firmie. To nie tylko troska o środowisko, ale także etyczne zasady działania względem klientów, konsumentów, konkurencji, otoczenia a także własnych pracowników. I w każdym z tych obszarów można dokonać wielkich rzeczy nawet bez wielkich budżetów. O czym przekonywać będziemy podczas najbliższej konferencji Brief dotyczącej właśnie CSR.

Wiele firm z sektora MŚP, o czym mało się mówi, udowadnia, że istnieją różnorodne sposoby na to, aby skutecznie wprowadzać strategię CSR do własnego przedsiębiorstwa. Wspierają one swoich pracowników tworząc odpowiednie bazy wiedzy, zestawienia ułatwiające pracę, czy też realizując cykle szkoleniowe. Wspomagają również działania mające na celu zachowanie równowagi wśród swoich pracowników między życiem prywatnym a zawodowym, tak jak chociażby czyni to biuro rachunkowe Pietra. Zatrudnia ono księgowe rotacyjnie, wspomagając w ten sposób kobiety w ciąży czy z dziećmi, pozwalając im także na elastyczne godziny pracy. Bycie firmą przyjazną rodzicom to nie wszystko. Firmy z sektora MŚP, w ramach działań CSR zatrudniają także pracowników z grup niedostatecznie reprezentowanych np. niepełnosprawnych. 

Edukacja

Wiele firm myśli też bardziej perspektywicznie wspierając również potencjalnych pracowników. Inwestycja w przyszłe kadry to chociażby wsparcie techniczne i merytoryczne uczelni, czy też programy stażowe. Dobrym przykładem na to jest "Program Rozwoju Ygreków", realizowany przez Y-Consulting. Korzyści z sześciomiesięcznego stażu osiągała nie tylko firma, w postaci pomocy przy bieżących zadaniach i projektach. Dawała także szansę młodym ludziom, będących reprezentantami pokolenia Y rozwijać się w obszarach im bliskich, takich jak HR, PR czy nowe media. Dodatkowo firma oferowała cykl szkoleń, a nad rozwojem każdego ze stażystów czuwalli mentorzy, który budował z nimi ścieżkę rozwoju osobistego i zawodowego.

Nie tylko edukacja pracowników, ale w ogóle rynku to bardzo istotny sposób na mądrą realizację strategii CSR. Najlepiej gdy te działania są powiązane z działalnością jaką na co dzień podejmuje przedsiębiorstwo. Tak jak w przypadku Grupy ATERMIA, będącej agencją pracy tymczasowej, która stworzyła kampanię edukacyjno - informacyjną „Bezpieczna praca w wakacje”. W jej ramach stworzone zostało fikcyjne ogłoszenie o pracę. Wszystkie osoby, które na nie odpowiedziały otrzymały przewodniki, edukowały o tym jak powinno się szukać bezpiecznej pracy za granicą.

To pokazuje, że choć wiele firm z sektora MŚP martwi się, że nie stać ich na wprowadzanie wielkich strategii z obszaru CSR, to jednak bardzo często jedyną formą inwestycji jakiej potrzeba, aby wprowadzić CSR do własnej firmy jest wiedza. I chęć dzielenia się nią.

Wiedzą dzielić się będą także, podczas Konfernecji "CSR - strategia bez wielkich budżetów", zarówno duże firmy jak i te z sektora MŚP, aby coraz więcej firm mogło i chciało być przedsiębiorstwem odpowiedzialnym społecznie.

::

KONFERENCJA BRIEF: CSR - strategia bez wielkich budżetów

Kiedy? 29.09.2015 godz. 10:00

Gdzie? ul. Czerska 12, siedziba Dentsu Aegis Network Polska

Szczegóły wkrótce!

::

źródło: Raport Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2014

Fot. Fotolia/BillionPhotos.com/Marco2811

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.