Konrad Kruczkowski: Z internetem wcale nie jest tak źle

Konrad Kruczkowski: Z internetem wcale nie jest tak źle

Brief.pl / Ludzie

Konrad Kruczkowski, nagradzany autor bloga Haloziemia.pl, postanowił rozpocząć nowy cykl w swoim miejscu w sieci. Postawił przed sobą ambitne zadanie rozmowy o wartościach. Dlaczego?

-

Halo.Człowiek to cykl rozmów o wartościach z ludźmi, którzy mają wpływ na życie publiczne. Ich dobór jest szczególny - ma odzwierciedlać wielowątkowość dyskursu publicznego. Konrad Kruczkowski opublikował już dwie rozmowy z tego cyklu - z Anną Dymną i Ewą Błaszczyk. Obie panie są aktorkami i jednocześnie angażują się w działalność charytatywną. W najbliższym czasie możemy się spodziewać rozmów z dziennikarzem Marcinem Mellerem czy poetą Jackiem Podsiadłą.

Konrad Kruczkowski rozmawia z zaproszonymi interlokutorami o wartościach. My postanowiliśmy zapytać go czy na dyskusje o tak wzniosłych rzeczach jest obecnie miejsce w polskim życiu publicznym.

::

To dobry czas na rozmowę o wartościach?

Zdecydowanie tak.

Dlaczego?

Bo istnieje deficyt wartościowych treści. Wciąż utrzymujemy, że internetem rządzą treści miałkie, trwa pogoń za klikiem a wydawcy stron głównych dużych portali prześcigają się w wymyślaniu clickbaitowych tytułów. Tymczasem, materiały o teoretycznie mniejszym zasięgu, ale bardziej wartościowe potrafią wzbudzać znaczące dyskusje w przestrzeni publicznej i mają dużą siłę rażenia. Każde wydarzenie jest komentowane na Facebooku i Twitterze, jest więc przestrzeń żeby te dyskusję pogłębiać.

Swoim projektem chcę pokazać, że blogi to nie albo miałkie treści, albo materiały bardzo eksperckie. Blogi to medium jak każde inne, dlatego robiąc wywiady do cyklu Halo.Człowiek, starałem się przeprowadzać je w taki sposób, aby jakością mogły konkurować z mediami tradycyjnymi. To oczywiście eksperyment i nie wiem czy ten cel już udało się osiągnąć. Z pewnością udało się to Natalii Hatalskiej, która – podobnie jak ja przy wsparciu Orange – zrealizowała doskonały cykl video OnOff.

A to nie jest tak, że spora część blogerów budowała swoją pozycję w opozycji do innych mediów, zwłaszcza tych tradycyjnych i dlatego blogi to nie media jak każde inne?

Różni nas skalą rozpoznawalności, zasięgi i warsztat. I nie oszukujemy się, w tych aspektach siła blogów i blogerów jest mniejsza niż mediów redakcyjnych. W innych bywa większa. Twierdzenia, że blogerzy zastępują stare media było błędem. Tak samo jak twierdzenie, że nie mamy czego się od siebie uczyć. Mamy i myślę, że czas najwyższy, żeby między jednym, a drugim środowiskiem budować porozumienie.

Internet jest bardzo dynamicznym miejscem i ciągle się zmienia. Dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż rok, dwa lata temu. W tym pędzie skupiamy się na technologii, na dotarciu, na budowaniu zasięgu i tylko czasami zastanawiamy się nad jakością. Rzadko kiedy pytamy: po co to robimy, po co robimy media. 

Po co są media?

Media mają w mądry sposób opisywać i tłumaczyć świat. Zadawać ważne pytania. I nie koniecznie udzielać na nie odpowiedzi. To jest problem mediów dzisiaj, nikt nie zadaje już pytań, każdy ma receptę na świat. Zobacz, że reportaż społeczny przeniósł się do świata literatury, w mediach jest go bardzo mało. Realizuję swój projekt, żeby pokazać ludzi mających coś ważnego do powiedzenia , i po to, aby czytelnik mógł się z tymi historiami skonfrontować. Dlatego rozmawiamy o roli państwa, o sytuacji ludzi niepełnosprawnych i chorych, a zaraz, z Marcin Mellerem, będę rozmawiał o tym, jak dzisiaj rozumieć patriotyzm.

Świetnie, że do takiego projektu udało się znaleźć wsparcie dużego partnera. Orange jest marką, która jako jedna z pierwszych wspiera nasze środowisko w taki sposób, a więc nie tylko korzystając z bloga jako przestrzeni reklamowej, ale realizując długoterminowe i złożone projekty.

Wracamy to pierwszego pytania, uważasz, że odbiorcy łakną dyskursu o o roli państwa, o sytuacji ludzi niepełnosprawnych i chorych, jak dzisiaj rozumieć patriotyzm.?

Wywiad z Anną Dymną „zrobił” zasięg równy nakładowi papierowego „Newsweeka” w pierwszym dniu publikacji. I to tylko w mediach społecznościowych. Po miesiącu informacja o wywiadzie dotarła niemal do miliona osób. Wnioskuję po tym, że z internetem wcale nie jest tak źle. Jest zainteresowanie takim formatem. Co daje mi osobistą satysfakcję.

::

POMAGANIE TO JEST ZWYKŁA RZECZ - rozmowa z Anną Dymną

Z HISTERII NIC NIE WYNIKA - rozmowa z Ewą Błaszczyk

::

fot. Jacek Matuszek

Zobacz inne polecane artykuły

GRA O SUKCES / GRA O BIZNES. Transmisja LIVE z wydarzenia dostępna również na Facebooku!

Brief.pl / Aktualności

GRA O SUKCES / GRA O BIZNES. Transmisja LIVE z wydarzenia dostępna również na Facebooku!
GRA O SUKCES / GRA O BIZNES. Transmisja LIVE z wydarzenia dostępna również na Facebooku!

Już w ten czwartek o godzinie 14.30 na Facebooku Business in Brief rusza transmisja live z wyjątkowego wydarzenia, jakie przygotowaliśmy dla Was wspólnie z partnerami. Jeśli spodziewacie się nudnych prezentacji, przydługich paneli, straconego czasu... pozwólcie, że Was zaskoczymy.

YouTube'm rządzą Cyber Marian, DonGURALesko i Red Lipstick Monster

Brief.pl / Aktualności

YouTube'm rządzą Cyber Marian, DonGURALesko i Red Lipstick Monster
YouTube'm rządzą Cyber Marian, DonGURALesko i Red Lipstick Monster

Z każdym rokiem rośnie rola treści wideo, co przekłada się na wzrost popularności YouTuberów. Potencjał ten dostrzegają firmy, stawiając na współpracę z Vlogerami. Których z nich ma największy potencjał reklamowy? W analizie przygotowanej przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” podsumowano obecność medialną 100 najpopularniejszych pod względem liczby subskrybentów polskich YouTuberów. Raport dotyczy 2016 roku.

Rola prezentów w budowaniu relacji biznesowych

Brief.pl / Aktualności

Rola prezentów w budowaniu relacji biznesowych
Rola prezentów w budowaniu relacji biznesowych

Zbudowanie długotrwałych relacji z pracownikami, klientami czy partnerami biznesowymi, przekłada się na realizację celów założonych przez przedsiębiorstwa. Z kolei drobne upominki wręczane podczas spotkań biznesowych i prezenty dla pracowników, mają bezpośredni wpływ na stosunki międzyludzkie. Podpowiadamy, kiedy i jakie upominki wręczać, by odnieść sukces w biznesie.