Chocolissimo - 10.2016

Konrad Kruczkowski: Z internetem wcale nie jest tak źle

Konrad Kruczkowski: Z internetem wcale nie jest tak źle

Brief.pl / Ludzie

Konrad Kruczkowski, nagradzany autor bloga Haloziemia.pl, postanowił rozpocząć nowy cykl w swoim miejscu w sieci. Postawił przed sobą ambitne zadanie rozmowy o wartościach. Dlaczego?

-

Halo.Człowiek to cykl rozmów o wartościach z ludźmi, którzy mają wpływ na życie publiczne. Ich dobór jest szczególny - ma odzwierciedlać wielowątkowość dyskursu publicznego. Konrad Kruczkowski opublikował już dwie rozmowy z tego cyklu - z Anną Dymną i Ewą Błaszczyk. Obie panie są aktorkami i jednocześnie angażują się w działalność charytatywną. W najbliższym czasie możemy się spodziewać rozmów z dziennikarzem Marcinem Mellerem czy poetą Jackiem Podsiadłą.

Konrad Kruczkowski rozmawia z zaproszonymi interlokutorami o wartościach. My postanowiliśmy zapytać go czy na dyskusje o tak wzniosłych rzeczach jest obecnie miejsce w polskim życiu publicznym.

::

To dobry czas na rozmowę o wartościach?

Zdecydowanie tak.

Dlaczego?

Bo istnieje deficyt wartościowych treści. Wciąż utrzymujemy, że internetem rządzą treści miałkie, trwa pogoń za klikiem a wydawcy stron głównych dużych portali prześcigają się w wymyślaniu clickbaitowych tytułów. Tymczasem, materiały o teoretycznie mniejszym zasięgu, ale bardziej wartościowe potrafią wzbudzać znaczące dyskusje w przestrzeni publicznej i mają dużą siłę rażenia. Każde wydarzenie jest komentowane na Facebooku i Twitterze, jest więc przestrzeń żeby te dyskusję pogłębiać.

Swoim projektem chcę pokazać, że blogi to nie albo miałkie treści, albo materiały bardzo eksperckie. Blogi to medium jak każde inne, dlatego robiąc wywiady do cyklu Halo.Człowiek, starałem się przeprowadzać je w taki sposób, aby jakością mogły konkurować z mediami tradycyjnymi. To oczywiście eksperyment i nie wiem czy ten cel już udało się osiągnąć. Z pewnością udało się to Natalii Hatalskiej, która – podobnie jak ja przy wsparciu Orange – zrealizowała doskonały cykl video OnOff.

A to nie jest tak, że spora część blogerów budowała swoją pozycję w opozycji do innych mediów, zwłaszcza tych tradycyjnych i dlatego blogi to nie media jak każde inne?

Różni nas skalą rozpoznawalności, zasięgi i warsztat. I nie oszukujemy się, w tych aspektach siła blogów i blogerów jest mniejsza niż mediów redakcyjnych. W innych bywa większa. Twierdzenia, że blogerzy zastępują stare media było błędem. Tak samo jak twierdzenie, że nie mamy czego się od siebie uczyć. Mamy i myślę, że czas najwyższy, żeby między jednym, a drugim środowiskiem budować porozumienie.

Internet jest bardzo dynamicznym miejscem i ciągle się zmienia. Dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż rok, dwa lata temu. W tym pędzie skupiamy się na technologii, na dotarciu, na budowaniu zasięgu i tylko czasami zastanawiamy się nad jakością. Rzadko kiedy pytamy: po co to robimy, po co robimy media. 

Po co są media?

Media mają w mądry sposób opisywać i tłumaczyć świat. Zadawać ważne pytania. I nie koniecznie udzielać na nie odpowiedzi. To jest problem mediów dzisiaj, nikt nie zadaje już pytań, każdy ma receptę na świat. Zobacz, że reportaż społeczny przeniósł się do świata literatury, w mediach jest go bardzo mało. Realizuję swój projekt, żeby pokazać ludzi mających coś ważnego do powiedzenia , i po to, aby czytelnik mógł się z tymi historiami skonfrontować. Dlatego rozmawiamy o roli państwa, o sytuacji ludzi niepełnosprawnych i chorych, a zaraz, z Marcin Mellerem, będę rozmawiał o tym, jak dzisiaj rozumieć patriotyzm.

Świetnie, że do takiego projektu udało się znaleźć wsparcie dużego partnera. Orange jest marką, która jako jedna z pierwszych wspiera nasze środowisko w taki sposób, a więc nie tylko korzystając z bloga jako przestrzeni reklamowej, ale realizując długoterminowe i złożone projekty.

Wracamy to pierwszego pytania, uważasz, że odbiorcy łakną dyskursu o o roli państwa, o sytuacji ludzi niepełnosprawnych i chorych, jak dzisiaj rozumieć patriotyzm.?

Wywiad z Anną Dymną „zrobił” zasięg równy nakładowi papierowego „Newsweeka” w pierwszym dniu publikacji. I to tylko w mediach społecznościowych. Po miesiącu informacja o wywiadzie dotarła niemal do miliona osób. Wnioskuję po tym, że z internetem wcale nie jest tak źle. Jest zainteresowanie takim formatem. Co daje mi osobistą satysfakcję.

::

POMAGANIE TO JEST ZWYKŁA RZECZ - rozmowa z Anną Dymną

Z HISTERII NIC NIE WYNIKA - rozmowa z Ewą Błaszczyk

::

fot. Jacek Matuszek

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.