Przejażdżka rowerowa po ulicach z plastiku

Przejażdżka rowerowa po ulicach z plastiku

Brief for Poland / Aktualności

Rotterdam, holenderskie miasto znane z swojego przemysłowego oraz biznesowego charakteru, ma szansę stać się pierwszym regionem na świecie, w którym ulice będą zbudowane z… plastiku. I chociaż na pierwszym rzut oka może się wydawać, że pomysł ten jest równie utopijny co mit o szklanych domach Żeromskiego, szczęśliwie jest to tylko pierwsze wrażenie.

-

Plan stworzenia ulic w całości wykonanych z butelek plastikowych pochodzących z recyklingu został przedstawiony przez holenderską firmę budowlaną VolkerWessels. Jak zapewniają pracownicy firmy, plastik wymaga mniejszego wysiłku związanego z konserwacją niż asfalt, ale także może wytrzymać bardziej ekstremalne temperatury(od -40 st. C do 80 st. C). Co więcej, ułożenie dróg tego typu trwa kilka tygodni, nie zaś kilka miesięcy, a materiał jest w stanie przetrwać około trzy razy dłużej niż asfalt.

Zgodnie ze słowami przedstawicieli firmy, na rzecz plastikowych ulic przemawia również fakt, że drogi asfaltowe emitują nawet 1,6 mln ton CO2 rocznie, co stanowi 2 proc. wszystkich emisji przypadających na transport drogowy. Dodatkowo, plastik jest lżejszy, a zaprojektowane drogi miałyby być puste w środku, co znacznie ułatwiłoby instalację kabli oraz rurociągów użytkowych pod powierzchnią ziemi.

Co ciekawe, projekt PlasticRoad spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony władz miasta Rotterdamu, które wyraziły chęć przeprowadzenia testów nowego rozwiązania. I chociaż obydwa podmioty zaznaczają, że przedsięwzięcie jest dopiero w fazie prototypowej, firma ma nadzieję na wdrożenie pomysłu w przeciągu trzech lat. Teraz przedsiębiorstwo poszukuje partnerów, we współpracy z którymi mogłoby zrealizować zadanie.

Rotterdam, jako miasto, znane jest ze swoich eksperymentów z „zielonymi inicjatywami”. W 2013 roku metropolia pracowała nad strategią uodpornienia się na niebezpieczeństwa związane z powodzią wynikające ze zmian klimatycznych - fasady oraz dachy budynków zostały wówczas pokryte roślinami absorbującymi wodę deszczową. W 2014 roku miasto stworzyło też instalację przemieniającą odpadki w energię - śmieci produkowane w fabryce położonej kilkanaście kilometrów od miasta przekształcane są w energię, które transportowana jest do miasta rurociągiem o nazwie „heatway” (dosłowanie: droga gorąca)

Przy okazji holenderskiego projektu warto również wspomnieć o polskiej inicjatywie ekologicznej - o zbudowanym na Podkarpaciu chodniku eliminującym zanieczyszczenia z powietrza. W kostce brukowej wykorzystanej do budowany nowego chodnika zastosowano cement zawierający nanometryczny dwutlenek tytanu TiO2. Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia pochodzących ze spalin tlenków azotu NOx do bezpiecznych jonów azotanowych NO3, które osadzają się na chodniku i są z niego spłukiwane choćby przez deszcz. To sprawia, że do ludzkiego organizmu przedostaje się znacznie mniej substancji szkodliwych. Technologia budowy chodników tego typu powstała w Niemczech, a spektrum jej zastosowań jest bardzo szerokie - cement może być wykorzystywany w produkcji dachówek, ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych.

::

fot.VolkerWessel

Zobacz inne polecane artykuły

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

Wychowaj sobie konsumenta

Magazyn / Aktualności

Wychowaj sobie konsumenta
Wychowaj sobie konsumenta

Jak zbudować pozycję eksperta w umysłach konsumentów? Jak uskutecznić proces generowania leadów i wzbudzić zainteresowanie marką? W strategii content marketingowej warto znaleźć miejsce na white paper, czyli...? Mowa o użytecznej treści z górnej półki.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.