Przejażdżka rowerowa po ulicach z plastiku

Przejażdżka rowerowa po ulicach z plastiku

Brief for Poland / Aktualności

Rotterdam, holenderskie miasto znane z swojego przemysłowego oraz biznesowego charakteru, ma szansę stać się pierwszym regionem na świecie, w którym ulice będą zbudowane z… plastiku. I chociaż na pierwszym rzut oka może się wydawać, że pomysł ten jest równie utopijny co mit o szklanych domach Żeromskiego, szczęśliwie jest to tylko pierwsze wrażenie.

-

Plan stworzenia ulic w całości wykonanych z butelek plastikowych pochodzących z recyklingu został przedstawiony przez holenderską firmę budowlaną VolkerWessels. Jak zapewniają pracownicy firmy, plastik wymaga mniejszego wysiłku związanego z konserwacją niż asfalt, ale także może wytrzymać bardziej ekstremalne temperatury(od -40 st. C do 80 st. C). Co więcej, ułożenie dróg tego typu trwa kilka tygodni, nie zaś kilka miesięcy, a materiał jest w stanie przetrwać około trzy razy dłużej niż asfalt.

Zgodnie ze słowami przedstawicieli firmy, na rzecz plastikowych ulic przemawia również fakt, że drogi asfaltowe emitują nawet 1,6 mln ton CO2 rocznie, co stanowi 2 proc. wszystkich emisji przypadających na transport drogowy. Dodatkowo, plastik jest lżejszy, a zaprojektowane drogi miałyby być puste w środku, co znacznie ułatwiłoby instalację kabli oraz rurociągów użytkowych pod powierzchnią ziemi.

Co ciekawe, projekt PlasticRoad spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony władz miasta Rotterdamu, które wyraziły chęć przeprowadzenia testów nowego rozwiązania. I chociaż obydwa podmioty zaznaczają, że przedsięwzięcie jest dopiero w fazie prototypowej, firma ma nadzieję na wdrożenie pomysłu w przeciągu trzech lat. Teraz przedsiębiorstwo poszukuje partnerów, we współpracy z którymi mogłoby zrealizować zadanie.

Rotterdam, jako miasto, znane jest ze swoich eksperymentów z „zielonymi inicjatywami”. W 2013 roku metropolia pracowała nad strategią uodpornienia się na niebezpieczeństwa związane z powodzią wynikające ze zmian klimatycznych - fasady oraz dachy budynków zostały wówczas pokryte roślinami absorbującymi wodę deszczową. W 2014 roku miasto stworzyło też instalację przemieniającą odpadki w energię - śmieci produkowane w fabryce położonej kilkanaście kilometrów od miasta przekształcane są w energię, które transportowana jest do miasta rurociągiem o nazwie „heatway” (dosłowanie: droga gorąca)

Przy okazji holenderskiego projektu warto również wspomnieć o polskiej inicjatywie ekologicznej - o zbudowanym na Podkarpaciu chodniku eliminującym zanieczyszczenia z powietrza. W kostce brukowej wykorzystanej do budowany nowego chodnika zastosowano cement zawierający nanometryczny dwutlenek tytanu TiO2. Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia pochodzących ze spalin tlenków azotu NOx do bezpiecznych jonów azotanowych NO3, które osadzają się na chodniku i są z niego spłukiwane choćby przez deszcz. To sprawia, że do ludzkiego organizmu przedostaje się znacznie mniej substancji szkodliwych. Technologia budowy chodników tego typu powstała w Niemczech, a spektrum jej zastosowań jest bardzo szerokie - cement może być wykorzystywany w produkcji dachówek, ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych.

::

fot.VolkerWessel

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?