Jeśli chcesz zepsuć relację z dziennikarzem, to…?

Jeśli chcesz zepsuć relację z dziennikarzem, to…?

Brief.pl / Inspiracje

Czego unikać w komunikacji z przedstawicielem mediów? Raport KomuKomunikacji “PR-owcy i dziennikarze - co sądzą o sobie nawzajem” prezentuje wyniki codziennych relacji, jakie zachodzą między tymi dwoma grupami. Okazuje się, że aż 9 proc. specjalistów ds. PR, spośród grupy 214 badanych praktyków, nie ma żadnego sposobu na nieprzychylnych dziennikarzy. Pragnąc pomóc, prezentujemy słowniczek na opak - 9 czynników, mających wpływ na jakość relacji dziennikarza i PR-owca.

-

Informacje prasowe

Lead i trzy akapity na temat nowości w firmie o charakterze reklamowym, wysłane w pliku tekstowym, co najmniej 11 razy w miesiącu do jednej redakcji. Jedyny sposób na przekazanie dziennikarzom informacji.

Tip:

Znajomość języka polskiego, kontakt z klientem oraz ekspertami i autorytetami to abstrakcja.

Stopka

Zbyt wiele niepotrzebnych informacji pełniących rolę podpisu w mailu, przykrywających podstawowe dane.

Tip:

Czekasz pilnie na kontakt? Krok pierwszy: usuń ze stopki swój numer telefonu.

Telefonowanie

Rzeczownik odczasownikowy, oznaczający notoryczne anonimowe telefony do wybranej redakcji z pytaniami o informacje prasowe, wysłane 3 tygodnie wcześniej. „Tak, tak, to było dzień przed świętami Bożego Narodzenia...” 

Tip:

Odpuść ten rodzaj kontaktu, jeśli nigdy nie zadzwoniłeś sam do dentysty.

DW vs. UDW

Niemożliwe do odróżnienia pola, które uzupełnia się podczas wysyłania maili. Zwykle mylone przy okazji adresowania “tematu na wyłączność” do bazy tysiąca dziennikarzy. Każdy dziennikarz powinien mieć świadomość konkurencji i widzieć, z kim traktujesz go na równi.

Tip:

CC oraz BCC to nazwy tych samych, nieprzydatnych funkcji poczty elektronicznej.

Research

Prawdziwe znaczenie: googlowanie. Najczęściej omijane elementy: profil medium, grupa docelowa, zasięg, zainteresowania dziennikarzy, aktualne kontakty. 

Tip:

Pójść o krok dalej? Zaangażować się? Nie!

Przechodzenie na “ty”

W branży medialno-agencyjnej wszyscy są przyjaciółmi, dlatego można pozwolić sobie na więcej swobody i mniej kultury. 

Tip:

Na „ty" pisze się już przy pierwszym kontakcie.

Reakcja

Sytuacja podsycona niepokojem w przypadku zainteresowania dziennikarza nadesłanym tematem. Przejawia się brakiem możliwości przygotowania dodatkowych materiałów, propozycji nowych rozwiązań czy też odpowiedzi na prośby, np. o zdjęcie rozmówcy.

Tip:

Ignorowane powinny być przede wszystkim prośby o dodatkowy komentarz.

Domaganie się publikacji

Termin odpowiadający stanowi, w jaki można wpaść po wysyłaniu informacji niezgodnych z tematyką medium.

Tip:

Niezainteresowanych dziennikarzy należy spamować do skutku.

Plan

Termin stojący w opozycji do ideologii “carpe diem”, dzięki któremu można osiągnąć długookresowe cele.

Tip:

Publikacje w aktualnych numerach magazynów można załatwić z dnia na dzień, dlatego ustalona linia czasu działania jest niepotrzebna.

::

fot. Fotolia/Deyan Georgiev

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.