Getresponse 10.2016_1

Jeśli chcesz zepsuć relację z dziennikarzem, to…?

Jeśli chcesz zepsuć relację z dziennikarzem, to…?

Brief.pl / Inspiracje

Czego unikać w komunikacji z przedstawicielem mediów? Raport KomuKomunikacji “PR-owcy i dziennikarze - co sądzą o sobie nawzajem” prezentuje wyniki codziennych relacji, jakie zachodzą między tymi dwoma grupami. Okazuje się, że aż 9 proc. specjalistów ds. PR, spośród grupy 214 badanych praktyków, nie ma żadnego sposobu na nieprzychylnych dziennikarzy. Pragnąc pomóc, prezentujemy słowniczek na opak - 9 czynników, mających wpływ na jakość relacji dziennikarza i PR-owca.

-

Informacje prasowe

Lead i trzy akapity na temat nowości w firmie o charakterze reklamowym, wysłane w pliku tekstowym, co najmniej 11 razy w miesiącu do jednej redakcji. Jedyny sposób na przekazanie dziennikarzom informacji.

Tip:

Znajomość języka polskiego, kontakt z klientem oraz ekspertami i autorytetami to abstrakcja.

Stopka

Zbyt wiele niepotrzebnych informacji pełniących rolę podpisu w mailu, przykrywających podstawowe dane.

Tip:

Czekasz pilnie na kontakt? Krok pierwszy: usuń ze stopki swój numer telefonu.

Telefonowanie

Rzeczownik odczasownikowy, oznaczający notoryczne anonimowe telefony do wybranej redakcji z pytaniami o informacje prasowe, wysłane 3 tygodnie wcześniej. „Tak, tak, to było dzień przed świętami Bożego Narodzenia...” 

Tip:

Odpuść ten rodzaj kontaktu, jeśli nigdy nie zadzwoniłeś sam do dentysty.

DW vs. UDW

Niemożliwe do odróżnienia pola, które uzupełnia się podczas wysyłania maili. Zwykle mylone przy okazji adresowania “tematu na wyłączność” do bazy tysiąca dziennikarzy. Każdy dziennikarz powinien mieć świadomość konkurencji i widzieć, z kim traktujesz go na równi.

Tip:

CC oraz BCC to nazwy tych samych, nieprzydatnych funkcji poczty elektronicznej.

Research

Prawdziwe znaczenie: googlowanie. Najczęściej omijane elementy: profil medium, grupa docelowa, zasięg, zainteresowania dziennikarzy, aktualne kontakty. 

Tip:

Pójść o krok dalej? Zaangażować się? Nie!

Przechodzenie na “ty”

W branży medialno-agencyjnej wszyscy są przyjaciółmi, dlatego można pozwolić sobie na więcej swobody i mniej kultury. 

Tip:

Na „ty" pisze się już przy pierwszym kontakcie.

Reakcja

Sytuacja podsycona niepokojem w przypadku zainteresowania dziennikarza nadesłanym tematem. Przejawia się brakiem możliwości przygotowania dodatkowych materiałów, propozycji nowych rozwiązań czy też odpowiedzi na prośby, np. o zdjęcie rozmówcy.

Tip:

Ignorowane powinny być przede wszystkim prośby o dodatkowy komentarz.

Domaganie się publikacji

Termin odpowiadający stanowi, w jaki można wpaść po wysyłaniu informacji niezgodnych z tematyką medium.

Tip:

Niezainteresowanych dziennikarzy należy spamować do skutku.

Plan

Termin stojący w opozycji do ideologii “carpe diem”, dzięki któremu można osiągnąć długookresowe cele.

Tip:

Publikacje w aktualnych numerach magazynów można załatwić z dnia na dzień, dlatego ustalona linia czasu działania jest niepotrzebna.

::

fot. Fotolia/Deyan Georgiev

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.