Chocolissimo - 10.2016

Wypalony freelancer to zły freelancer. 3 sposoby na to jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Wypalony freelancer to zły freelancer. 3 sposoby na to jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym

Brief.pl / Wiedza

Czujesz niechęć do pracy, masz nieustanne uczucie przepracowania, nie potrafisz już odpoczywać, ani skupić się na pracy, zaczynasz unikać obowiązków zawodowych? To mogą być oznaki wypalenia zawodowego, które jeśli będą trwały zbyt długo mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i finansowych. Jak temu zapobiec?

-

Z pewnością wiele osób zastanowi się czy freelancer, który jest panem swojego czasu i zobowiązań może w ogóle przeżyć wypalenie zawodowe. Jednak elastyczny czas pracy nie chroni od problemów związanych ze zmęczeniem wykonywanymi obowiązkami, a wręcz może je tylko pogłębić. Bo jeśli osoba pracująca na własny rachunek ciągle zajmuje się tym samym, gonią ją terminy, pojawiają się problemy z klientami, do tego dochodzi nieustający stres to wszystko sprawia, że w pewnym momencie ma się dość.

A skoro szef nie karze, nie ma przełożonego, który przypilnuje, ani współpracowników, którzy wesprą może się zdarzyć, że w trudnym momencie zaczyna się odkładać obowiązki na boczny tor. Niestety odkładanie w nieskończoność pracy, nieprzyjmowanie nowych zleceń bądź niewywiązywanie się z tych już zakontraktowanych może spowodować, że biznes trzeba będzie zamknąć.

Nadmiar pracy

Jak do tego nie dopuścić? Warto najpierw odkryć przyczynę złego samopoczucia i zareagować na nią. Jeśli to zmęczenie od zbyt dużej ilości obowiązków, trzeba pomyśleć o bardziej racjonalnym przyjmowaniu zleceń i lepszej organizacji pracy. Ale na początku najlepiej wybrać się na urlop. Wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby zostawić swój biznes na kilka dni, jednak długotrwałe bezproduktywne działanie może się skończyć jeszcze gorzej. Oczywiście do urlopu trzeba się właściwie przygotować, zamykając podjęte już zobowiązania i wybierając korzystny termin, w którym zwykle zleceń jest niewiele. Będąc już na wyjeździe warto zapomnieć o telefonie i mailu. Prawdziwy wypoczynek naładuje odpowiednio baterie i zmotywuje do podjęcia kolejnych wyzwań.

Nuda

Być może jednak to nie ilość obowiązków, a ich jakość jest problemem wywołującym niechęć do pracy? Monotonne wykonywanie tych samych działań i brak sukcesów, którymi można się pochwalić mogą mocno zdemotywować. Warto wówczas pomyśleć o rozszerzeniu swojej oferty. W ramach własnej działalności można wykonywać wiele, różnorodnych działań. Może powinieneś zacząć prowadzić szkolenia z tego zakresu, którym się do tej pory zajmowałeś, albo też rozpocząć działania z innego obszaru, w których także masz zdolności? Poszerzenie oferty i jej różnorodność mogą docenić także już obecni klienci.

Brak kontaktu z ludźmi

Często problemem nurtującym freelancera jest także nieustanna praca w domu, przez którą nigdzie się nie wychodzi, traci się kontakt z otoczeniem, brakuje relacji społecznych, które pojawiają się przy okazji pracy w biurze. Czasem wystarczy przenieść pracę do kawiarni, bądź też skorzystać z miejsc coworkingowych, aby poprawić sobie nastrój. A może znasz innych freelancerów, którzy chętnie odwiedzą Cię aby wspólnie popracować? Nawet jeśli lubisz pracować sam, spróbuj, może kontakt z ludźmi przyniesie nowe inspiracje, bądź zamieni się we wspólną działalność? Zmiany, od czasu do czasu, są potrzebne każdemu. Byle były to zmiany na lepsze.

::

Fot. Fotolia/ jeliva

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.