Chocolissimo - 10.2016

Internauci reklamie w sieci mówią "nie"

Internauci reklamie w sieci mówią "nie"

Brief.pl / Wiedza

Powszechna „ślepota banerowa” stała się dla użytkowników sieci normą. Ale Internauci nie tylko nie zwracają uwagi na reklamy pojawiające się w okienku monitora. Robią znacznie więcej blokując wyświetlanie jakichkolwiek reklam. To, co dla użytkowników jest przyjemnością może być gwoździem do trumny dla digitalowych mediów.

-

Ale nie musi. Są tacy, którzy i bez reklam radzą sobie całkiem dobrze. Jak? O tym za chwilę. Najpierw warto spojrzeć na skalę samego zjawiska blokowania reklam.

Według raportu opracowanego przez PageFair i Adobe, ponad 198 milionów Internautów korzysta z narzędzi adblocking. To wzrost o 41 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Jak szacują eksperci, tym samym strata w kieszeni wydawców i to na poziomie bliskim 21,8 miliardów dolarów. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywać w przyszłym roku strata wydawców może się nawet podwoić.

Polscy wydawcy powinni patrzeć na te statystyki wyjątkowo nieprzychylnym okiem, bo internauci nad Wisłą bardzo niechętnie widują reklamy na swoich monitorach. Według wspomnianego raportu jesteśmy w czołówce krajów, których mieszkańcy blokują treści reklamowe. To już 34,9 proc. polskich internautów. W tym zestawieniu, wśród krajów europejskich, wyprzedza nas jedynie Grecja (36,7 proc.).

Reklamowy rynek on-line

I tak, z jednej strony użytkownicy otrzymują dzięki reklamom treści bezpłatnie, ale z drugiej blokują je nie bez powodu. Często wyskakujące okienka, pojawiająca się nie wiadomo skąd muzyka, reklamy zasłaniające całą treść wielu zniechęcają. Ale to nie serwisy ponoszą pełną odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Rynek częściowo wymusza na nich tego rodzaju praktyki. Bo ilość przestrzeni reklamowej dostępnej w internecie jest niemal nieograniczona, w przeciwieństwie do stron w drukowanych magazynach. Przez to ceny reklam w sieci spadają, a portale, aby się utrzymać muszą oddawać coraz więcej powierzchni pod reklamę. A przez to też często zgadzać się na formaty reklamowe, które niekoniecznie są przyjazne czytelnikom.

Czy aby poprawić tę sytuację wszystkie osoby, które korzystają z oprogramowania do blokowania reklam, byłyby w stanie płacić za treści on-line, aby nie doprowadzić do upadku swojego ulubionego serwisu czy portalu? To rozwiązanie wydaje się w niedalekiej przyszłości jedynym sensownym rozwiązaniem. Coraz więcej, zwłaszcza dużych graczy w Polsce decyduje się na taki krok, uświadamiając czytelników, że czasy, gdy w sieci było wszystko dostępne za darmo powoli się kończą.

Milion czytelników

W USA stało się to już dość oczywiste, co pokazuje osiągnięcie The New York Timesa, który chcąc dostarczać swoim czytelnikom wysokiej jakości treści, zdecydował się w 2010 roku zamknąć je za swoim paywallem. I jak się okazało czytelnicy byli w stanie nie tylko zrozumieć, ale i zaakceptować to działanie. Dziś wersja gazety on-line ma aż milion stałych abonentów cyfrowych. Nie gorzej radzi sobie The Wall Street Journal z 900 tysiącami stałych subskrybentów.

Z pewnością rozwój tego rodzaju treści wspomaga mobilna aktywność czytelników, którzy dzięki swoim smarfonom czy tabletom mogą w każdej chwili sięgnąć po oferowane im treści. A nowe przyzwyczajenia zastępują te stare, które nie uderzają w redakcje magazynów, bo jak przyznaje The New York Times, dziesięć lat temu gazeta papierowa miała niemal taki sam nakład jaki dziś generują czytelnicy papierowej i płatnej, digitalowej wersji.

Oby i polscy czytelnicy byli tak lojalni.

::

Fot. Fotolia/dragonstock

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.