Czy Instagram sprzedaje?

Czy Instagram sprzedaje?

Brief.pl / Aktualności

Modele biznesowe mediów społecznościowych to temat, który wywołuje wiele dyskusji. Facebook sobie z tym poradził, ale już Twitter ma problem z zarabianiem na swoje utrzymanie. Instragram, ze stajni Facebooka, właśnie stawia kolejne kroki w budowie swojego modelu biznesowego, otwierając się na reklamodawców i sprzedawców.

-

Instagram otworzył właśnie swoje API dla reklamodawców. Na razie, program jest ograniczony do wybranych partnerów i serwis traktuje go nieco testowo. Ogólnodostępne API ma mieć swoją premierę jeszcze w tym roku. Co to oznacza? Otóż to, że Instagram stanie się pełnoprawnym narzędziem reklamowym. Do tej pory oferował jedynie ograniczone formy i także dla wybranych partnerów.

Z tego, co można wnioskować po doniesieniach prasowych, reklama w największym fotoserwisie społecznościowym będzie wyglądała podobnie do tej na Facebooku - będzie przybierała formę zdjęć i filmów wideo oraz będzie dokładnie targetowana. I każdy będzie mógł z tych form skorzystać i na ich podstawie budować własne usługi. W branży reklamy internetowej są to standardy, które mają zapewnić, że reklamodawcy swoimi kampaniami osiągną pożądane efekty.

Do tej pory, Instagram, tak jak i YouTube czy Facebook, był traktowany przez marki przede wszystkim jako medium, które ma zapewnić wizerunek. KPI odnosiły się do raczej do budowania świadomości marki niż sprzedaży wprost. Jednakże, wraz z nowym API do rąk partnerów serwisu trafi możliwość dodawania do zdjęć i filmów przycisku zakupowego. To duży ukłon w stronę działów sprzedaży.

W związku z wprowadzanymi nowościami zaczną pojawiać się pytania czy Instagram faktycznie sprzedaje? Odpowiedzi na nie można udzielić już dziś, analizując przypadek polskiego startupu LikeAndBuy.It.

Na profilu modowego sklepu internetowego DeeZee.pl na Instagramie wprowadzono dwie funkcje: w dwie funkcjonalności: Link-to-Buy, czyli dedykowany link zakupowy odwzorowujący Instagrama, przekierowujący do zbioru zakupowych zdjęć DeeZee połączonych z podstronami produktów w sklepie oraz Mail-to-Buy, czyli inteligentny produktowy newsletter, wysyłany do zarejestrowanych użytkowników na podstawie instagramowej aktywności.

Jak wynika z danych dostarczonych przez LikeAndBuy.It, konwersja z tych działań była o 300 proc. większa niż w wypadku działań w wersji mobilnej Facebooka, a wiadomości produktowe wysyłane do osób obserwujących profil w ramach usługi Mail-to-buy, miały 3 razy większą otwieralność oraz 2 razy większą klikalność niż standardowe newslettery. LikeAndBuy.It w ciągu miesiąca stał się piątym największym źródłem ruchu w sklepie. Działania na Instagramie okazały się też skuteczne jeżeli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów - ich wyniki były o 15 razy lepsze niż wyniki kampanii remakretingowych. 


Wygląda na to, że w myśleniu o reklamie na Instagramie należy zacząć przesuwać akcenty z wizerunkowych na efektywnościowe.

 ::

fot: Fotolia/capacitorphoto

 

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

Brief.pl / Aktualności

YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube
YouTube Ads Leaderboard 2016 - roczne zestawienie najpopularniejszych reklam na YouTube

YouTube ogłasza listę reklam, które w 2016 r. zdobyły największą popularność wśród użytkowników z Polski, jak i całej Europy. 10 filmów tylko z polskiego zestawienia zanotowało ponad 100 lat łącznego czasu oglądania. Niekwestionowanym zwycięzcą rodzimego rankingu jest Allegro - zajęło wszystkie trzy miejsca na podium z wideo: Czego szukasz w Święta? | English for beginners, które znalazło się również w europejskim podsumowaniu, Legendy Polskie. Film TWARDOWSKY 2.0. Allegro oraz Legendy Polskie. Film Operacja Bazyliszek. Allegro. Na listę trafiła także kolejna część sagi o polskich legendach, czyli Legendy Polskie. Film Jaga. Allegro, plasując się na piątej pozycji.