Chocolissimo - 10.2016

Content marketing bez Internetu

Content marketing bez Internetu

Brief.pl / Inspiracje

Mimo, że o content marketingu coraz głośniej stawało się wraz z rozwojem internetu, a boom na niego przyszedł w ostatnich latach przepełnionych blogami, social mediami i stronami internetowymi, nie oznacza to, że tylko do Internetu działania z zakresu content marketingu powinny się ograniczać.

-

Content marketing oceniany jest jako nowe SEO. Matt Cutts zajmujący się w Google m.in. optymalizacją wyników wyszukiwań, przedstawił siedem zasad, których powinno się przestrzegać jeśli chce się być dobrze pozycjonowanym w wyszukiwarce Google. Cutts radzi aby tworzyć wartościową treść, do której wszyscy będą linkować. Proponuje by być wyrazistym i aktywnym w mediach społecznościowych. Aby angażować się w branżowe dyskusje, tworzyć wartość dodaną poprzez różnego rodzaju analizy czy raporty, a także budować swoją pozycję eksperta w branży np. pisząc bloga. Wśród tych wszystkich rad jako ostatnia pojawia się propozycja wystąpienia na konferencji.

Efekty ostatniego działania są dwojakie. Po pierwsze w oczach Google zyskają Ci, których nazwiska czy nazwa firmy pojawia się na innych, często odwiedzanych i branżowych stronach oraz są wspominane w kontekście branżowych wydarzeń, tak jak dzieje się to w przypadku konferencji. Po drugie przypomina to marketerom, że świat on-line to nie wszystko. Jeśli chce się być ekspertem na rynku, tworzyć unikatowe treści i docierać z wartościowym przekazem do swoich klientów można, a nawet trzeba to robić także off-line.

Powrót do przeszłości

Przecież cała historia content marketingu zaczyna się właśnie od działań poza internetem. Bo w 1895 roku, gdy John Deere, zdecydował, że wyda pierwszy numer magazynu „The Furrow”, o internecie nikt nawet jeszcze nie marzył. Było to jedno z pierwszych działań z zakresu content marketingu, realizowane przez firmę produkującą maszyny rolnicze, której Deere był właścicielem. Magazyn, który edukował rolników, a także radził jak ułatwić im pracę i zwiększyć efektywność działań, przez lata stał się rozpoznawalną marką, będąc tłumaczony na 12 języków i dostępny w ponad 40 krajach. Zaś firma Deere'a do dziś jest liderem w zakresie technologii rolniczej.

To jeden z przykładów, który pokazuje, że w świecie off-line można skutecznie budować swój wizerunek eksperta, zdobywać zaufanie klientów i dzielić się wartościowymi treściami mimo upływu lat i nowych narzędzi. A robić to można nie tylko za pomocą drukowanych, firmowych magazynów, raportów czy analiz. Pomysłów na działania z zakresu content marketingu off-line jest wiele. Mogą to być różnego rodzaju szkolenia otwarte czy konferencje, prelekcje podczas wydarzeń branżowych czy wywiady eksperckie w mediach. To także wyjazdy studyjne czy edukacyjne dla klientów, wykłady otwarte i warsztaty.

Być kreatywnym ekspertem

Do marketingu treści można podejść także w niestandardowy sposób. Zaskoczyć klienta kreatywnym pomysłem, który będzie okazją do tego, aby pokazać się w roli eksperta, a jednocześnie dostarczyć klientom wartość dodaną. Na taki pomysł marka Tramontina – brazylijska firma produkująca m.in. profesjonalne noże do steków. Chcąc zaprezentować swój produkt stworzyła niezwykle użyteczną Biblię Barbecue.

Oczywiście działania w świecie on-line w wielu przypadkach mogą być prostsze i tańsze, jednak już wkrótce najpewniej po content marketing będzie sięgać tak wiele marek, że aby wyróżnić się na rynku, będzie trzeba sięgnąć po bardziej kreatywne rozwiązania. Także w świecie off-line. Już teraz warto te działania włączyć w swoją strategię.

::

Fot. Fotolia/ mudretsov

 

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

Effie® Awards 2016 rozdane

Brief.pl / Aktualności

Effie® Awards 2016 rozdane
Effie® Awards 2016 rozdane

24 października, podczas tegorocznej Gali Effie® Awards 2016, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, jury pod przewodnictwem Anny Jakubowski, wręczyło 57 statuetek w 24 kategoriach twórcom reklam i reklamodawcom za najbardziej efektywne kampanie marketingowe w 2015 roku. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.