5 pozycji do biblioteczki startupowca

5 pozycji do biblioteczki startupowca

Brief.pl / Inspiracje

Zaczynasz swoją przygodę z biznesem i nie wiesz co dalej, a może działasz już na rynku, ale czujesz, że Twoja firma stoi w miejscu? Zainspiruj się! Oto pięć pozycji, które powinien przeczytać każdy startupowiec!

-

Czasem te książki zaprzeczają same sobie, czasem są tylko preludium do tego co może spotkać przedsiębiorcę na rynku, czasem mogą po prostu nie zadziałać, ale za każdym razem z pewnością można z nich wynieść jakąś naukę, inspirację i wsparcie. Mimo, że wszystkie pozycje trafiły na polski rynek dzięki jednemu wydawnictwu, są pisane z bardzo wielu perspektyw i prezentują różne podejścia do tworzenia startupów. Dzięki czemu wyciągnąć z nich można pewną średnią, tworząc swój osobisty model rozwijania przedsiębiorstwa.

• „Podręcznik startupu, Budowa wielkiej firmy krok po kroku”, S. Blank, B. Dorf

Jak sama nazwa wskazuje to nie jest po prostu książka, to podręcznik. To 680 stron, które stanowić mogą podstawę do tworzenia własnego, dochodowego biznesu. Jak zapewniają autorzy – doświadczeni inwestorzy z Doliny Krzemowej – to nie jest lektura do poduszki. Trzeba podejść do niej na poważnie. Każdą z czterech części warto czytać powoli i z należytą refleksją. A dowiedzieć się z nich można o autorskiej metodologii zarządzania projektem, tworzenia nowych usług i produktów określaną jako Customer Development.

• „Sztuka rozpoczynania”, G. Kawasaki

Znasz to uczucie, kiedy wpadłeś na jakiś świetny pomysł na biznes i za jakiś czas ktoś inny go zrealizował? Czas z tym skończyć i zamiast przyglądać się sukcesom innych osób, zacząć samemu je odnosić. Pomóc w tym może właśnie ta książka, dzięki której, krok po kroku, można przekuć marzenia, wyobrażenia i pomysły w realne przedsięwzięcie. Autor prowadzi czytelników przez wszystkie etapy tworzenia firmy, od pozyskiwania pieniędzy, przez budowanie silnego zespołu, po odpowiednią promocję.

• „Startup w 7 dni. Od mocnego startu do szybkiego sukcesu”, D. Norris

Dlaczego 7 dni? Na to pytanie w książce opowiada sam autor i jak przekonuje nie jest to czas kiedy można zrealizować całą wielką wizję swojego biznesu, ale jest to wystarczający czas aby rozpocząć proces, który do tego doprowadzi. Autor radzi aby odrzuć wszelkie założenia a skupić się na tym co realnie można zrobić dla siebie i swoej firmy. Daje także sporą dawkę inspiracji prezentując historie sukcesów i porażek, które odnieśli inni, tworząc własne startupy.

• „Metoda Lean Startup. Wykorzystaj innowacyjne narzędzia i stwórz firmę, która zdobędzie rynek” E. Ries

Ta książka wyszła spod pióra praktyka, który nie raz odniósł porażkę tworząc swój biznes. I jego zdaniem także porażkę odniesie Twój pierwszy startup, a nawet drugi. Ale dzięki tym porażkom być może w końcu uda Ci się odnieść sukces. On sam w ten sposób, metodą prób i błędów, stworzył nie tylko własne firmy, ale także innowacyjną, w oczach wielu, metodę zarządzania Lean Startup. W książce opisane zostały praktyczne metody, które pomogą w rozwijaniu biznesu i oferowanych produktów. Choć niektóre z nich mogą wydawać się kontrowersyjne, z pewnością pozwolą poszerzyć horyzonty i z innej strony spojrzeć na biznes.

• „Rework”, J. Fried, D. H. Hansson

Niczego nie nauczysz się z porażek i błędów. Trzeba robić wszystko aby od razu zacząć zwyciężać – to filozofia, którą wyznają autorzy tej książki. Zresztą to niejedyna zdecydowana teza, którą głoszą. Uważają, że zamiast szukać inwestora trzeba nauczyć się od razu zarabiać, radzą aby się wysypiać, bo tylko wówczas człowiek może być kreatywny, motywują do działania, zamiast do spędzania czasu na spotkaniach, które nic nie wnoszą w życie firmy. A to tylko część propozycji, które dla początkującego biznesmena wydają się często nierealne. A jednak autorzy, którzy od lat 90. rozwjają swoją własną firmę, z powodzeniem stosują tę taktykę. Dzięki tej książce, być może i ten optymistyczny wariant spełni się w przypadku Twojego biznesu.

::

Fot. Fotolia/ monticellllo

 

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.