Chocolissimo - 10.2016

Jak zoptymalizować współpracę na linii marka - youtuber? Pomoże w tym nowy projekt badawczy

Jak zoptymalizować współpracę na linii marka - youtuber? Pomoże w tym nowy projekt badawczy

Brief.pl / Wiedza

LifeTube i Millward Brown nawiązali współpracę w ramach wspólnego projektu badawczego. Jej owocem jest unikatowy wskaźnik InScore, który pozwala mierzyć wizerunek polskich youtuberów. Dzięki niemu możliwe jest optymalne dopasowanie partnerów do współpracy z markami, o największym potencjale marketingowym.

-

Kilka lat temu, gdy Bank PKO chciał odmienić swój wizerunek, w jego reklamach zaczął występować Szymon Majewski. Celebryta miał dokładnie to czego brakowało bankowi – był wyluzowany, przyjazny i ciepło odbierany przez widzów. Po roku od rozpoczęcia współpracy te cechy, ze względu na charakterystyczną „twarz” marki, zostały przeniesione w świadomości konsumentów, także na samą markę. Skostniałemu wcześniej bankowi udało się pozyskać młodszych klientów, a jego wizerunek odmienił się w oczach Polaków na trwałe.

Rosnąca popularność youtuberów, a także sympatia jaką są obdarzani przez widownię skłania do tego, aby podobną metodę współpracy zastosować w stosunku do internetowych twórców. Skąd marka ma czerpać wiedzę z jakim youtuberem nawiązać współpracę, do jakich klientów pomoże on dotrzeć, jak jest postrzegany przez widzów, jakie najważniejsze cechy reprezentuje, czy też czy istnieje jakikolwiek stopień zgodności jego wizerunku z wizerunkiem marki?

Na te wszystkie pytania odpowiedź przynosi wskaźnik InScore. Pięć lat temu Millward Brown wprowdził na globalny rynek narzędzie Cebra, które pozwalało optymalizować udział celebrytów w kampaniach reklamowych, a także pomagało celebrytom a oszacowanie ich potencjału rynkowego. Teraz InScore pozwoli na optymalizację działań marek na YouTube. Dodatkowo kampanie na YouTube mogą być od teraz mierzone dzięki Brand Lift Insights, a twórcy z sieci LifeTube będą ujęci w badaniu Target Group Index, pozwalające na prowadzenie wielostronnych analiz rynku konsumenckiego.

Youtuber a youtuber

Badania te rzucają nowe światło na współpracę marek z youtuberami, pozwalając znacząco poszerzyć ich świadomość. - Dotąd współpraca marek z youtuberami opierała się głównie na intuicji, a także na analizie ilości odsłon filmów. – mówi Barbara Sołtysińska, CEO LifeTube - Teraz do dyspozycji mamy wiele narzędzi media planerskich, które pozwalają badać target celowy, wizerunek internetowych twórców, jak i marek, wśród internautów, a także tworzyć kompleksowe podsumowanie wyników kampanii prowadzonej na YouTube. - podsumowuje Sołtysińska.

Youtuber youtuberowi nie równy. Dzięki badaniom możliwe jest dokładne określenie tego jakie cechy przypisywane są danym twórcom i za co są najbardziej cenieni, a także pozwalają określić jacy konsumenci sięgają po treści z danych kanałów. Dzięki temu marki mogą bardziej świadomie wybierać partnerów do współpracy, bo jak się może okazać to wcale nie najbardziej znany twórca, może przynieść najbardziej korzystne efekty współpracy.

Czy warto współpracować z youtuberem?

To pytanie, które z pewnością zadaje sobie niejedna marka. I oczywiście odpowiedź na nie zależy od wielu czynników, a takżę oczekiwań jakie pokłada w tej współpracy marka. Jednak badania przeprowadzone przez Millward Brown jasno wskazują, że potencjał kanału jest bardzo duży. YouTube przyciąga znaczącą liczbę widzów, a filmowi twórcy są znanymi i darzonymi sympatią postaciami. Co ważne nie tylko dla tzw. gimbazy. 

Do YouTube zagląda niemal każdy. Aż 76 proc. spośród osób, które korzystają z internetu w grupie badawczej z przedziału wiekowego 15 - 34 lata odwiedziło przynajmniej raz YouTube w ciągu ostatniego miesiąca. Czego szukali? Zarówno szeroko pojętej rozrywki i muzyki (27 proc.), materiałow o tematyce sportowej (16 proc.), samej muzyki (13 proc.), kanałów gamerów (16 proc.), a także tych prezentujących materiały z zakresu mody i urody (8 proc.). 80 proc. z odwiedzających YouTube internautów zna przynajmniej jeden z kanałów, internetowych twórców zrzeszonych w sieci partnerskiej LifeTube.

Siła oddziaływania youtuberów, zbadana przez Millward Brown, poprzez wskaźnik InScore stawia ich niemal na tym samym poziomie co celebrytów, którzy w społecznej świadomości funkcjonują już od wielu lat. Wizerunek zarówno jednych jak i drugich bada się poprzez analizę znajomości danych postaci wśród odbiorców, szumu medialnego jaki tworzy się wokół nich, a także sympatii, którą są darzeni, następnie otrzymana średnia jest mnożona przez 100.

Co ważne dla marek, chcących rozpocząć współpracę z youtuberami, o ile wśród celebrytów wskaźnik ten jest tworzony przede wszystkim przez znajomość i szum medialny, to w przypadku internetowych twórców, wysoki poziom siły oddziaływania zawdzięczają przede wszystkim sympatii widzów. Co pozwala przypuszczać, że za jakiś czas, wraz ze zdobywaniem coraz większej popularności przez youtuberów, wskaźnik ten będzie znacznie wyższy. A więc i współpraca marek z youtuberami będzie coraz bardziej korzystna.

::

Fot. Materiały prasowe

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.