wp - grudzien 2016

Młode pokolenie pod lupą

Młode pokolenie pod lupą

Brief.pl / Wiedza

Pokolenie Y - czego oczekuje od pracodawców, jak radzi sobie na rynku pracy i co uważa za swoje mocne strony? Na te pytania odpowiedzi przynoszą zrealizowane w ostatnich tygodniach badania - "#jestemYgrekiem, nie jestem leniem" Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, a także „Światowe pokolenia: globalne badanie wyzwań w obszarze równowagi między pracą, a życiem osobistym” EY.

-

Przedstawiciele pokolenia Y, w ciągu najbliższych 10 lat, będą stanowić 75 proc. pracowników na całym świecie. Pracodawc,y aby stawać się konkurencyjni w oczach młodego pokolenia powinni rozumieć i odpowiadać na ich potrzeby dotyczące zatrudnienia i oczekiwań względem miejsca pracy. A te są dość jednoznaczne.

Co ceni pokolenie Y?

Pokolenie millenialsów, czyli osób między 18 a 35 rokiem życia, chce osiągać sukcesy zawodowe i jest skoncentrowane na pracy, ale w przeciwieństwie do swoich starszych kolegów, nie chcą tego robić za wszelką cenę. Jak wynika z raportu EY najbardziej liczą się dla nich elastyczne warunki pracy, pozwalające na zachowanie równowagi między życiem osobistym a pracą. A to zdaniem 35 proc. millenialsów w ciągu ostatnich pięciu lat stało się coraz trudniejsze. Dlaczego? Młode pokolenie wskazuje na kilka czynników – wzrost liczby obowiązków zawodowych (48 proc. wskazań) i równocześnie domowych (30 proc.), większa liczba godzin spędzanych w pracy (36 proc) oraz posiadanie dzieci (23 proc.).

Dlaczego millenialsi odchodzą z pracy? 

Brak elastycznych warunków pracy to także jeden z ważniejszych powodów, dla których millenialsi rezygnują z pracy (69 proc. wskazań). Wśród innych powodów znalazły się – niski wzrost płac (76 proc.), brak szans na awans (74 proc), nadgodziny (71 proc.), a także brak atmosfery sprzyjającej pracy w grupach (71 proc.). Te same powody są także najważniejszymi wytycznymi przy poszukiwaniu nowej pracy. Zatem według raportu EY to właśnie system motywacyjny jest najważniejszym elementem, dzięki któremu pracodawcy mogą przyciągnąć potencjalnych pracowników.

Mocne strony młodego pokolenia

A co oni są w stanie zaoferować pracodawcom? W badaniu PSZK sami przedstawiciele pokolenia Y, wskazują jako swoje najważniejsze, pozytywne cechy wielozadaniowość (71 proc.), mobilność (67 proc.), jak również znajomość nowych technologii (60 proc.). Badani także jasno wskazywali na duże oczekiwania wobec pracodawców (33 proc.), partnerskie podejście w relacjach z przełożonymi (35 proc.), a także na wspomniany już work – life balance (28 proc).

Jednak polscy pracodawcy mogą nie mieć szans przekonać się o potencjale jaki tkwi w młodym pokoleniu. Aż 46 proc. przebadanych studentów zadeklarowało w badaniu, że bierze pod uwagę możliwość wyjazdu do pracy za granicę. Uważają bowiem, że poza Polską czekają na nich lepsze perspektywy zawodowe, ale także szansa na poszerzenie horyzontów czy rozwój osobisty.

Więcej informacji znajdą Państwo w raportach na stronie EY oraz PSZK.

::

Fot. Fotolia/ Contrastwerkstatt

Zobacz inne polecane artykuły

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Magazyn / Ludzie

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność
Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Gdy mowa o najbardziej nowatorskich firmach technologicznych na świecie, na myśl zazwyczaj jako pierwsze przychodzą takie spółki, jak Apple, Google czy Facebook. Microsoft w gronie wymienionych jest zaś traktowany raczej jako starszy brat, który może i kiedyś napędzał rozwój technologii, ale dziś na tyle przyzwyczaił się do stosowanych przez lata rozwiązań, że daleko mu do miana najważniejszego innowatora. Stojący od przeszło dwóch lat na czele założonej przez Billa Gatesa firmy Satya Nadella robi jednak wszystko, by ów wizerunek zmienić... a niedawny zakup LinkedIna to tylko jeden z przykładów jego starań.

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

Brief.pl / Aktualności

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube
Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

YouTube ogłasza coroczne podsumowanie najchętniej oglądanych filmów i teledysków – Rewind 2016. „Dzieciaki prosto z więzienia! Zobacz kontrowersyjny występ! [Mam Talent]” to najchętniej oglądane wideo w Polsce. Na liście nie zabrakło również polskich gwiazd YouTube: Abstrachuje.tv z filmami „Czego nie mówią: policjanci” oraz „Najlepszy film motywacyjny na świecie”, a także wideo „Wąs! Wąs! Wąs!” Cyber Mariana (feat. Czwarta Fala). W rankingu znalazł się też film Twardowsky 2.0., jeden z materiałów wchodzących w skład niestandardowego projektu Legendy polskie stworzonego przez Allegro. Jeśli chodzi o zestawienie muzyczne, Polacy najchętniej oglądali klip Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna”.