O czym opowiadają marki?

O czym opowiadają marki?

Magazyn / Inspiracje

Historie pobudzają emocje, pozwalają lepiej zapamiętywać przekaz i zwiększają zainteresowanie tematem. A te opowiadane wokół marek stanowią dla nich obecnie największą siłę oddziaływania i przyciągania klientów.

-

Opowiadanie historii leży w naturze człowieka. Od pradawnych czasów ludzie czuli potrzebę przekazywania sobie podań, legend czy bajek. Opowieści stanowiły i stanowią podstawę życia społecznego, nie dziwi więc, że przeniknęły również do świata marketingu. To, że storytelling w biznesie jest ważny nikt już chyba nie ma dziś wątpliwości. Budowanie wizerunku poprzez tworzenie unikatowych historii, stanowi podstawę dla wyróżnienia marki na rynku.

Na czym oprzeć swoją opowieść?

Jednak sama świadomość tego jak istotny jest storytelling nie wystarczy by stworzyć porywającą opowieść. Chyba najtrudniejszym etapem tworzenia wokół marki historii jest odnalezienie jej momentu przełomowego i zrozumienie jaki przekaz chcemy aby niosła ona za sobą. Trudności te można  przełamać poprzez znajomość pewnych kategorii, wokół których swój indywidualny przekaz budują konkretne marki.

Historia

Najłatwiej jest budować opowieść wokół marki opierając się na historii jej powstania, a także miejscu, z którego się wywodzi. Dla wielu marek związek z miejscem pochodzenia jest najważniejszym wyróżnikiem, pośród wszystkich innych. Tak na przykład budowana jest od lat historia wokół marki Żubr, podsumowana słynnymi hasłami „Występuje w puszczy” czy "Okaz natury".

Przełom, innowacyjność, wyprzedzanie swojej epoki, dążenie do celu, ale także wieloletnia tradycja, stałość, niezmiennie wysoka jakość to elementy, które zawsze wpływają na wyobraźnię odbiorców. Przedstawienie historii powstania marki w interesującej formie, pokazanie zmian jakie się w niej dokonywały, jej pozycji na rynku, prezentacja produktów, rozwój to elementy, o których opowiadają takie marki jak chociażby Johnnie Walker czy Honda.

Wartości

Jednak nie każda firma może pochwalić się zachwycającą opowieścią o początkach swoich działań na rynku i wieloletnią historią. Niektórym markom trzeba nadać sens w momencie tworzenia dla nich strategii wyróżnienia na rynku. A sens marce najlepiej nadawać podkreślając pewną ideę działalności, jej wartości, misję i cel działania na rynku. Niektóre marki, jak chociażby TOMS czy Body Shop, misję mają wpisaną w swój model biznesowy i ona jest podstawą ich działania, a także towarzyszącej jej opowieści.

Inne marki muszą zintegrować swoją misję i wartości z oferowanym produktem czy usługą. Jeśli opowieść stworzy się właściwie można zbudować trwałe powiązania i skojarzenia z marką. Bo jeśli pomyśli się o marce, która podkreśla wolność, męskość i niezależność z łatwością na myśl przyjdzie nazwa Harley – Davidson. Własne słabości i ograniczenia można pokonać z marką Nike, samoakceptacji i pewności siebie uczyć się można z marką Dove, a przekraczać granice z RedBullem.

Wartości pomagają utożsamiać się z marką, wyrażać siebie i swoją postawę wobec życia. Dzięki odpowiednio dobranym wartościom i zbudowanej wokół nich sieci skojarzeń, marki pomagają nie tylko sobie, ale i swoim klientom wyróżnić się spośród tłumu, określając pewien styl i sposób życia. Mistrzami takich opowieści, i to od lat, są takie marki jak chociażby Apple czy Starbucks.

Niezależnie od tego jaki rodzaj opowieści wybierze dana marka i co będzie chciała podkreślać w swoich komunikatach, najważniejsza jest trwałość przekazywanej historii. Opowieść nie powinna być budowana na potrzeby chwili i zmieniana co rok. Powinna być integralnym i trwałym elementem marki, odwołującym się do jej DNA i będącym jej znakiem rozpoznawczym. 

::

ZAREJESTRUJ SIĘ NA SZKOLENIE ZE STORYTELLINGU! 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O CYKLU SZKOLEŃ: CONTENT MARKETING - POZNAJ, TWÓRZ, ANALIZUJ, SPRZEDAWAJ  

Fot. Fotolia/ Ayamap

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Przedsiębiorczy Poznań

Brief.pl / Aktualności

Przedsiębiorczy Poznań
Przedsiębiorczy Poznań

Jednym z pięciu priorytetów, zawartych w przyjętej w tym roku przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, jest nowoczesna przedsiębiorczość. Oznacza to, że w Poznaniu ma rozwijać się zróżnicowana, nowoczesna i silna gospodarka. Lokalne, niewielkie firmy mają uzyskać wsparcie w działaniach innowacyjnych. Wspierana ma być też współpraca biznesu i nauki, pomoc uzyskać mają lokalne startupy. Miasto ma również działać na rzecz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia poznańskiej przedsiębiorczości. I nie są to puste deklaracje.