Getresponse 10.2016_2

Czy istnieją warunki do narodzin polskiego jednorożca?

Czy istnieją warunki do narodzin polskiego jednorożca?

Brief.pl / Wiedza

„Jeśli uda Ci się w Polsce, uda Ci się wszędzie” – mówił podczas wystąpienia na Bitspiration, czerwcowego festiwalu Internetu, technologii i wiedzy, Artur Kurasiński. Choć do Doliny Krzemowej jeszcze nam daleko to polskie startupy mają ogromny potencjał i wiele z nich śmiało może konkurować z przedsiębiorstwami z całego świata.

-

Podobno w Polsce jest dobry klimat dla startupów. Zagraniczni inwestorzy przyglądają się przedsiębiorstwom znad Wisły z dużym zainteresowaniem. A ostatnie sukcesy chociażby Filmstera, który niedawno został przejęty, za duże pieniądze, przez Samba TV, napawają optymizmem. Jesteśmy w czołówce krajów europejskich, w których powstają naprawdę wartościowe i doceniane na całym świecie startupy. Wiele z nich ma ogromny potencjał rozwojowy. Jednak młoda jeszcze scena startupowa nie jest wolna od problemów.

Wyzwania

- Polska scena startupowa rośnie w siłę i widzimy coraz więcej sensownych projektów o globalnym potencjale. - mówi Eliza Kruczkowska, CEO Startup Poland – Z drugiej strony mamy jeszcze trochę osób przyzwyczajonych do roszczeniowej postawy, którzy nie zakładają firm w celu spełnienia swoich pasji czy marzeń i zaspokojenia potrzeb klientów, lecz po to by brać kolejne subsydia. Nowa infrastruktura i powstanie parków technologicznych przez niektórych zostało uznane za sukces, choć jest tylko środkiem. - dodaje.

Takie nastawienie gubi wiele firm. Czerpanie samych korzyści czy poszukiwanie inwestora bez konkretnego i przemyślanego biznesplanu prowadzi nieuchronnie do upadku przedsiębiorstwa. Inwestorów przyciągną tylko sprecyzowane cele, plan rozwoju, przyszłościowa wizja firmy, które w długiej perspektywie mogą przynieść zwrot środków. A niestety mimo licznych sukcesów polskich startupów na arenie międzynarodowej, osiąganych zwłaszcza w branżowych konkursach, pozyskiwanie finansowania, ale też budowanie silnej pozycji marki na rynku wciąż nie należy do najłatwiejszych.

- Nadal nie mamy jeszcze jednorożca (czyli startupu wartego ponad miliard dolarów) – mówi Kruczkowska - Nie mamy żadnego rozpoznawalnego na świecie inkubatora nowoczesnego biznesu na świecie, dalej w poszukiwaniu kapitału i smart money największe startupy jeżdżą za ocean. Ale rosnąca liczba ogólnokrajowych imprez i inicjatyw sprawia, że w Polsce łatwo zacząć stawiać pierwsze kroki. Niestety często pod falą mody na startupy, niektórzy zapominają, że to jest prawdziwy biznes, który na końcu ma prowadzić do wystawiania faktur, a nie tzw. lansu. - dodaje.

Na startupowej rzeczywistości cieniem kładzie się także system prawno – podatkowy, który wciąż odbiega od ideału. Patrząc na niektóre kraje europejskie szybko można uświadomić sobie, że jeszcze potrzeba wiele pracy, aby zapewnić prostą ścieżkę rozwoju młodym przedsiębiorcom.

Rozwiązania

- Często nazywamy nasz kraj e-Estonia – mówi Mari Vavulski, szef Startup Estonia – Mamy jedne z najlepszych regulacji prawnych w całej Europie. Nasze usługi publiczne są proste i skuteczne, a prawie wszystkie formalności mogą być prowadzone on-line. Dużym plusem jest to, że Estonia posiada Internet szerokopasmowy, będący jednym z najszybszych na świece, który jest dostępny w całym kraju. Rozwojowi startupów sprzyja także niezawodny i stabilny system finansowy, stworzony dzięki przejrzystej polityce i wielu regulacjom rządowym. Mamy także niskie i proste podatki. To wszystko sprawia, że jesteśmy w pierwszej 20 krajów w Indeksie Banku Światowego Doing Business. - dodaje.

Polska w tym zestawieniu zajmuje 32 miejsce. Co pokazuje jak wiele pracy jeszcze przed nami. Od czego zacząć? - Moje doświadczenia na brytyjskiej scenie startupowej pokazują, że najważniejsze jest to aby firmy się zjednoczyły, tworząc wspólny front i mówiły jednym głosem. - radzi Guy Levin, Executive Director w The Coalition For Digital Economy - Tylko wówczas można naprawdę zachęcić polityków do wprowadzania zmian. A jeśli politycy są mądrzy będą tego głosu słuchać. - dodaje. Na podobne rozwiązania uwagę zwraca Vavulski, podkreślając, że startupy powinny stworzyć mapę problemów, które uważają, że warto rozwiązać i przedstawić rządowi propozycję ich rozwiązania.

- Razem można zrobić zdecydowanie więcej. – przekonuje Sigrid Johannisse, dyrektor Startup Delta Holandia – Uważam, że polskie organizacje reprezentujące startupy robią to bardzo dobrze. Mają jasne manifesty, mówią silnym głosem, który jest słyszalny na arenie europejskiej. - przekonuje.

Polska perspektywa

- Darek Żuk od kilku lat buduje swoją wizję ekosystemu wsparcia przedsięborczości i wiem, że jest wśród niektórych polityków rozpoznawany. - mówi Kruczkowska - Startup Poland w ciągu kilku miesięcy dotarło do kilku ministrów i prezydenta ze swoją deklaracją programową. Samo to, że w kwietniu zostaliśmy zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego na konsultacje w sprawie prezydenckiej ustawy innowacyjnej i w maju do Ministerstwa Finansów pokazuje, że nasz głos coraz częściej jest brany pod uwagę. Ale jeszcze dużo przed nami pracy.

Projekt Prezydenta zatrzymał się w komisji sejmowej, i choć niby wszyscy mamy świadomość, że w jakieś mierze wygasa mechanizm rozwoju Polski w oparciu o niskie koszty pracy, jak ważne jest magiczne już słowo “innowacja”, to nie widać tego w konkretnych działaniach rządzących. Może to właśnie zadanie Startup Poland, by im o tym przypominać, pokazywać polskie sukcesy, edukować i pchać do przodu?

Obama ogłaszając podjęcie inicjatywy Startup America, powiedział Amerykanom: “Przedsiębiorcy ucieleśniają amerykańską obietnicę: przekonanie, że jeśli masz dobry pomysł i jesteś gotów ciężko pracować oraz doprowadzić do jego realizacji, możesz osiągnąć w tym kraju sukces. Spełniając tę obietnicę, przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w rozwoju naszej gospodarki i tworzeniu miejsc pracy.” Marzy mi się by polscy przedsiębiorcy też byli tak postrzegani. - dodaje.

::

Fot. Fotolia / adrenalinapura

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.