Czy startup potrzebuje prawnika?

Czy startup potrzebuje prawnika?

Brief.pl / Wiedza

Startup nie różni się niczym od tradycyjnych firm. Istotne znaczenie ma więc formalna strona prowadzenia działalności gospodarczej. Często zdarza się, że młodzi przedsiębiorcy zamiast skorzystać z usług prawnika, szukają gotowych rozwiązań w Internecie. W miarę rozwoju startupu takie postępowanie może przynosić coraz bardziej ujemne skutki.

-

Kiedy więc pomoc prawnika jest absolutnie konieczna? Oto pięć kwestii, przy których przedsiębiorca powinien zdecydować się na usługi profesjonalisty.

Zakładanie działalności

Nieustannie zdarza się, że startupy działają bez formalnej rejestracji. W przypadku konfliktu w zespole lub zmian w jego składzie, brak formalnego uregulowania stosunków pomiędzy członkami może prowadzić do paraliżu w pracy nad produktem. Dlatego też, już na samym początku warto wybrać odpowiednią formę prawną dla swojego przedsięwzięcia. Nie warto ograniczać się tylko do najpopularniejszej sp. z o.o., która jest tylko jedną z wielu możliwych rozwiązań. Na to jaką formę prawną powinien przybrać nasz startup wpływ ma m.in. wielkość zespołu, pomysł, ryzyka prawne związane z realizacją pomysłu, ryzyka biznesowe, źródło finansowania działalności. Dopiero wypadkowa tych czynników powinna wskazać nam odpowiednie rozwiązanie.

Przygotowywanie umów

Korzystanie ze wzorów umów zamieszczonych w Internecie jest jednym z większych grzechów młodych przedsiębiorców. Każdy przypadek jest inny dlatego też nie jest możliwe sporządzenie jednego, pasującego do wszystkich sytuacji wzorca umowy. Warto pamiętać, że umowy przygotowywane są na wypadek sporu z druga stroną, nie zaś na moment gdy współpraca układa się idealnie. Dlatego istotnym jest, aby były one sformułowane precyzyjnie, jednoznacznie i zgodnie z prawem, zabezpieczając interesy obu stron.

Własność intelektualna

Większość młodych przedsiębiorców pod pojęciem ochrony własności intelektualnej rozumie głównie rejestrację znaku towarowego. Jest to jednak pojęcie dużo szersze obejmujące prawo autorskie, własność przemysłową oraz ochronę know-how. Zagadnieniem powiązanym z tą tematyką są również sprawy związane z nieuczciwą konkurencją czy też przetwarzaniem danych osobowych. Każdy z tych obszarów rządzi się swoimi prawami i przewiduje niezależne instrumenty ochrony prawnej, dlatego też pomoc prawnika z pewnością będzie w takim przypadku nie do przecenienia. Warto zaznaczyć, że uporządkowanie w naszej firmie tej sfery jest jednym z kluczowych elementów pozyskiwania inwestycji zewnętrznej.

Dochodzenie należności

W toku działalności zdarzyć się może, że kontrahent nie zapłaci należnego przedsiębiorcy wynagrodzenia. Jeśli starania rozwiązania sporu na drodze polubownej nie odniosą skutku, warto oddać sprawę prawnikowi. Doświadczenie pokazuje, że dłużnicy często inaczej patrzą na pisma podpisane przez profesjonalnego pełnomocnika. W przypadku konieczności sądowego dochodzenia należności prawnik przygotuje pozew, a jego obecność będzie niezbędna podczas postępowania.

Proces inwestycyjny

Duża część startupów próbuje pozyskać od zewnętrznych inwestorów. W mniejszości są te, którym udaje się swój biznes sprzedać lub przejąć inny. Jednak w każdym z tych przypadków rola prawnika jest fundamentalna. Proces inwestycyjny cechuje się skomplikowanymi klauzulami umownymi, wieloetapowością i wysokim poziomem formalizacji. Doświadczenie przedsiębiorców wskazuje na to, że bez prawnika u boku trudno mówić o komforcie działania, zwłaszcza podczas negocjacji warunków umowy inwestycyjnej.

::

fot. Fotolia/MH

 

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Brief.pl / Aktualności

Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących
Poland Business Run – polskie firmy po raz szósty pobiegną dla potrzebujących

Szósta edycja największego charytatywnego biegu w kraju – Poland Business Run – startuje 3 września. Uczestnicy pobiegną w tym roku w 7 miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Rejestracja drużyn rusza już pod koniec kwietnia. Cel? Pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową w powrocie do normalnego życia.