Jak zarabiać na aplikacjach mobilnych?

Jak zarabiać na aplikacjach mobilnych?

Brief.pl / Wiedza

Każdy użytkownik smartfona ma ich co najmniej kilka. Ale nie za każdą jest skory zapłacić. Mimo to jest wiele sposobów na to aby zarobić na aplikacjach mobilnych.

-

Aplikacja przede wszystkim powinna być użyteczna, posiadać wygodny interfejs oraz oferować użytkownikowi pozytywne doświadczenia. Bez tego, niezależnie od modelu finansowania, aplikacja mobilna nie przyniesie jej twórcy żadnych zysków. Zwłaszcza, że Polacy są bardzo świadomi w kwestii korzystania z aplikacji.

Analizując dane zawarte w tegorocznym raporcie Polska jest Mobi, wyraźnie widać, że wykazujemy się jako naród dużą rozwagą w zarządzaniu aplikacjami. Nie pobieramy ich na wszelki wypadek, raczej decydujemy się zainstalować aplikację tylko wówczas gdy uznamy, że może spełnić określoną, ważną dla nas funkcję. A jeśli po pewnym czasie, od jej zainstalowania, oczekiwania te nie zostaną spełnione wówczas użytkownicy pozbywają się aplikacji. Taką deklarację złożyło 75 proc. ankietowanych. Dodatkowo 46 proc. respondentów przyznało, że często zdarza się im ściągać aplikacje, których przestają używać już po kilku tygodniach. Tym bardziej więc należy stawiać na jakość aplikacji i ich użyteczność, bo niski wskaźnik lojalności może być bardzo zgubny.

Na tym jednak trudne do przełknięcia, dla twórców aplkacji, fakty się nie kończą. 76 proc. respondentów twierdzi, że pobiera tylko bezpłatne aplikacje. Oczywiste zatem wydaje się, że to właśnie aplikacje, które można pobrać za darmo powinny być pierwszym wyborem dla deweloperów, jeśli mają zaistnieć na smartfonach użytkowników. Jednak dla wielu sama satysfakcja i popularność aplikacji to za mało. Warto na aplikacjach mobilnych także zarabiać. I można to zrobić nawet gdy zdecydujemy się na stworzenie bezpłatnej aplikacji. Jak?

Reklamy

Najłatwiej jest zarabiać poprzez umieszczanie w aplikacjach reklam. Jest to możliwe po synchronizacji aplikacji z jedną z wielu sieci reklamowych. Sieci dostępne są dla każdego systemu operacyjnego, niezależnie od tego czy aplikacja przygotowana została na iOS, Androida czy Windows Phone'a. Podobne też obowiązują w nich zasady rozliczania. Reklamodawcy płacą za jeden z dwóch formatów – za kliknięcie bądź za liczbę wyświetleń. Zwykle do kieszeni dewelopera trafia 70 proc. zysków z takich reklam. Pozostałe 30 proc. to prowizja pobierana przez sieć.

Mikropłatności

Reklamy jednak często drażnią użytkowników. Zwłaszcza gdy wyświetlają się zbyt często, bądź przeszkadzają w sprawnym korzystaniu z aplikacji. Czy zatem gdyby za niewielką opłatą, reklamy miały zniknąć z aplikacji, z której użytkownik chętnie korzysta, byliby na to chętni? Doświadczenia developerów pokazują, że tak. Jeśli użytkownik pozna potencjał jaki drzemie w danej aplikacji i przyzwyczai się do korzystania z niej, wówczas łatwiej namówić go na drobne inwestycje. I to nie tylko na takie, które sprawią, że reklamy znikną. Równie popularne jest wprowadzanie opłat za dodatkowe funkcjonalności aplikacji. 

Model freemium, który powstał od słów free i premium, jest coraz częściej wykorzystywany przez twórców aplikacji. Użytkownik otrzymuje produkt, z którego może korzystać, ale tylko w podstawowym zakresie. Za dodatkowe opcje czy poziomy gry trzeba zapłacić. Model ten sprawdza się jednak tylko wówczas gdy odpowiednio wyważone zostaną funkcjonalności danej aplikacji. Użytkownik powinien w bezpłatnej wersji otrzymać na tyle dużo aby mógł dobrze poznać aplikację i przyzwyczaić się do korzystania z niej. Jednocześnie płatne funkcje powinny być na tyle niezbędne, że po pewnym czasie nie będzie można się bez nich obyć i będzie trzeba poszerzyć o nie pierwotną wersję aplikacji. 

Wybór odpowiedniego modelu nie jest zadaniem łatwym. Warto więc próbować różnych rozwiązań, dostosowując je do oczekiwań użytkowników i reagując na ich opinie. 

::

Dowiedz się Jak zarabiać na mobilezarejestruj się na konferencję Brief.

::

Fot. Fotolia/ DigiClack

 

Zobacz inne polecane artykuły

Okazje warte milion(y)

Brief.pl / Aktualności

Okazje warte milion(y)
Okazje warte milion(y)

Ile razy zdarzyło Ci się z żalem odrzucić atrakcyjną promocję, bo była to „oferta dla dwojga”, albo należało „podzielić się nią z przyjaciółmi”? Marcinowi i Adrianowi, dwóm studentom z Gniezna także przytrafiło się to nie raz i dlatego założyli serwis NaSpółę.pl. Młody, funkcjonujący od kilku miesięcy startup docenili inwestorzy, zasilając go okrągłym milionem złotych.

5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku

Brief.pl / Wiedza

5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku
5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku

Algorytmy wyszukiwarki Google aktualizowane są nawet kilkaset razy w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że nadążenie za zmianami bywa trudne, nawet dla dobrego specjalisty SEO, a to, co sprawdzało się jeszcze pół roku temu, obecnie może być traktowane co najwyżej jako mit. Przekonaj się, jakie działania pozycjonujące mają sens na dziś, a które lepiej odpuścić.

Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar

Brief.pl / Aktualności

Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar
Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar

Zbierają dane o użytkownikach sieci w 187 państwach, a ich autorska platforma DMP – OnAudience.com - przetwarza już ponad 3 mld profili internautów. Pokornie przyznają, że nie monitorują jeszcze aktywności sieciowej mieszkańców San Escobar, ale i tu obiecują rychłą poprawę. Warszawska spółka Cloud Technologies swój biznes zaczynała jako start-up w garażu, dziś po 6 latach działalności ma pozycję polskiego lidera analityki Big Data, posiadającego największą hurtownię danych w Europie. W tym roku spółka planuje opuścić NewConnect na rzecz głównego parkietu GPW.