Boom na beacony w miastach. Zobacz, co potrafi ta technologia

Boom na beacony w miastach. Zobacz, co potrafi ta technologia

Brief.pl / Technologie

Technologie kontekstowe, w szczególności beacony, znajdują w Polsce coraz więcej zastosowań. Niedługo urządzenia trafią do stu warszawskich restauracji, zaś kilkanaście dni temu trzysta sztuk zamontowano w łódzkiej Manufakturze.

-

Firma OpenCard, która wydaje restauracyjne karty rabatowe o tej samej nazwie, wraz z firmą HG Intelligence S.A. rozpoczęła wdrażanie platformy omnichannel Synerise, w warszawskich restauracjach.

Dzięki zastosowaniu technologii kontekstowych, w tym przede wszystkim beaconów, wykorzystujących Bluetooth Low Energy, możliwe będzie m.in. rozwinięcie i ulepszenie komunikacji restauratora z klientem oraz szczegółowe badanie ruchu w restauracji. Beacony wraz z całym systemem wspierać będą działania marketingowe restauracji, dzięki ogromnym ilościom danych analizowanych w czasie rzeczywistym.

Smart Center

Beacony wspierają już działania marketingowe w łódzkiej manufakturze. Wraz z premierą nowej aplikacji mobilnej, która miała miejsce na początku czerwca, w galerii handlowej zamontowano 300 beaconów. Dzięki nim możliwa jest prezentacja spersonalizowanych ofert promocyjnych odwiedzającym galerię. Użytkownicy, którzy zainstalują aplikację otrzymają powiadomienia o promocjach na swoje smartfony, w chwili gdy znajdą się w zasięgu odpowiednich beaconów. Klienci mogą też dostosowywać powiadomienia do swoich preferencji poprzez zaznaczanie w aplikacji ulubionych miejsc w galerii.

Współpraca z beaconami to zaledwie część możliwości jakie oferuje aplikacja. Pozwala ona także na znalezienie miejsc parkingowych wokół Manufaktury czy też poznanie historii tego niezwykłego miejsca. Wszystkie te elementy składają się na strategię rozwoju opartą na idei Smart Centers, która łączy obecność w świecie rzeczywistym i wirtualnym.

Smart city

„Smart”, dzięki takim urządzeniom może się stawać nie tylko sektor handlowy, ale cały przemysł, domy, a także miasta. Tym, które ma szansę najszybciej zyskać przydomek smart city jest Warszawa, która w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Mayors Challenge, otrzymując cztery miliony złotych na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań.

Pieniądze w ramach programu Virtualna Warszawa zainwestowane zostały w pełni właśnie w system beaconów, które mają pomóc turystom i mieszkańcom, zwłaszcza tym niewidomym, w poruszaniu się po mieście. Współpracujące ze specjalną aplikacją inteligentne czujniki pomagają poruszać się środkami komunikacji miejskiej, w przestrzeni turystyczno - kulturalnej, a także po instytucjach publicznych.

Mimo, że programy są dopiero w fazie pilotażowej, to możliwości zastosowań beaconów, w wielu dziedzinach życia jest jeszcze wiele. Dlatego też z pewnością boom na te niewielkie urządzenia, z wielkim potencjałem, będzie trwał jeszcze długo.

::

Chcesz wiedzieć jak działają beacony? Zajrzyj do infografiki.

::

Fot. Wikimedia Commons/Jonathan Nalder/ CC BY 2.0

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?