Chocolissimo - 10.2016

Lojalność jako element budowania pozytywnego doświadczenia z marką

Lojalność jako element budowania pozytywnego doświadczenia z marką

Magazyn / Inspiracje

Od sześciu lat specjaliści zajmujący się marketingiem lojalnościowym spotykają się w Krakowie na Poland & CEE Customer Loyalty Summit, aby dyskutować o trendach, wzajemnie się inspirować i wymieniać wiedzą. W tym roku nie było inaczej. W podzielonym na trzy sesje równoległe wydarzeniu - Loyalty in Retail, Loyalty in Services oraz Lojalność resellera w handlu tradycyjnym - udział wzięło ponad 200 specjalistów reprezentujących największe programy lojalnościowe na rynku. Podczas Forum omawiane były najważniejsze wyzwania zarządzających relacjami z klientami B2C i B2B oraz zaprezentowano najlepsze praktyki w obszarze budowania lojalności klienta. O czym mieliśmy okazję posłuchać podczas Poland & CEE Customer Loyalty Summit 2015?

-
SPONSOROWANE

Coraz więcej polskich firm już wykorzystuje w swoich działaniach marketingowych programy lojalnościowe i motywacyjne, a kolejne zamierzają wykorzystać tego typu formy w swej działalności w najbliższym czasie. To bardzo ważny element strategii budowania więzi z klientem końcowym lub partnerem biznesowym.

Marketing lojalnościowy i motywacyjny niesie ze sobą szereg korzyści, z których mogą korzystać firmy ze wszystkich branż, niezależnie od specyfiki rynku, metod działania lub zasobów. Kluczem do skutecznego budowania relacji jest odpowiednia konstrukcja założeń programu oraz zaangażowanie wszystkich kanałów komunikacji i punktów styku z odbiorcą.

Branża marketingu lojalnościowego i motywacyjnego rozwija się w Polsce od lat. Dziś wyzwaniem jest zbudowanie odpowiedniego zaangażowania partnerów i klientów. Wiele polskich firm prowadzi programy motywacyjne B2B, a każda firma resellerska bierze udział w co najmniej jednym lub dwóch spośród nich – jak wynika z danych zaprezentowanych przez prelegentów konferencji Poland & CEE Customer Loyalty Summit.

Istotą budowania trwałych relacji z klientem czy partnerem biznesowym jest stawianie go w centrum prowadzonych działań i odpowiednia identyfikacja jego potrzeb. Aby tego dokonać, trzeba patrzeć na biznes oczami klienta. To oni wskazują firmom jak będzie wyglądała ich przyszłość. Patrząc na swój biznes z tej perspektywy, przedsiębiorcy ujrzą także, które marki są poważane przez ich klientów.

Potrzeby klientów należy stale monitorować, podkreślali eksperci. Firmy chcą dać z siebie wszystko w działaniach marketingu lojalnościowego, lecz trzeba uważać na to, aby nie doszło do zaburzenia wizerunku firmy. Źle dobrane założenia lub nagrody w tego typu kampaniach mogą negatywnie wpłynąć na realizację całej strategii budowania więzi.

Jednakże, zaczynając działania marketingu lojalnościowego trzeba postawić sobie ważne pytanie – czy chce się wyłącznie kierować już istniejącymi wzorcami, czy może dołączyć do innowatorów branży? Jak pokazała wspomniana konferencja, nowe formy komunikacji marketingowej pozwalają na zbudowanie właściwego zaangażowania w relacjach z klientem, co jest bezapelacyjnie kluczowe. Lojalność to więź między klientem a marką, a prawdziwą więź nie buduje się tylko poprzez cenę i rabat. Ważną kwestią jest nawiązanie relacji i jej stale budowanie. Jednym z omawianych trendów w trakcie wspomnianego wydarzenia była siła marek i przekazu partnerów, którzy uczestniczą w programie jako współorganizatorzy lub dostawcy.

Silny i znany partner to kapitał marketingu lojalnościowego i motywacyjnego. Pozwala budować większe zaangażowanie, ale sprawia też, że koszty budowania owego zaangażowania są niższe – już istniejąca i angażująca marka to zasób nie do przecenienia. Doświadczenia ekspertów obecnych na konferencji Poland & CEE Customer Loyalty Summit pokazują, że wyzwaniem dla organizatorów jest zaangażowanie klienta, który już uczestniczy w programach lojalnościowych. Konstrukcja programu powinna opierać się nie tylko na realizacji założeń własnych celów biznesowych, ale również potrzebach odbiorców, odpowiedniej komunikacji z nimi za pomocą różnych kanałów. Przy programach wykorzystujących nagrody rzeczowe, istotne jest identyfikowanie się z silnymi rozpoznawalnymi partnerami.

::

www.programylojalnosciowe.samsung.pl

m.zuska@samsung.com

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.