wp - grudzien 2016

Przedsiębiorczość on-line. Czy e-administracja działa?

Przedsiębiorczość on-line. Czy e-administracja działa?

Brief.pl / Wiedza

Czy w Polsce można wejść do grona przedsiębiorców nie wychodząc z domu i mając do dyspozycji jedynie komputer z podłączeniem do internetu? Teoretycznie tak, ale...

-

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej jeszcze nie tak dawno oznaczała spędzenie wielu godzin w urzędach i mnóstwo, kolokwialnie mówiąc, papierkowej roboty. To wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu zasady „jednego okienka”, ale także dzięki cyfryzacji administracji publicznej. Wraz z początkiem czerwca w ręce przedsiębiorców i obywateli została oddana nowa pula e-usług, w ramach platformy ePUAP2. System został wprowadzony z półrocznym poślizgiem, ale być może dłuższy czas oczekiwania na nowe możliwości sprawi, że z usług skierowanych zarówno do przedsiębiorców jak i indywidualnych użytkowników, będzie można korzystać sprawnie i bez problemów?

Na razie oceniać można jedynie jakość usług, które działają już od jakiegoś czasu. W tym przede wszystkim tych, które wspomagać miały polską przedsiębiorczość i ułatwiać formalności związane z założeniem firmy. Czy działają? Sprawdziliśmy.

Pierwsze kliknięcie

Na początek przedsiębiorcę czeka rejestracja w systemie ePUAP. Jest to zadanie nieskomplikowane, a do tego bezpłatne. Jednak aby móc w pełni korzystać z możliwości wysyłania dokumentów poprzez platformę trzeba zweryfikować swoje dane personalne. I tu po raz pierwszy pojawia się potrzeba wyjścia ze świata on-line do realu. Aby potwierdzić prawdziwość danych w platformie należy użyć certyfikowanego podpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Można to zrobić także bezpłatnie – tworząc swój profil zaufany. W drugim przypadku, aby profil był aktywny trzeba się udać do urzędu z dowodem osobistym i potwierdzić swoją tożsamość. Po aktywacji profilu zaufanego, przez system ePUAP, można bezpłatnie zarejestrować swoją firmę w CEIDG - również on-line. Do tej chwili, nie licząc mnogości platform, poprzez które prowadzi ścieżka do własnej firmy, wszystko działa sprawnie.

ZUS w Twoim komputerze

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie siebie, a także swoich ewentualnych pracowników do ZUSu. Dopełnienie formalności on-line to obowiązek rejestracji w systemie ePlatnik, działającym w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Do potwierdzenia rejestracji w tym systemie również potrzebna jest jedna z elektronicznych form weryfikacji danych.

O ile rejestracja przebiega pomyślnie już z wysłaniem dokumentów jest trudniej. Po wielu próbach, dokumentów nie udaje się ostatecznie wysłać. Na szczęście można je wysłać listem poleconym, bez konieczności udawania się do urzędu. Po dostarczeniu dokumentów do ZUS, w systemie ePlatnik pojawią się elektroniczne potwierdzenie dostarczenia dokumentów.

Do obowiązków przedsiębiorcy należy także założenie konta firmowego, jednak system bankowości mobilnej jest już na tyle dobrze w Polsce rozwinięty, że niemal w każdym banku można bez problemu założyć konto on-line, nie ruszając się z domu.

Ruch na stronie

Mimo drobnych niedogodności cały proces można uznać za przyjazny przedsiębiorcy. Poważniejsze problemy mogą się jednak zacząć wówczas, gdy poprzez wymienione platformy formalności będą chciały załatwić liczniejsze rzesze przedsiębiorców w tym samym czasie. Nie raz bowiem system zawodził i to nie przy milionach korzystających z niego internautów, ale zaledwie przy kilkudziesięciu tysiącach. I to właśnie przepustowość platform i serwerów, obok dostępu do samych usług, powinna być  rozwijana przez państwo.

fot. Fotolia / Vege

 

Zobacz inne polecane artykuły

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Magazyn / Ludzie

Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność
Od zera do miliardera: Satya Nadella. Człowiek, który redefiniuje produktywność

Gdy mowa o najbardziej nowatorskich firmach technologicznych na świecie, na myśl zazwyczaj jako pierwsze przychodzą takie spółki, jak Apple, Google czy Facebook. Microsoft w gronie wymienionych jest zaś traktowany raczej jako starszy brat, który może i kiedyś napędzał rozwój technologii, ale dziś na tyle przyzwyczaił się do stosowanych przez lata rozwiązań, że daleko mu do miana najważniejszego innowatora. Stojący od przeszło dwóch lat na czele założonej przez Billa Gatesa firmy Satya Nadella robi jednak wszystko, by ów wizerunek zmienić... a niedawny zakup LinkedIna to tylko jeden z przykładów jego starań.

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

Brief.pl / Aktualności

Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube
Polski YouTube ma już 25 „milionerów”. Podsumowanie roku na YouTube

YouTube ogłasza coroczne podsumowanie najchętniej oglądanych filmów i teledysków – Rewind 2016. „Dzieciaki prosto z więzienia! Zobacz kontrowersyjny występ! [Mam Talent]” to najchętniej oglądane wideo w Polsce. Na liście nie zabrakło również polskich gwiazd YouTube: Abstrachuje.tv z filmami „Czego nie mówią: policjanci” oraz „Najlepszy film motywacyjny na świecie”, a także wideo „Wąs! Wąs! Wąs!” Cyber Mariana (feat. Czwarta Fala). W rankingu znalazł się też film Twardowsky 2.0., jeden z materiałów wchodzących w skład niestandardowego projektu Legendy polskie stworzonego przez Allegro. Jeśli chodzi o zestawienie muzyczne, Polacy najchętniej oglądali klip Sylwii Grzeszczak „Tamta dziewczyna”.