Chocolissimo - 10.2016

Przedsiębiorczość on-line. Czy e-administracja działa?

Przedsiębiorczość on-line. Czy e-administracja działa?

Brief.pl / Wiedza

Czy w Polsce można wejść do grona przedsiębiorców nie wychodząc z domu i mając do dyspozycji jedynie komputer z podłączeniem do internetu? Teoretycznie tak, ale...

-

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej jeszcze nie tak dawno oznaczała spędzenie wielu godzin w urzędach i mnóstwo, kolokwialnie mówiąc, papierkowej roboty. To wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu zasady „jednego okienka”, ale także dzięki cyfryzacji administracji publicznej. Wraz z początkiem czerwca w ręce przedsiębiorców i obywateli została oddana nowa pula e-usług, w ramach platformy ePUAP2. System został wprowadzony z półrocznym poślizgiem, ale być może dłuższy czas oczekiwania na nowe możliwości sprawi, że z usług skierowanych zarówno do przedsiębiorców jak i indywidualnych użytkowników, będzie można korzystać sprawnie i bez problemów?

Na razie oceniać można jedynie jakość usług, które działają już od jakiegoś czasu. W tym przede wszystkim tych, które wspomagać miały polską przedsiębiorczość i ułatwiać formalności związane z założeniem firmy. Czy działają? Sprawdziliśmy.

Pierwsze kliknięcie

Na początek przedsiębiorcę czeka rejestracja w systemie ePUAP. Jest to zadanie nieskomplikowane, a do tego bezpłatne. Jednak aby móc w pełni korzystać z możliwości wysyłania dokumentów poprzez platformę trzeba zweryfikować swoje dane personalne. I tu po raz pierwszy pojawia się potrzeba wyjścia ze świata on-line do realu. Aby potwierdzić prawdziwość danych w platformie należy użyć certyfikowanego podpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Można to zrobić także bezpłatnie – tworząc swój profil zaufany. W drugim przypadku, aby profil był aktywny trzeba się udać do urzędu z dowodem osobistym i potwierdzić swoją tożsamość. Po aktywacji profilu zaufanego, przez system ePUAP, można bezpłatnie zarejestrować swoją firmę w CEIDG - również on-line. Do tej chwili, nie licząc mnogości platform, poprzez które prowadzi ścieżka do własnej firmy, wszystko działa sprawnie.

ZUS w Twoim komputerze

Kolejnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie siebie, a także swoich ewentualnych pracowników do ZUSu. Dopełnienie formalności on-line to obowiązek rejestracji w systemie ePlatnik, działającym w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Do potwierdzenia rejestracji w tym systemie również potrzebna jest jedna z elektronicznych form weryfikacji danych.

O ile rejestracja przebiega pomyślnie już z wysłaniem dokumentów jest trudniej. Po wielu próbach, dokumentów nie udaje się ostatecznie wysłać. Na szczęście można je wysłać listem poleconym, bez konieczności udawania się do urzędu. Po dostarczeniu dokumentów do ZUS, w systemie ePlatnik pojawią się elektroniczne potwierdzenie dostarczenia dokumentów.

Do obowiązków przedsiębiorcy należy także założenie konta firmowego, jednak system bankowości mobilnej jest już na tyle dobrze w Polsce rozwinięty, że niemal w każdym banku można bez problemu założyć konto on-line, nie ruszając się z domu.

Ruch na stronie

Mimo drobnych niedogodności cały proces można uznać za przyjazny przedsiębiorcy. Poważniejsze problemy mogą się jednak zacząć wówczas, gdy poprzez wymienione platformy formalności będą chciały załatwić liczniejsze rzesze przedsiębiorców w tym samym czasie. Nie raz bowiem system zawodził i to nie przy milionach korzystających z niego internautów, ale zaledwie przy kilkudziesięciu tysiącach. I to właśnie przepustowość platform i serwerów, obok dostępu do samych usług, powinna być  rozwijana przez państwo.

fot. Fotolia / Vege

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.