Five – komunikuj się za pomocą gestów

Five – komunikuj się za pomocą gestów

Brief.pl / Technologie

Dzięki gestom można porozumieć się z każdym i wszędzie, bo większość z nich jest uniwersalna. I to właśnie gesty stanowią podstawę komunikacji w aplikacji Five, którą wraz z kolegami, stworzył 17-letni licealista z Lęborka, Mateusz Mach.

-

Aplikacja powstała jako efekt połączenia dwóch pasji młodego Polaka – nowych technologii i hip-hopu. Raperzy i hip–hopowcy nawijając swoje kawałki, gestykulują przy tym obficie. Używają gestów – symboli, które są zrozumiałe dla wszystkich, a przynajmniej dla wszystkich w danym obrębie kulturowym. Używane w raperskim świecie gesty stały się podstawą  komunikacji w aplikacji Five, w której można szybko porozumieć się ze znajomymi bez używania słów.

Użytkownicy mają do wyboru osiem podstawowych gestów, takich jak np. sławny na całym świecie symbol uniesionego w górę kciuka czy zrozumiały dla każdego symbol środkowego palca. Oprócz tego aplikacja zawiera także kreator, który pozwala na stworzenie własnych symboli, które mogą funkjonować jako znaki porozumiewawcze wśród najbliższych znajomych.

Choć nie ma być to sposób na całkowite zastąpienie słowa pisanego, to jednak w słownikach młodych ludzi, którzy przyzwyczajeni są do komunikacji on-line, coraz częściej pojawiają się skróty, tworzy się internetowy slang, w częstym użyciu są także naklejki oferowane na komunikatorach czy też emotikony.

Jednak komunikator gestów znalazł jeszcze jedno zastosowanie, którego nie przewidział nawet sam twórca. Aplikacja Five zaczęła być używana także przez osoby głuchonieme. Do Macha spływało wiele informacji o tym, że jego dzieło stało się trafionym narzędziem do posługiwania się międzynarodowym językiem migowym (ISL).

To skłoniło młodego programistę do dalszej pracy nad aplikacją i wprowadzeniem do niej słownika ISL. Dzięki temu być może już wkrótce możliwe będzie szybkie porozumiewanie się on-line międzynarodowymi gestami, które będą usuwać komunikacyjne bariery. Jednak aby rozwój aplikacji był możliwy, potrzebna jest firma, która zechce finansowo wesprzeć działania 17 – latka. 

Jak na razie pierwotna wersja aplikacji dostępna jest na smartphone'y z systemem iOS i Android. Dodatkowo to jedna z pierwszych polskich aplikacji, która pojawi się w ofercie na Apple Watch i chyba właśnie na tym urządzeniu w pełni będzie można docenić jej potencjał. 

::

fot. Fotolia/ drubig-photo

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.