Five – komunikuj się za pomocą gestów

Five – komunikuj się za pomocą gestów

Brief.pl / Technologie

Dzięki gestom można porozumieć się z każdym i wszędzie, bo większość z nich jest uniwersalna. I to właśnie gesty stanowią podstawę komunikacji w aplikacji Five, którą wraz z kolegami, stworzył 17-letni licealista z Lęborka, Mateusz Mach.

-

Aplikacja powstała jako efekt połączenia dwóch pasji młodego Polaka – nowych technologii i hip-hopu. Raperzy i hip–hopowcy nawijając swoje kawałki, gestykulują przy tym obficie. Używają gestów – symboli, które są zrozumiałe dla wszystkich, a przynajmniej dla wszystkich w danym obrębie kulturowym. Używane w raperskim świecie gesty stały się podstawą  komunikacji w aplikacji Five, w której można szybko porozumieć się ze znajomymi bez używania słów.

Użytkownicy mają do wyboru osiem podstawowych gestów, takich jak np. sławny na całym świecie symbol uniesionego w górę kciuka czy zrozumiały dla każdego symbol środkowego palca. Oprócz tego aplikacja zawiera także kreator, który pozwala na stworzenie własnych symboli, które mogą funkjonować jako znaki porozumiewawcze wśród najbliższych znajomych.

Choć nie ma być to sposób na całkowite zastąpienie słowa pisanego, to jednak w słownikach młodych ludzi, którzy przyzwyczajeni są do komunikacji on-line, coraz częściej pojawiają się skróty, tworzy się internetowy slang, w częstym użyciu są także naklejki oferowane na komunikatorach czy też emotikony.

Jednak komunikator gestów znalazł jeszcze jedno zastosowanie, którego nie przewidział nawet sam twórca. Aplikacja Five zaczęła być używana także przez osoby głuchonieme. Do Macha spływało wiele informacji o tym, że jego dzieło stało się trafionym narzędziem do posługiwania się międzynarodowym językiem migowym (ISL).

To skłoniło młodego programistę do dalszej pracy nad aplikacją i wprowadzeniem do niej słownika ISL. Dzięki temu być może już wkrótce możliwe będzie szybkie porozumiewanie się on-line międzynarodowymi gestami, które będą usuwać komunikacyjne bariery. Jednak aby rozwój aplikacji był możliwy, potrzebna jest firma, która zechce finansowo wesprzeć działania 17 – latka. 

Jak na razie pierwotna wersja aplikacji dostępna jest na smartphone'y z systemem iOS i Android. Dodatkowo to jedna z pierwszych polskich aplikacji, która pojawi się w ofercie na Apple Watch i chyba właśnie na tym urządzeniu w pełni będzie można docenić jej potencjał. 

::

fot. Fotolia/ drubig-photo

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Przedsiębiorczy Poznań

Brief.pl / Aktualności

Przedsiębiorczy Poznań
Przedsiębiorczy Poznań

Jednym z pięciu priorytetów, zawartych w przyjętej w tym roku przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, jest nowoczesna przedsiębiorczość. Oznacza to, że w Poznaniu ma rozwijać się zróżnicowana, nowoczesna i silna gospodarka. Lokalne, niewielkie firmy mają uzyskać wsparcie w działaniach innowacyjnych. Wspierana ma być też współpraca biznesu i nauki, pomoc uzyskać mają lokalne startupy. Miasto ma również działać na rzecz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia poznańskiej przedsiębiorczości. I nie są to puste deklaracje.