Chocolissimo - 10.2016

Five – komunikuj się za pomocą gestów

Five – komunikuj się za pomocą gestów

Brief.pl / Technologie

Dzięki gestom można porozumieć się z każdym i wszędzie, bo większość z nich jest uniwersalna. I to właśnie gesty stanowią podstawę komunikacji w aplikacji Five, którą wraz z kolegami, stworzył 17-letni licealista z Lęborka, Mateusz Mach.

-

Aplikacja powstała jako efekt połączenia dwóch pasji młodego Polaka – nowych technologii i hip-hopu. Raperzy i hip–hopowcy nawijając swoje kawałki, gestykulują przy tym obficie. Używają gestów – symboli, które są zrozumiałe dla wszystkich, a przynajmniej dla wszystkich w danym obrębie kulturowym. Używane w raperskim świecie gesty stały się podstawą  komunikacji w aplikacji Five, w której można szybko porozumieć się ze znajomymi bez używania słów.

Użytkownicy mają do wyboru osiem podstawowych gestów, takich jak np. sławny na całym świecie symbol uniesionego w górę kciuka czy zrozumiały dla każdego symbol środkowego palca. Oprócz tego aplikacja zawiera także kreator, który pozwala na stworzenie własnych symboli, które mogą funkjonować jako znaki porozumiewawcze wśród najbliższych znajomych.

Choć nie ma być to sposób na całkowite zastąpienie słowa pisanego, to jednak w słownikach młodych ludzi, którzy przyzwyczajeni są do komunikacji on-line, coraz częściej pojawiają się skróty, tworzy się internetowy slang, w częstym użyciu są także naklejki oferowane na komunikatorach czy też emotikony.

Jednak komunikator gestów znalazł jeszcze jedno zastosowanie, którego nie przewidział nawet sam twórca. Aplikacja Five zaczęła być używana także przez osoby głuchonieme. Do Macha spływało wiele informacji o tym, że jego dzieło stało się trafionym narzędziem do posługiwania się międzynarodowym językiem migowym (ISL).

To skłoniło młodego programistę do dalszej pracy nad aplikacją i wprowadzeniem do niej słownika ISL. Dzięki temu być może już wkrótce możliwe będzie szybkie porozumiewanie się on-line międzynarodowymi gestami, które będą usuwać komunikacyjne bariery. Jednak aby rozwój aplikacji był możliwy, potrzebna jest firma, która zechce finansowo wesprzeć działania 17 – latka. 

Jak na razie pierwotna wersja aplikacji dostępna jest na smartphone'y z systemem iOS i Android. Dodatkowo to jedna z pierwszych polskich aplikacji, która pojawi się w ofercie na Apple Watch i chyba właśnie na tym urządzeniu w pełni będzie można docenić jej potencjał. 

::

fot. Fotolia/ drubig-photo

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.