Christian von Koenigsegg - od marzeń do samochodowej potęgi

Christian von Koenigsegg - od marzeń do samochodowej potęgi

Magazyn / Ludzie

Chociaż nigdy nie idzie na skróty, bardzo szybko udało mu się osiągnąć wiele. Zaczynając ze stosunkowo niewielkim budżetem, ale wielką pasją, Christian von Koenigsegg w krótkim czasie uczynił swoje nazwisko szanowaną marką. Jak tego dokonał w świecie rządzonym przez motoryzacyjnych gigantów?

-

Na rynku samochodów sportowych królują marki istniejące nawet od blisko wieku. Ich pozycja ma solidne fundamenty w postaci licznych sukcesów odnoszonych od lat w sportach motorowych. Nawet tak egzotyczni producenci jak Lamborghini produkują auta w tysiącach. Mimo to nie brakuje małych manufaktur, które z powodzeniem funkcjonują na rynku, dostarczając wyjątkowe samochody dla pasjonatów.

O stworzeniu swojej, niezwykłej maszyny od dzieciństwa marzył Christian von Koenigsegg. Urodził się w 1972 roku, a niewiele później, bo w wieku 5 lat zafascynowały go samochody. Inspiracją dla szwedzkiej legendy stał się wtedy bohater animacji „Flåklypa Grand Prix”. Był nim prosty rzemieślnik, który wystartował w wyścigu przeciwko profesjonalnym konstruktorom w swoim własnym samochodzie. Rok później von Koenigsegg po raz pierwszy poprowadził gokart. Tak we wczesnym dzieciństwie zaczęła się jego pasja.

Jako nastolatek marzył o zbudowaniu własnego supersamochodu.

Wizję postanowił przekuć w rzeczywiste plany w młodym wieku. Miał 22 lata gdy 12 sierpnia 1994 roku zdecydował się założyć firmę Koenigsegg. Dysponował jedynie ograniczonym, zgromadzonym wcześniej budżetem. Jego siłę stanowiła determinacja w dążeniu do celu. Minęło 18 miesięcy i już w 1996 gotowy był pierwszy, prototypowy model CC. Samochód ten spełniał wstępne założenia przyjęte przez Christiana von Koenigsegga – miał centralnie umieszczony silnik, lekkie nadwozie i zdejmowany dach.

Rok później CC został zaprezentowany na festiwalu filmowym w Cannes. Samochód wzbudził zainteresowanie publiczności i, co najważniejsze, inwestorów, tym samym przybliżając wizję wprowadzenia sportowej maszyny do produkcji. Ten wymarzony przez Christiana von Koenigsegga moment nastąpił w 2002 roku. Szwedzka firma sprzedała wtedy pierwszy egzemplarz dopuszczonego do ruchu drogowego modelu CC8S.

Od początku istotne było dążenie do perfekcji.

Christian von Koenigsegg chciał, by jego dzieło było doskonałe, więc wszelkie prace były podporządkowane tej prostej, ale skutecznej filozofii. Samochody opuszczające manufakturę, mieszczącą się od 2003 roku w Ängelholm, według ich twórcy są tworzone z myślą o maksymalizowaniu wydajności pod każdym względem, w tym: mocy trafiającej na koła, prowadzenia i wykorzystania przestrzeni. Dzięki temu trwająca od około dwóch dekad ewolucja, przyniosła niesamowite modele, takie jak CCR, CCX, CCXR oraz najnowsze dzieła: One:1, Agerę RS i hybrydową Regerę.

Samochody tworzone przez Christiana von Koenigsegga i jego obecnie już 70-osobowy zespół, stają do walki na torach z maszynami ze stajni wspomnianych na początku gigantów i w wielu przypadkach okazują się szybsze. Tym sposobem pokazują jak duża siła drzemie w determinacji w dążeniu do celu. Tajemnica von Koenisegga tkwi też, jak sam twierdzi, w emocjonalnej więzi z jego dziełem. Już ponad setka samochodów powstałych w jego manufakturze nie jest dla niego jedynie zbiorem produktów, które udało się sprzedać, ale przede wszystkim spełnionym marzeniem.

Szwedzka, żywa legenda nie spoczywa na laurach. Chociaż mogłoby się wydawać, że osiągnął już szczyt, Christian von Koenigsegg jest wciąż nienasycony. Planuje innowacje i kolejne niesamowite maszyny. Jeśli zaszedł przez dwie dekady tak daleko i wciąż się nie zatrzymuje, gdzie zobaczymy go za kolejnych 20 lat?

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

Brief.pl / Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie
Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

7 lat, blisko 300 firm i ponad 400 laureatów. Ranking 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie to najstarsza, bo trwająca już 7. rok inicjatywa, która pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Jej celem jest porządkowanie rynku oraz otwieranie przed przedsiębiorcami możliwości networkingowych i biznesowych. W tym roku, przy okazji 7. urodzin, ranking doczekał się kilku zmian...

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.