Chocolissimo - 10.2016

Druga odsłona „Wideo w sieci” za nami!

Druga odsłona „Wideo w sieci” za nami!

Brief.pl / Eventy

Czy marki obecne w serwisie YouTube powinny decydować się na współpracę z youtuberami, czy raczej posiadać własne kanały? Jak rozliczać kampanie realizowane wespół z twórcami? Jak optymalizować wideo na platformie YouTube, a jak na portalu Facebook? I wreszcie, czy poprzez te kanały docieramy tylko do najmłodszej grupy odbiorców? Na te i inne pytania odpowiedzieli prelegenci drugiej odsłony konferencji „Wideo w sieci”, która odbyła się wczoraj w warszawskim lokalu „Trzy Kolory”.

-

To, że rola wideo on-line w promocji marki jest znacząca, udowodniliśmy podczas pierwszej odsłony wydarzenia, które miało miejsce w styczniu br. Tym razem uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się, jak w praktyce można wykorzystać ten format, a tym samym w kreatywny sposób dotrzeć do swoich odbiorców.

Podczas wykładu wprowadzającego Barbara Sołtysińska, współtwórczyni i CEO sieci partnerskiej LifeTube, opowiedziała o tym, jakie zalety ma współpraca z twórcami i w których przypadkach warto inwestować w odrębny kanał marki. Wystąpienie uzupełnił Marcin Rzeczkowski z agencji GoldenSubmarine – zaprezentował infografikę podsumowującą dziesięcioletnią historię serwisu YouTube.

Wśród prelegentów znalazł się również Ryan Socash, przedstawiciel internetowego kanału telewizyjnego Mediakraft, który przedstawił inspirujące studia przypadków, wskazujące, jak ważna jest autentyczność twórców treści wideo. Jak marka może skutecznie budować swój kanał na YouTube’ie oraz jak optymalizować treści wideo radził Grzegorz Zięba z firmy GoVideo. Proces kreacji kanału przedstawił na modelu 3H, którego rozwinięciem są słowa: help (pozwalam się odnaleźć), hub (przywiązuję do siebie) i hero (robię show). O publikowaniu treści wideo za pośrednictwem Facebooka opowiedział Jakub Bąkała. – Wideo na Facebooku to format bardzo specyficzny, ale jego nietypowy charakter, umiejętnie wykorzystany, może okazać się zaletą. Facebook kładzie coraz większy nacisk na tego typu treści, warto więc dostrzec w nich potencjał i nauczyć się, jak go wykorzystywać – mówił prelegent. Kolejnym kanałem skupiającym twórców wideo, o którym była mowa podczas konferencji, jest Vine. Paweł Lipiec z VML Polska i Arlena Witt, autorka bloga Wittamina.pl, zdradzili, jak mogą go wykorzystać reklamodawcy i marki.

 

 

Podczas spotkania uczestnicy mieli także okazję, by wysłuchać dwóch wywiadów na żywo. Rozmówcą Grzegorza Kiszluka, redaktora naczelnego magazynu „Brief”, był Łukasz Jakóbiak, znany przede wszystkim z autorskiego, internetowego talk-show pt. „20m2 Łukasza”. Tematem rozmowy była siła, jaka tkwi w serwisie YouTube. Zdaniem Jakóbiaka wynika ona ze szczerości i prawdziwych emocji, jakie twórcy przekazują swoim widzom. – Tym, co różni komunikację z odbiorcą za pośrednictwem telewizji od komunikacji przy pomocy wideo on-line, jest przede wszystkim fakt, że w drugim przypadku mamy możliwość bycia blisko odbiorcy i obserwowania na bieżąco jego reakcji na publikowane przez nas treści – mówił Jakóbiak. Twórca treści wideo i mówca motywacyjny opowiedział także o korzyściach płynących z pracy z LifeTube’em i dobrych praktykach w zakresie współpracy z markami.

 

 

W rozmowie z Pawłem Lutym twórcy kanału AbstrachujeTV, Robert PasutRafał Masny, opowiedzieli o tym, na czym zależy im najbardziej we współpracy z markami i co może być w tym kontakcie źródłem nieporozumień. – Najważniejsze jest poczucie, że marka chce się znaleźć w naszym świecie i pokazać się naszym widzom. Twórca oczekuje, że marka okaże mu trochę zaufania i pozwoli działać zgodnie z koncepcją całego kanału. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dla wypracowania tego zaufania ważna jest przewidywalność twórcy i jego doświadczenie – mówił Robert Pasut.

 

Konferencja zakończyła się debatą zatytułowaną „Czy YouTube jest dla gimbazy?” Udział w dyskusji wzięli:

Tomasz Czudowski, YouTube

Mateusz Iżyk, Chimney Group

Paulina Mikuła, LifeTube

Marek Wajda, Orange

Robert Pasut, AbstrachujeTV

Rafał Masny, AbstrachujeTV

 

Zapis debaty audio znajdzie się wkrótce na naszej stronie!

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.