Getresponse 10.2016_2

Kiedy i w jaki sposób stosować analizę fundamentalną?

Kiedy i w jaki sposób stosować analizę fundamentalną?

Brief.pl / Wiedza

Na międzynarodowej giełdzie walutowej codziennie są zawiązywane miliony transakcji. Inwestorzy, którzy na nich zarabiają, korzystają z szeregu narzędzi. Wśród tych można wskazać m.in. na analizę fundamentalną.

-

Jak zauważa specjalista z Trading Academy, analiza fundamentalna jest jedną z najpopularniejszych analiz. Wykorzystywana jest powszechnie, bo pozwala na prognozowanie przyszłych zmian cen walut czy towarów, jakimi handluje się na Forex. Warto przy tym dodać, że to właśnie powód, dla którego na kursach analiza fundamentalna jest szeroko omawiana – każdy początkujący inwestor może poznać jej tajniki i nauczyć się wykorzystywać ją do własnych celów.

Kiedy stosować analizę fundamentalną? Zasadniczo każdy inwestor może wykorzystać tę analizę, by zwiększać swoje szanse na odnotowanie w swoim portfelu inwestycyjnym zysków. Szczególnie ważna jest ona dla graczy, którzy zdecydowali się na inwestowanie długoterminowe. Jeżeli nastawiasz się na zyski w dłuższym okresie, to sprawdź, dlaczego analiza fundamentalna jest tak ważna.

Analiza fundamentalna – jaki jest jej cel?

Stosowanie analizy fundamentalnej sprowadza się do określenia aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, którego walutą inwestor handluje. Wszystko po to, by prognozować przyszłe zachowania innych graczy i w efekcie podjąć takie kroki, które pozwolą na odnotowanie zysków. Inwestorzy ukierunkowani na stosowanie analizy fundamentalnej wykorzystują szereg danych.

Wśród informacji ważnych dla każdego inwestora można wskazać m.in. inflację, stopy bezrobocia czy procentowe. Ten ostatni wskaźnik jest jednym z najważniejszych, bo zmiana stóp procentowych, jakiej może dokonać bank centralny, pozwala na kontrolowanie podaży waluty. W praktyce zmianie ulega jej wartość, a to ma niebanalne znaczenie dla osób nią handlujących.

Oczekiwania inwestorów również są ważne

Myli się ten, kto uważa, że analiza fundamentalna, a dokładniej baczne śledzenie raportów czy publikacji na temat gospodarki danego kraju, wystarcza. W praktyce prognozowanie na podstawie tej analizy jest bardziej złożonym zagadnieniem. Dla osób ją stosujących ważne są również oczekiwania innych inwestorów. Wszystko dlatego, że to właśnie od nich zależą zmiany cen walut.

Jeżeli inwestorzy oczekują, że pewien wskaźnik będzie kształtował się na danym poziomie, a z opublikowanego raportu płyną mniej optymistyczne dane, to w efekcie waluta ulega osłabieniu. Wszystko dlatego, że zamiast kupować, inwestorzy dążą do jej sprzedaży.

By opracować strategię

Inwestor korzystający z analizy fundamentalnej musi pamiętać, by daty publikacji ważnych raportów, konferencji czy posiedzeń uwzględnić w swoim kalendarzu i strategii inwestycyjnej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zamierza np. otworzyć lub zamknąć pozycję po publikacji raportu. Wówczas ma największe szanse na zarobek, choć musi liczyć się także z możliwością odnotowania straty w swoim portfelu inwestycyjnym.

Analiza fundamentalna może pomóc w prognozowaniu cen walut, ale nie można zapomnieć, że bieżące poznawanie danych to za mało. By rzeczywiście odnotować zyski, niezbędne jest zapoznanie się nie tylko z nimi, lecz także oczekiwaniami inwestorów. Dopiero wszystko to łącznie pozwala na osiągnięcie zysków.

::

fot. shutterstock

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.