Kiedy i w jaki sposób stosować analizę fundamentalną?

Kiedy i w jaki sposób stosować analizę fundamentalną?

Brief.pl / Wiedza

Na międzynarodowej giełdzie walutowej codziennie są zawiązywane miliony transakcji. Inwestorzy, którzy na nich zarabiają, korzystają z szeregu narzędzi. Wśród tych można wskazać m.in. na analizę fundamentalną.

-

Jak zauważa specjalista z Trading Academy, analiza fundamentalna jest jedną z najpopularniejszych analiz. Wykorzystywana jest powszechnie, bo pozwala na prognozowanie przyszłych zmian cen walut czy towarów, jakimi handluje się na Forex. Warto przy tym dodać, że to właśnie powód, dla którego na kursach analiza fundamentalna jest szeroko omawiana – każdy początkujący inwestor może poznać jej tajniki i nauczyć się wykorzystywać ją do własnych celów.

Kiedy stosować analizę fundamentalną? Zasadniczo każdy inwestor może wykorzystać tę analizę, by zwiększać swoje szanse na odnotowanie w swoim portfelu inwestycyjnym zysków. Szczególnie ważna jest ona dla graczy, którzy zdecydowali się na inwestowanie długoterminowe. Jeżeli nastawiasz się na zyski w dłuższym okresie, to sprawdź, dlaczego analiza fundamentalna jest tak ważna.

Analiza fundamentalna – jaki jest jej cel?

Stosowanie analizy fundamentalnej sprowadza się do określenia aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, którego walutą inwestor handluje. Wszystko po to, by prognozować przyszłe zachowania innych graczy i w efekcie podjąć takie kroki, które pozwolą na odnotowanie zysków. Inwestorzy ukierunkowani na stosowanie analizy fundamentalnej wykorzystują szereg danych.

Wśród informacji ważnych dla każdego inwestora można wskazać m.in. inflację, stopy bezrobocia czy procentowe. Ten ostatni wskaźnik jest jednym z najważniejszych, bo zmiana stóp procentowych, jakiej może dokonać bank centralny, pozwala na kontrolowanie podaży waluty. W praktyce zmianie ulega jej wartość, a to ma niebanalne znaczenie dla osób nią handlujących.

Oczekiwania inwestorów również są ważne

Myli się ten, kto uważa, że analiza fundamentalna, a dokładniej baczne śledzenie raportów czy publikacji na temat gospodarki danego kraju, wystarcza. W praktyce prognozowanie na podstawie tej analizy jest bardziej złożonym zagadnieniem. Dla osób ją stosujących ważne są również oczekiwania innych inwestorów. Wszystko dlatego, że to właśnie od nich zależą zmiany cen walut.

Jeżeli inwestorzy oczekują, że pewien wskaźnik będzie kształtował się na danym poziomie, a z opublikowanego raportu płyną mniej optymistyczne dane, to w efekcie waluta ulega osłabieniu. Wszystko dlatego, że zamiast kupować, inwestorzy dążą do jej sprzedaży.

By opracować strategię

Inwestor korzystający z analizy fundamentalnej musi pamiętać, by daty publikacji ważnych raportów, konferencji czy posiedzeń uwzględnić w swoim kalendarzu i strategii inwestycyjnej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zamierza np. otworzyć lub zamknąć pozycję po publikacji raportu. Wówczas ma największe szanse na zarobek, choć musi liczyć się także z możliwością odnotowania straty w swoim portfelu inwestycyjnym.

Analiza fundamentalna może pomóc w prognozowaniu cen walut, ale nie można zapomnieć, że bieżące poznawanie danych to za mało. By rzeczywiście odnotować zyski, niezbędne jest zapoznanie się nie tylko z nimi, lecz także oczekiwaniami inwestorów. Dopiero wszystko to łącznie pozwala na osiągnięcie zysków.

::

fot. shutterstock

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku

Brief.pl / Wiedza

5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku
5 działań SEO, które nie sprawdzą się w tym roku

Algorytmy wyszukiwarki Google aktualizowane są nawet kilkaset razy w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że nadążenie za zmianami bywa trudne, nawet dla dobrego specjalisty SEO, a to, co sprawdzało się jeszcze pół roku temu, obecnie może być traktowane co najwyżej jako mit. Przekonaj się, jakie działania pozycjonujące mają sens na dziś, a które lepiej odpuścić.

Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar

Brief.pl / Aktualności

Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar
Gromadzą dane o internautach w 187 państwach. Na liście brakuje tylko słynnego San Escobar

Zbierają dane o użytkownikach sieci w 187 państwach, a ich autorska platforma DMP – OnAudience.com - przetwarza już ponad 3 mld profili internautów. Pokornie przyznają, że nie monitorują jeszcze aktywności sieciowej mieszkańców San Escobar, ale i tu obiecują rychłą poprawę. Warszawska spółka Cloud Technologies swój biznes zaczynała jako start-up w garażu, dziś po 6 latach działalności ma pozycję polskiego lidera analityki Big Data, posiadającego największą hurtownię danych w Europie. W tym roku spółka planuje opuścić NewConnect na rzecz głównego parkietu GPW.