Getresponse 10.2016_1

Onet poddaje w wątpliwość wyniki Megapanelu, a WP szykuje się do wejścia na giełdę

Onet poddaje w wątpliwość wyniki Megapanelu, a WP szykuje się do wejścia na giełdę

Brief.pl / Aktualności

„Dziennik Gazeta Prawna”, a za nim media z grupy Onet/RASP, podniósł kwestę kontrowersji związanych z nadchodzącymi wynikami badania Megapanel PBI/Gemius. Według doniesień, istnieje dziwna koincydencja z opóźnieniem ogłoszenia wyników badania i nieuwzględnienia w nich łącznego wyniku grup Onet/RASP oraz NK.pl z zapowiadanym debiutem giełdowym Wirtualnej Polski. Oto kolejna odsłona rywalizacji o prym wśród polskich portali.

-

Na początku wypada zaznaczyć, że wydawca „Dziennika Gazety Prawnej” - spółka Infor - jest powiązany kapitałowo z grupą Ringier Axel Springer Polska, która z kolei jest powiązana kapitałowo z Grupą Onet.pl.

Z artykułu opublikowanego na łamach dziennika wynika, że prawdopodobnie dojdzie do opóźnień w upublicznieniu wyników Megapanelu za luty 2015 r., ze względu na wątpliwości firm przeprowadzających badanie odnośnie tego czy wyniki mają uwzględnić łączną oglądalność grup Onet/RASP i NK.pl czy też pokazywać dane na temat obu podmiotów oddzielnie.

Przypomnijmy, Grupa Onet.pl kupiła NK.pl w grudniu zeszłego roku. Jednakże, oficjalna zgoda na połączenie obu podmiotów została wydana przez UOKiK 6 lutego 2015 roku. Według doniesień „DGP”, Gemius waha się czy uwzględnić łączny wynik Onet/RASP i NK.pl, ponieważ regulamin badania Megapanel głosi, że wyniki powinny uwzględnić dopiero pierwszy pełen miesiąc oficjalnej fuzji internetowych podmiotów. Oznacza to, że formalnie wyniki dla Onet/RASP i NK.pl powinny zostać podane oddzielnie. Jednakże, jak donosi „DGP”, przy wcześniejszych fuzjach i przejęciach nie stosowanego tego punktu regulaminu.

Dlaczego ta formalna kwestia budzi żywe zainteresowanie Grupy Onet/RASP? Ponieważ gdyby liczyć wyniki tej grupy oddzielnie od wyników NK.pl to okazałoby się, że Wirtualna Polska pozostanie liderem wśród polskich portali.

Jak wynika z danych za grudzień 2014 r. i styczeń 2015 r., WP ma nieznaczną przewagę nad Onet/RASP, co widać na poniższym wykresie.

Z oświadczenia, które przesłał „Briefowi” dział komunikacji Onetu wynika natomiast, że gdyby lutowe wyniki Megapanelu uwzględniły łączną oglądalność grup Onet/RASP i NK.pl to okazałoby się, że te połączone podmioty mogą pochwalić się zasięgiem na poziomie 16,1 mln realnych użytkowników.

Cieniem na całej sprawie kładzie się zbliżający się wielkimi krokami debiut giełdowy Wirtualnej Polski. Onet dostrzega w tych dwóch kwestiach - IPO WP i zagmatwana sytuacja z wynikami Megapanelu - dziwną koincydencję.

– Uważam opóźnienie wyników Megapanelu za co najmniej dziwne – skomentował sprawę na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Jonny Crowe, prezes Onetu. - W tym czasie zbiegło się kilka wydarzeń. Ogłoszenie przez WP terminu debiutu giełdowego. Upór w tytułowaniu się przez WP mianem lidera. Opóźnienie publikacji wyników w momencie, w którym NK.pl zostałaby w nich uwzględniona, co – według naszych szacunków – uczyniłoby nas na powrót liderem, po krótkim okresie prowadzenia przez WP – mówi Crowe.

W oświadczeniu przesłanym „Briefowi”, przedstawiciel Onetu zaznacza także, że wyliczenia Megapanelu „muszą być oparte o solidne i niezmienne podstawy”. - Ostatnie opóźnienia i zmiany w metodologii zmniejszają zaufanie rynku do przyjętej metody wyliczeń - czytamy w oświadczeniu.

Wirtualna Polska planuje swój giełdowy debiut na 8 maja. Wchodząc na warszawski parkiet, WP chce zebrać z rynku od 80 do 100 mln zł. Od 50 do 80 mln zł z tej puli ma zasilić dalszą ekspansję grupy - głównie przejęcia mające na celu zwiększenie zasięgu oraz inwestycje w segmencie e-commerce - a ok. 20-30 mln zł ma sfinansować spłatę części długu zaciągnięte przy okazji wykupu WP przez tandem o2-Innova Capital.

Prezes Wirtualnej Polski, Jacek Świderski, komentując sprawę dla  serwisu Wirtualne Media powiedział: „W poniedziałek Onet mówi, że zasięg w internecie jest przeceniany. W czwartek przekonuje, że jednak liczy na powrót po krótkim okresie prowadzenia przez WP na pozycję lidera w zasięgu i pogania firmę badawczą. Co wymyślą jutro? My spokojnie, krok po kroku, budujemy wartość Wirtualnej Polski”.

Do wątpliwości podnoszonych przez „DGP” oraz Onet odniosła się także firma Gemius, która jest częścią konsorcjum odpowiadającego za prowadzenie badania Megapanel.

- Gemius to firma badawcza, która prowadzi obiektywne badanie internetu. Data publikacji wyników nie ma żadnego związku z datą debiutu giełdowego Wirtualnej Polski - stwierdziła w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Anna Oziębło, dyrektor ds. badania Megapanel PBI/Gemius. - Obecnie realizujemy standardową procedurę weryfikacji danych przed ich upublicznieniem. Po jej zakończeniu lutowe wyniki zostaną udostępnione.

Opisywane wyżej kontrowersje są tylko i aż kolejną odsłoną rywalizacji Onetu i WP o fotel lidera wśród polskich portali. Tym razem zamiast akwizycji czy wzajemnych oskarżeń o niewłaściwe praktyki orężem stają się kontrowersje wokół wyników Megapanelu. Spora część branży internetowej ma wiele różnych zastrzeżeń, co do standardu mierzenie internetu w Polsce i ta dyskusja raczej nie wyklaruje nastrojów wokół badania. Z drugiej jednak strony, jeszcze nikt nie zaproponował nowego, alternatywnego i lepszego modelu niż Megapanel, który zdobyłby akceptację znaczącej większości graczy na polskim rynku internetowym.

[fot. © tashatuvango - Zobacz portfolio]

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.