Mafia z Onetu

Mafia z Onetu

Brief.pl / Ludzie

W Dolinie Krzemowej mówi się o czymś takim jak mafia PayPala. Ten termin określa grupę przedsiębiorców, którzy zakładali razem płatnościowego giganta, a potem poświęcili się innym, także odnoszącym sukcesy projektom. Do mafii PayPala należą tacy ludzie jak Elon Musk (Tesla, SpaceX), Peter Thiel (Palantir) czy Reid Hoffman (LinkedIn). W Polsce też mamy taką mafię.

-

Gdy światło dzienne ujrzała oficjalna informacja, że Robert Bednarski, dawny prezes Onetu, został szefem Facebooka w tej części świata to Michał Kreczmar napisał post, w którym użył określenia „Onet mafia”.

Onet mafia: Robert Bednarski - dyrektor na Europę środkowo-Wschodnią Facebook; Artur Waliszewski - Regional Business...

Posted by Michal Kreczmar on 13 kwietnia 2015

Postanowiliśmy pójść tym tropem i pokazać pokrótce sylwetki członków „mafii Onetu”, czyli ludzi, którzy kiedyś byli związani z portalem, lecz teraz realizują się w innych projektach.

Piotr Wilam

Pierwszy prezes Onetu. Wcześniej współtwórca Wydawnictwa Pascal. To on wraz z Romanem Kluską i Tomaszem Kolbuszem zakładał portal, który potem stał się liderem swojego segmentu. Po sprzedaży udziałów w Onecie i odejściu z firmy współtworzył takie projekty jak księgarnia internetowa Merlin.pl, grono.net czy telewizję Kino Polska. Obecnie jest wiodącym inwestorem funduszu Innovation Nest, w którego portfolio znajdują się takie startupy jak UXPin czy Sher.ly czy Landingi. Fundusz współtworzy także inny członek „mafii Onetu” - Marek Kapturkiewicz, były wiceprezes firmy.

Łukasz Wejchert

Również były prezes Onetu. Zarządzał firmą kiedy ta była częścią holdingu ITI. Odszedł z niej pod koniec 2011 roku, a w 2012 roku ruszyła jego własna firma - Dirlango. W portfolio przedsięwzięcia Wejcherta znajdują się takie projekty jak aplikacje Justtag i iTaxi, ale również agencja LeadR. Ten były prezes Onetu wprowadził do Polski markę Virgin Mobile.

Robert Bednarski

Kolejny były prezes Onetu. Od niedawna szef Facebooka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Onecie przepracował 15 lat. Od 2001 roku w zarządzie spółki. Obecnie odpowiada za działania społecznościowego giganta w naszej części Europy, a do jego obowiązków należy m. in. kierowanie regionalnym zespołem sprzedaży.

Artur Waliszewski

Były członek zarządu Onetu. W portalu pracował od samego początku, czyli od 1996 roku. Przez ostatnie cztery lata zasiadał w jego zarządzie. W 2006 roku został country managerem Google. Tę funkcję sprawuje do dziś, kierując polski oddziałem internetowego giganta, który obecnie zatrudnia w Polsce ok. 200 osób.

Grzegorz Wójcik

Były członek zarządu Onetu i były prezes onetowego DreamLabu. Z portalem był związany w latach 2006 - 2010. Wcześniej pracował w  Interii i TVN. Po odejściu z Onetu został najpierw CIO, a potem CEO Allegro Group. Cały czas jest związany z grupą, ponieważ zajmuje stanowisko head of corporate relations Naspers Group, właściela Allegro. Jest także CEO firmy Autenti, która zajmuje się internetową autoryzacją dokumentów.

Maciej Żak

Były członek zarządu Onetu. Pracował tam w latach 2006 - 2011. W grupie ITI przepracował 12 lat. Z Onetu odszedł do funduszu Intel Capital - korporacyjnego funduszu czołowego producenta procesorów. W 2014 roku przeszedł do Dirlango, czyli firmy Łukasza Wejcherta. Został jej współwłaścicielem i prezesem.

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.