Chocolissimo - 10.2016

Mafia z Onetu

Mafia z Onetu

Brief.pl / Ludzie

W Dolinie Krzemowej mówi się o czymś takim jak mafia PayPala. Ten termin określa grupę przedsiębiorców, którzy zakładali razem płatnościowego giganta, a potem poświęcili się innym, także odnoszącym sukcesy projektom. Do mafii PayPala należą tacy ludzie jak Elon Musk (Tesla, SpaceX), Peter Thiel (Palantir) czy Reid Hoffman (LinkedIn). W Polsce też mamy taką mafię.

-

Gdy światło dzienne ujrzała oficjalna informacja, że Robert Bednarski, dawny prezes Onetu, został szefem Facebooka w tej części świata to Michał Kreczmar napisał post, w którym użył określenia „Onet mafia”.

Onet mafia: Robert Bednarski - dyrektor na Europę środkowo-Wschodnią Facebook; Artur Waliszewski - Regional Business...

Posted by Michal Kreczmar on 13 kwietnia 2015

Postanowiliśmy pójść tym tropem i pokazać pokrótce sylwetki członków „mafii Onetu”, czyli ludzi, którzy kiedyś byli związani z portalem, lecz teraz realizują się w innych projektach.

Piotr Wilam

Pierwszy prezes Onetu. Wcześniej współtwórca Wydawnictwa Pascal. To on wraz z Romanem Kluską i Tomaszem Kolbuszem zakładał portal, który potem stał się liderem swojego segmentu. Po sprzedaży udziałów w Onecie i odejściu z firmy współtworzył takie projekty jak księgarnia internetowa Merlin.pl, grono.net czy telewizję Kino Polska. Obecnie jest wiodącym inwestorem funduszu Innovation Nest, w którego portfolio znajdują się takie startupy jak UXPin czy Sher.ly czy Landingi. Fundusz współtworzy także inny członek „mafii Onetu” - Marek Kapturkiewicz, były wiceprezes firmy.

Łukasz Wejchert

Również były prezes Onetu. Zarządzał firmą kiedy ta była częścią holdingu ITI. Odszedł z niej pod koniec 2011 roku, a w 2012 roku ruszyła jego własna firma - Dirlango. W portfolio przedsięwzięcia Wejcherta znajdują się takie projekty jak aplikacje Justtag i iTaxi, ale również agencja LeadR. Ten były prezes Onetu wprowadził do Polski markę Virgin Mobile.

Robert Bednarski

Kolejny były prezes Onetu. Od niedawna szef Facebooka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Onecie przepracował 15 lat. Od 2001 roku w zarządzie spółki. Obecnie odpowiada za działania społecznościowego giganta w naszej części Europy, a do jego obowiązków należy m. in. kierowanie regionalnym zespołem sprzedaży.

Artur Waliszewski

Były członek zarządu Onetu. W portalu pracował od samego początku, czyli od 1996 roku. Przez ostatnie cztery lata zasiadał w jego zarządzie. W 2006 roku został country managerem Google. Tę funkcję sprawuje do dziś, kierując polski oddziałem internetowego giganta, który obecnie zatrudnia w Polsce ok. 200 osób.

Grzegorz Wójcik

Były członek zarządu Onetu i były prezes onetowego DreamLabu. Z portalem był związany w latach 2006 - 2010. Wcześniej pracował w  Interii i TVN. Po odejściu z Onetu został najpierw CIO, a potem CEO Allegro Group. Cały czas jest związany z grupą, ponieważ zajmuje stanowisko head of corporate relations Naspers Group, właściela Allegro. Jest także CEO firmy Autenti, która zajmuje się internetową autoryzacją dokumentów.

Maciej Żak

Były członek zarządu Onetu. Pracował tam w latach 2006 - 2011. W grupie ITI przepracował 12 lat. Z Onetu odszedł do funduszu Intel Capital - korporacyjnego funduszu czołowego producenta procesorów. W 2014 roku przeszedł do Dirlango, czyli firmy Łukasza Wejcherta. Został jej współwłaścicielem i prezesem.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

CRM w służbie marketerom

Brief.pl / Wiedza

CRM w służbie marketerom
CRM w służbie marketerom

CRM stanowi syntezę procesów biznesowych przy zastosowaniu nowych technologii, których głównym celem jest budowanie długofalowych relacji i zrozumienie klienta. Początkowo był narzędziem stricte sprzedażowym, obecnie rośnie jego znaczenie również w marketingu. O kluczowych trendach w CRM, które mają znaczący wpływ na branżę reklamową, opowiada Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.