Chocolissimo - 10.2016

Outdoor będzie cyfrowy?

Outdoor będzie cyfrowy?

Brief.pl / Ludzie

Jakie są mocne i słabe strony rynku mediów w Polsce? Jaka jest rola reklamy zewnętrznej jako medium? Dlaczego warto korzystać z kanałów digitalowych? Między innymi na te pytania odpowiada William Eccleshare, CEO Clear Channel Outdoor Worldwide.

-

Jak odbiera Pan rynek mediów w Polsce? Jakie są nasze słabe i mocne strony? 

Myślę, że rynek mediów w Polsce jest teraz w bardzo ciekawym momencie rozwoju i w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat będziemy mogli zaobserwować na nim wiele zmian. My, jako Clear Channel, jesteśmy obecni w 30 krajach na całym świecie, począwszy od Australii, przez Chiny, na Europie skończywszy - mamy więc możliwość porównania wielu rynków. Niektóre z nich są bardzo rozwinięte, niektóre można określić mianem wschodzących, a wyjątkowość Polski polega na tym, że znajduje się gdzieś pośrodku tych dwóch kategorii. Z punktu widzenia międzynarodowej firmy Polska to bardzo atrakcyjny rynek inwestycyjny, m. in. dzięki dynamicznemu wzrostowi PKB oraz dużej ilości konsumentów. Z tego względu zdecydowaliśmy się uruchomić w Polsce ekrany digital, wierząc, że rynek mediów będzie gwałtownie dojrzewał i stawał się coraz bardziej wyrafinowany. 

Czy, Pana zdaniem, tak zwany digital jest przyszłością polskiego rynku?

Nie jestem zwolennikiem pojęcia „digital” - uważam, że jest ono zbyt szerokie, a te terminy, które obejmują wszystko, w istocie nic nie znaczą. Mogę jednak bez wahania powiedzieć, że rozwój technologiczny ma i będzie miał bardzo duży wpływ na wszystkie media, w tym również te nazywane mianem „out of home”. Kiedy mowa o technologiach w mediach outdoorowych należy wspomnieć o dwóch ważnych tematach. Jednym z nich są ekrany cyfrowe, które znacząco zmieniły nasze medium - dzięki nim wiadomość wyświetlana przez reklamodawców może zmieniać się kilka razy dziennie, mają oni również możliwość prezentacji dużo lepszej jakości obrazów. Drugą ważna zmiana dotyczy relacji między mediami outdoorowymi, a urządzeniami mobilnymi. Urządzenia mobilne są coraz bardziej znaczącym narzędziem komunikacji. Ludzie korzystają ze swoich smartfonów właściwie nieustannie, również poza domem, co pozwala połączyć obydwa środki przekazu - mobile i outdoor. W naszej ofercie w Polsce łączymy je w sieci City Connect na 2 tysiącach Citylightów wyposażonych w czytniki NFC/QR code oraz ofertą „Free WiFi” poprzez nasze Citylighty.

Jakie są wady i zalety wykorzystania digitalu?

Przede wszystkim ten kanał zachęca nowych reklamodawców do inwestowania w nasze medium. Tym, co na pewno działa na jego korzyść jest możliwość zmiany komunikatów reklamowych kilka razy dziennie, co pozwala w bardziej dopasowany sposób docierać do grup odbiorców. Jest jednak kosztowny kanał, wymagający wyższych inwestycji niż tradycyjny outdoor. Z tego względu reklamodawcy decydujący się na niego powinni być pewni, że reklama, którą chcą prezentują, jest dobrze przygotowana i że trafia do wartościowych, dla naszej firmy, odbiorców. Wykorzystanie tych samych kreacji w mediach cyfrowych, z których korzystaliśmy w tradycyjnym kanale outdoorowym, nie sprawdzi się i nie przyniesie żadnego dodatkowego zysku. Oczywiście na stworzenie dobrej reklamy składa się wiele czynników. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że tym, co trafia do konsumentów, to prosty i jasny przekaz. Reklama nie musi zawierać wielu słów - ważne, żeby składała się z wymownych, silnych obrazów. Nasza oferta digitali w Polsce daje dodatkowy atut wyjątkowej przestrzeni w jakiej się znajduje – przestrzeni galerii handlowej z jej bardzo atrakcyjną grupą docelową.

Jaka jest dzisiaj rola reklamy zewnętrznej jako medium?

Przede wszystkim jest to, moim zdaniem, ostatnie prawdziwie masowe medium. W przeciągu ostatnich 10-15 lat wszystkie inne media ulegały coraz większej fragmentaryzacji. Telewizja, która swego czasu docierała do mas, teraz jest bardzo dopasowana do konkretnych grup odbiorców. To oczywiście odpowiada niektórym reklamodawcom, są jednak tacy, którzy chcą docierać do większej, bardziej różnorodnej publiczności. Po drugie warto zwrócić uwagę na to, że trendy demograficzne pokazują, iż ludzie coraz więcej czasu spędzają poza domem. To sprawia, że komunikaty reklamowe znajdujące się w przestrzeni miejskiej mają większą szansę wpływać na zachowania konsumenckie.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.