Chocolissimo - 10.2016

Czy pamiętamy reklamy na YouTube?

Czy pamiętamy reklamy na YouTube?

Brief.pl / Wiedza

Temat wideo jest gorący marketingowo. Ostatnia konferencja, którą organizowaliśmy - „Wideo w sieci” - dobitnie pokazała potencjał komunikacyjny formatów wideo. Należy też wspomnieć o reklamach na YouTube i zadać sobie pytanie: na ile wyświetlenia filmów przekładają się na zapamiętywanie reklam?

-

Sprzedaż reklamy telewizyjnej to w upraszczając sprzedaż emisji lub wyświetleń. Reklamy w formacie video w telewizji są sprzedawane przez GRPsy (częstotliwość emisji w grupie docelowej), a na YouTube sprzedaje się wyświetlenia w grupie docelowej, czyli coś bardzo podobnego. W obu przypadkach podstawową formą mierzenia jakości reklamy jest analiza jej zapamiętywania. Tak się prawie zawsze robi w telewizji. Ale już rzadziej – na YouTube.

Co miesiąc w Polsce tradycyjne formaty reklamowe na YouTube są oglądane około miliona razy (tak wynika z danych AdvertTrack). Podobnie jak w przypadku tradycyjnych reklam emitowanych w telewizji – część odbiorców je zapamiętuje, część je ogląda, a część – podejmuje pod ich wpływem jakieś decyzje. Czy zatem mechanizm działania reklam telewizyjnych jest taki sam w internecie i w telewizji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, IRCenter postanowiło zrobić proste eksperyment – najczęściej oglądane reklamy na YouTube w październiku 2014, zostały przygotowane w formie zrzutów ekranowych, a następnie pokazane w trackingowym badaniu kwestionariuszowym opracowanym przez IRCenter. Następnie zapytano respondentów, czy je kojarzą, a jeśli tak, to jak je oceniają. Jakie były rezultaty badania?

 

Liczba emisji nie przekłada się proporcjonalnie na świadome zapamiętywanie reklamy. W październiku 2014 najwięcej odsłon miały:

  1. reklama Google AdWords (1,2 mln obejrzeń), która jednocześnie została rozpoznana tylko przez 9 .proc respondentów,

  2. reklama Gillette - O ułamek, o sekundę, o włos (1 mln obejrzeń) rozpoznana przez 28 .proc respondentów,

  3. reklama WINIARY POMYSŁ NA… kurczaka w sosie serowym rozpoznana przez 55 .proc respondentów.

To dziwi, bo – autorzy badania korzystają z YouTube i w październiku bardzo często klikali w przycisk Pomiń reklamę pod reklamą AdWordsów; i rzeczywiście nie pamiętają jej treści i nie byli w stanie jej rozpoznać. Podobnie zresztą respondenci – ci, którzy ją widzieli ocenili ją raczej negatywnie (deklarowali, że jest nudna i że mają dość jej oglądania).

 

Najlepiej zapamiętywana reklama z października jest oceniana jako zrozumiała i wiarygodna. Nasi respondenci bardzo dobrze ocenili reklamę, którą najlepiej zapamiętali – Pomysł na kurczaka Winiar i stwierdzili, że jest zrozumiała (65 .proc), wiarygodna (42 .proc) i że się podoba (38 .proc). Reklama Gillette (druga pod względem zapamiętywania) została oceniona podobnie; internauci dodatkowo stwierdzili również, że zachęca do skorzystania z produktu (50 .proc).

 

Czyli można powiedzieć, że topowe reklamy październikowe komunikowały przede wszystkim funkcjonalne aspekty marki. Nie wiemy na razie, jak by to wyglądało, gdyby pojawiła się reklama video adresująca więcej emocji, ale być może dowiemy się tego w najbliższych miesiącach. Może się bowiem okazać, że na YouTube – oprócz typowych kreacji virusowych – działają reklamy, które są oceniane w bardzo określony sposób. Dlatego warto takie tematy badać w dłuższej perspektywie czasowej.

O tym co wydaje nam się ważne w świecie reklamy w mediach społecznościowych będziemy pisać co miesiąc, mając nadzieję, że treściwie uda nam się opisać najnowsze trendy w digital marketingu. Raport opracowany przez IRCenter i ResearchNow za październik 2014 można pobrać stąd: http://ircenter.com/adtrends-201410/

 

Zapytaliśmy prezesa IRCenter o opinię dotyczącą badania: - Celem badania jest zastosowanie tradycyjnych wskaźników efektywnościowych związanych z reklamą do ich formy internetowej - obecnie bowiem emisja reklam w nadajnikach naziemnych i kablowych jest nieporównywalna do emisji reklam w internecie. Reklamodawcy rozumieją już clutter telewizyjny, ale jeszcze nie do końca rozumieją clutter internetowy w kontekście video. Tym bardziej, że wydawcy internetowi w pełni kontrolują metody pomiary efektywności emitowanych przez siebie treści; obecnie trudno jest wskazać niezależne od wydawców metody pomiaru efektywności w internecie - powiedział nam Albert Hupa.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.