Chocolissimo - 10.2016

Felieton: Nie winić lustra

Felieton: Nie winić lustra

Magazyn / Ludzie

To nie sen ani nie czeski film. To nasza, polska jawa: urząd miejski podaje obywatela do sądu za publikację treści snu, w którym obywatel dekapituje prezydenta miasta. Prezydenci (niektórych) miast stowarzyszają się, by wyrazić zbiorowy protest przeciw oddaniu części powierzonej im przez obywateli władzy. Ich zdaniem projekt rozszerzenia udziału mieszkańców w zarządzaniu terytoriami samorządowymi grozi dopuszczeniem do głosu pieniaczy i psychopatów.

-

Gdzie indziej, urząd miasta wyklucza niepełnosprawnych z udziału w miejskim maratonie ze względu na utrudnienia w ruchu, jakie mogliby spowodować. Inny urząd wyklucza osoby niepełnosprawne z zawodów w trosce o ich bezpieczeństwo zagrożone złym stanem dróg...

Urząd, czyli urzędnik. Urzędnik, czyli człowiek. A ludzie są różni. Mądrzy i głupi, dobrzy, źli. Tak było, jest i będzie. Bo od zarania dziejów żaden system organizacji państwa nie może obejść się bez urzędów. A urzędy bez ludzi.

I dlatego, po pierwsze, trzeba pogodzić się z takim zróżnicowaniem, nie przestając zabiegać o korzystniejszy bilans. Po drugie, lepiej powstrzymać się przed uogólnieniami. Znam wielu mądrych i dobrych urzędników, i jestem z tego dumny. Ale przecież wszyscy urzędnicy nie mogą być tacy. Zdaniem manichejczyków jest to niemożliwe. Moim zdaniem byłoby nudne. Dlatego, po trzecie, urzędników dobrych i mądrych należy chwalić i nagradzać. To akurat ma miejsce. Premii i orderów ci u nas dostatek. A skoro nie wszyscy urzędnicy są głupi, słabi, skorumpowani, okrutni i źli, to, po trzecie, tych właśnie należy bezwzględnie piętnować, eliminować i karać. I z tym jest, niestety, znacznie gorzej. Częściej zamiata się ich pod dywan. Zdarza się też, zdecydowanie za często, że są przesuwani na inne strategiczne odcinki. Wprawdzie schrzanił tu i tam, wprawdzie poniósł klęskę, wprawdzie coś zachachmęcił ale to lojalny żołnierz a lojalność zasługuje na nagrodę. Trzeba mu dać szansę. Niech się sprawdzi w innym sektorze, na innym stanowisku. Na zapleczu mnożą się więc wańki-wstańki*. Wyrozumiale poklepywane po plecach, każda rozgrzeszona, każda gotowa stawić czoła nowemu wyzwaniu, przejąć każdy stołek, dopóki znów czegoś nie spieprzy.

Najgorsze jest jednak „po czwarte”: odpowiedzialność i kompensacja za wyrządzone krzywdy.

Osnuty na faktach film fabularny „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego relacjonuje krzywdę, jaką kilku młodym, zdolnym i twórczym przedsiębiorcom wyrządziła szajka skorumpowanych urzędników państwowych z udziałem ministra, prokuratury, komendanta policji i szefa lokalnej skarbówki. W tej bulwersującej historii o słabości i podłości, chciwości i okrucieństwie urzędników oraz całkowitej bezradności ich ofiar szczególnie porażająca jest bezkarność sprawców. To dlatego widz wychodzi z kina z dojmującym poczuciem zagrożenia. Bo bezkarność to nie jest ludzka przywara. To nie przestępstwo czy zbrodnia popełniona przez słabego lub złego człowieka. Bezkarność to skaza systemu.

Powołane przez system urzędy, procedury oraz ich wykonawcy – urzędnicy – są lustrem naszej społecznej dojrzałości. Nie należy winić lustra za to, że nie podoba nam się nasze w nim odbicie. Trzeba system naprawiać zanim padną kolejne ofiary. A zwłaszcza zanim większość uzna, że zamiast naprawiać lepiej obalić.

Tymczasem „Układ zamknięty” cieszy się dużym powodzeniem...

*Młodszym czytelnikom wyjaśniam (za Wikipedią), że „wańka-wstańka to zabawkadladzieci, która poruszona kolebie się na boki, lecz nigdy się nie przewraca. Po wychyleniu samoistnie odzyskuje równowagę i powraca do pionowej pozycji wyjściowej, gdyż jej podstawa jest okrągła i w środku obciążona żelaznym ciężarkiem, podczas gdy w porównaniu z resztą postaci głowa jest lekka. Trwałość równowagi zabawka zawdzięcza więc nierównomiernemu rozkładowi masy – środek masy leży blisko jej podstawy. Często, przechylając się na boki, jednocześnie wydaje dźwięki podobne do dzwoneczków”. Czyż nie jest to opis adekwatnie ilustrujący zachowania niektórych przedstawicieli opisanej wyżej grupy zawodowej?

 

 

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.