Getresponse 10.2016_2

Stare pytania, nowe odpowiedzi - TEDxLublin

Stare pytania, nowe odpowiedzi - TEDxLublin

Brief.pl / Patronaty

W gościnnych progach Centrum Kultury w Lublinie odbyły się TEDxLublin 2014. 22 listopada fani idei TED wraz z prelegentami szukali nowych odpowiedzi na stare pytania. W dziewięciu wystąpieniach można było zobaczyć aż jedenastu prelegentów. Tematem przewodnim wszystkich wystąpień były „Stare pytania. Nowe odpowiedzi”.

-

W gronie pytających i odpowiadających prelegentów znaleźli się:
- Andrzej Budnik i Alicja Rapsiewicz, blogerzy z LosWiaheros i podróżnicy odpowiadali na pytanie „Jak zwiedzić świat i nie zbankrutować”
- Łukasz Sobótka i Krzysiek Wiśniewski, duet Pieszy Lublin, wskazywali absurdy dnia codziennego i pytali „Dla kogo jest miasto?”
- Sławek Łuczywek z Migam.org w poruszającym wystąpieniu odpowiadał na pytanie „Czym jest biznes odpowiedzialny społecznie”
- Tomasz Małecki z Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego wypunktował zebranym „Co zrobić, aby ludzie zostawali w Lublinie”
- Darek Figura z Fundacji T.E.A.M Teatrikon rozważał „Czym jest kultura”
Łukasz Jakóbiak, prowadzący 20m2 Łukasza, na własnym przykładzie przekonywał „Skąd brać siłę i motywację do realizacji swoich pomysłów?”
- Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta, pisarz, twórca IPSI, szukał odpowiedzi na ponadczasowe pytanie, czyli „Mieć czy być”
- Wojtek Drewniak, współautor kanału Historia bez cenzury, w przewrotny sposób tłumaczył „Dlaczego warto uczyć się historii”
- Barbara Stawarz, specjalistka marketingu, królowa w królestwie Content King, szukała odpowiedzi na pytanie „Jak wygląda nasza komunikacja w erze social media”
 

Organizację wydarzenia, a przede wszystkim dobór prelegentów rozpoczęto już wiosną. Koordynatorom zależało na jak najszerszym spektrum osobowości, idei, pomysłów i zainteresowań prelegentów. O występujących Piotr Wojciechowski, koordynator TEDxLublin, mówi tak: „Szukamy osób, które z jednej strony mają dużą, fajną, ciekawą wizję czegoś co chciałyby zrealizować, nawet jeżeli nie mają dzisiaj jakichś spektakularnych osiągnięć w tym zakresie, lub są to osoby, które już coś zrobiły albo robią coś co faktycznie wpływa na otoczenie i pokazuje, że pomimo częstego malkontenctwa i narzekania jednak da się wiele rzeczy przeprowadzić, zrealizować”.

 

Podczas wystąpień nie obyło się bez niespodzianek i zaskakujących faktów.

- Najbardziej ujęło mnie wystąpienie Sławka Łuczywka z Migam.org. Nie wiedziałem, że język migowy aż tak bardzo różni się od mówionego, że to jest jak nauka zupełnie nowego języka. Zawsze patrzyłem z szacunkiem na osoby niesłyszące, ale myślę, że od dzisiaj ten szacunek będzie jeszcze większy - mówi Tomasz, jeden z uczestników. Jego dziewczyna Kasia dodaje: - A ja czekałam na Łukasza Jakóbiaka. Wiedziałam, że zrobi niesamowite show i nie zawiodłam się. Chociaż przyznam, że kilku innych prelegentów też wyjątkowo mocno przyciągnęło moją uwagę. Tak jak wspomniał Tomek, oczywiście Sławek z Migam, ale też pan Małecki z Parku Technologicznego, to było ciekawe, czy Basia Stawarz.
TEDxLublin wprowadził również kilka nowości. Pierwszą była transmisja wydarzenia online. Wszyscy, którzy chcieli zobaczyć wystąpienia, ale z różnych powodów nie mogli pojawić się w Centrum Kultury, mogli śledzić wystąpienia za pomocą streamingu. Druga nowość, to nowość na miarę światowego TED. TEDxLublin jako pierwszy w Europie, a z bardzo dużym prawdopodobieństwem jako pierwszy na świecie, był bezpośrednio tłumaczony na język migowy. Tłumacz języka migowego był widoczny dla osób zebranych na sali jak i dla tych, którzy oglądali TEDxLublin 2014 w internecie.
Wydarzeniem towarzyszącym dla TEDxLublin był nasz pierwszy hackaton. Wspólnie z naszymi partnerami: Star Technology, Milo Solutions i LPNT zostało stworzone wydarzenie podczas którego zarówno adepci programowania jak i ci bardziej doświadczeni kodowali, kodowali i kodowali…. Tworząc aplikacje i oprogramowanie mieli okazję wygrać ciekawe nagrody a nawet staż czy pracę.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.