Chocolissimo - 10.2016

Facebook pokona Google'a w 2015?

Facebook pokona Google'a w 2015?

Brief.pl / Wiedza

Stwierdzenie, które jeszcze rok temu wywoływało jedynie uśmiech na twarzach wielu osób, może stać się prawdziwe w 2015 roku. Czemu już na początku czwartego kwartału śmiem szerzyć takie herezje? Odpowiedzi są dwie: Atlas oraz nowe geotargetowanie dla biznesu.

-

Facebook w 2015 roku mocno zaatakuje główne źródła dochodów Googla, czyli reklamy na serwisach zewnętrznych. Stanie się to dzięki kupionej pewien czas temu od Microsoft sieci Atlas. Koszt inwestycji to "tylko" 100 mln dolarów. Za rok lub dwa gigant z Redmond może poważnie pożałować tej sprzedaży!


W 2013 roku Google zarobił na reklamie z serwisów zewnętrznych 13,2 mld dolarów - zapewne przychody z tego tytułu na koniec bieżącego roku urosną. Jednak w 2015 część z tego zabierze do siebie Facebook. Dlaczego? Ponieważ jego targetowanie nie opiera się na zawodnych ciasteczkach (cookies), ale na Facebook ID, dzięki czemu reklamy Facebooka mogą robić to, czego nie jest w stanie zrobić Adsense, czyli śledzić użytkownika na różnych platformach. Jest to ogromna wartość dla e-commerce! Korzystamy z wielu urządzeń, każde z nich jest istotne na ścieżce zakupowej klienta. Facebook daje możliwość mierzenia gdzie szukamy produktu, a gdzie go kupujemy.

Oczywiście ważny jest zasięg Atlasa, czyli jak dużo serwisów zdecyduje się na oddanie serwisowi z Menlo Park swojej powierzchni reklamowej. Zacznie się konkurencja, która może skończyć się tylko korzyścią dla wydawców i reklamodawców.

Mila do sukcesu Twojego biznesu

Już wiemy, jaki potencjał leży w Facebook ID i śledzeniu zachowań użytkowników. Teraz czas na sprzedaż w sklepach offline. Zdziwieni? Facebook chce wiedzieć dokładnie gdzie jesteśmy, nawet z dokładnością do jednej mili. Wcześniej pisałem już o funkcji Nearby Friends. W internecie pojawiła się informacja, że w 2015 roku firmy/lokale usługowe będą mogły docierać ze swoją reklamą do osób, które fizycznie znajdują się w odległości mili od ich sklepu. Ba! Pokażą Ci nawet trasę jak możesz do nich trafić dzięki przyciskowi "Get directions".


Taka reklama będzie o wiele skuteczniejsza niż ta od Google. Dlaczego? Bo będzie wzbudzała w nas potrzebę i zainteresowanie. Nie będzie wywoływana tylko przez wyszukiwarkę Google, gdy chodzi nam coś konkretnego po głowie. Poza tym, już teraz 80 proc. naszego czasu na urządzeniach mobilnych przeznaczamy na aplikacje takie jak Facebook, Instagram, Messenger. Ciężko znaleźć podobne appki, które pochodzą z Mountain View.

Oczywiście taka forma reklamy może też dotrzeć do użytkowników "stacjonarnych" Facebooka. Większość z nich podaje swoje miejsce zamieszkania - resztę zrobi IT.

Wróćmy jednak do naszych użytkowników mobilnych. Dlaczego targetowanie w odległości mili połączone z Facebook ID daje przewagę serwisowi z Menlo Park nad gigantem jakim jest Google?

Wystarczy spojrzeć do badań comScore, przeprowadzonych w USA i opublikowanych w te wakacje. Dotyczą one wykorzystywania mobile oraz aplikacji przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

O ile w TOP 5 aplikacji pod kątem liczby użytkowników zaraz za Facebookiem znajdziemy Youtube, Google Play i Google Search, to pod kątem czasu spędzonego przez użytkownika w poszczególnych aplikacjach, nikt nie jest w stanie dotrzymać kroku Facebookowi. Wystarczy spojrzeć na poniższe dwie tabelki. Pamiętajmy też, że reklama na Facebooku jest o wiele bardziej atrakcyjna wizualnie i treściowo niż, na innych aplikacjach.

Źródło: comScore

 

Źródło: comScore
Źródło: comScore

::

Rok 2015 będzie bardzo ciekawy jeśli chodzi o rywalizację pomiędzy Google a Facebookiem. Oczywiście wojna początkowo odbędzie się na ziemiach Ameryki Północnej i nie wiadomo jak szybko przeniesie się na Europę, Azję, Amerykę Południową lub Afrykę, która nadgania pozostałe kontynenty dzięki rozwojowi mobile.

::

Tekst pochodzi ze strony Whysosocial.pl

Photo: © Lowe Standards - Zobacz portfolio

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Brief.pl / Aktualności

Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim
Tegoroczna edycja Golden Drum za nami. Wywiad z Sebastianem Hejnowskim

Ostatnia edycja Festiwalu Golden Drum, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży kreatywnej, dobiegła końca. Partnerem strategicznym festiwalu już kolejny raz kolejny była agencja MSLGROUP. Jaką rolę odegrała podczas organizacji Golden Drum? Na co tegoroczne jury, składające się również z ekspertów agencji MSL, zwracała w tym roku szczególną uwagę? Na te pytania odpowiedział nam Sebastian Hejnowski, CEO MSLGROUP CEE z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży.

CRM w służbie marketerom

Brief.pl / Wiedza

CRM w służbie marketerom
CRM w służbie marketerom

CRM stanowi syntezę procesów biznesowych przy zastosowaniu nowych technologii, których głównym celem jest budowanie długofalowych relacji i zrozumienie klienta. Początkowo był narzędziem stricte sprzedażowym, obecnie rośnie jego znaczenie również w marketingu. O kluczowych trendach w CRM, które mają znaczący wpływ na branżę reklamową, opowiada Mariusz Pawełczyk, Commercial Director CEE w Sociomantic Labs.