Medialne lwy dla rekinów biznesu

Brief.pl / Patronaty

- W świecie zdominowanym przez media brak współpracy z nimi to biznesowe samobójstwo. (...) Książkę „Medialne lwy dla rekinów biznesu” z czystym sumieniem polecam wszystkim, zarówno początkującym, jak i doświadczonym biznesmenom – skomentował książkę autorstwa Aleksandry Ślifirskiej Rafał Brzoska, twórca marki InPost. Pozycja, nakładem wydawnictwa PWN, trafiła na półki 4. listopada.

-

Choć na co dzień budzą respekt, obracają milionami i zarządzają kilkusetosobowymi zespołami, bywają sytuacje, w których stają się zupełnie nieporadni. Mowa o najskuteczniejszych polskich przedsiębiorcach, prezesach, menedżerach i szeroko pojętej kadrze kierowniczej, która bardzo często pojawia lub powinna pojawiać się w mediach. Jedno jest pewne – na palcach obu rąk, można zliczyć polskich biznesmenów i bizneswoman z krwi i kości, którzy naprawdę potrafią brylować w mediach. Cała reszta popełnia masę błędów, mniejszych i większych, ale wszystkie sprawiają, że swoją obecnością , na łamach najpopularniejszych tytułów prasowych czy występując w programach telewizyjnych, sami sobie szkodzą. Sytuacja może diametralnie się odmienić po lekturze książki „Medialne lwy dla rekinów biznesu. Sztuka świadomego wykorzystania mediów”, w której tuzy polskiego dziennikarstwa, w niezwykle ciekawych rozmowach z Aleksandrą Ślifirską – ekspertką w dziedzinie budowania wizerunku w mediach, rozkładają na czynniki pierwsze tajniki swojej pracy. Czytelnicy po raz pierwszy będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się: dlaczego niektóre pytania są formułowane w taki a nie inny sposób, jak nie dać się sprowokować czy jak skutecznie i umiejętnie przemycać informacje najistotniejsze dla swojej firmy. Sekrety zdradzają niebyle jakie nazwiska. Całość składa się z 11 rozdziałów. W każdym rozmówcą jest inny dziennikarz. I tak, swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem dziennikarskim, z rekinami biznesu dzielą się m.in. Jacek Żakowski, Dariusz Bugalski, Kamil Durczok, Wiktor Legowicz, Marek Tejchman, Jacek Szmidt, Bogusław Chrabota, Anna Sekudewicz czy Jolanta Fajkowska. Autorka tak dobrała rozmówców, by reprezentowali oni różne punkty widzenia. Zupełnie o czym innym mówi Szmidt, który jest naczelnym Twojego Stylu, a zupełnie o czym innym Durczok - szef Faktów TVN.

Rozmowa to nie ring

Każdy wywiad podsumowany jest poradnikiem, który stanowi tak naprawdę instrukcję, jak krok po kroku wprowadzić w życie to, o czym mowa jest w wywiadzie. – Książka jest tak pomyślana, by wywiad z danym autorytetem dziennikarskim, był podstawą do zrozumienia poradnika. Jeśli w poradniku mówię: „operuj liczbą, ale jedną”, to w wywiadzie z Bogusławem Chrabotą jest dokładnie wyjaśnione dlaczego. Dzięki temu nie jestem gołosłowna, a czytelnik dokładnie rozumie moją radę i jest mu łatwiej zastosować ją w praktyce – tłumaczy Aleksandra Ślifirska, która od wielu lat przygotowuje przedsiębiorców do wystąpień w mediach.  Jak wyjaśnia, „Medialne lwy dla rekinów biznesu”, jest z jednej strony poradnikiem, który pomoże np. w jeden dzień przygotować się komuś do wywiadu – bo dowie się: jak się ubrać, jak intonować, na co zwrócić uwagę, jakie informacje zebrać czy nawet o której godzinie przyjechać do studia telewizyjnego. Z drugiej jednak strony  jest przyczynkiem do rozmowy na temat roli mediów w biznesie.

 

Komunikacja medialna na nowo

O ile redakcja poradników, nie stanowiła żadnego problemu, to rozmowy z dziennikarzami, którzy stoją poniekąd po drugiej stronie barykady PR-owego świata, były wyzwaniem dla obu stron.  – Można spokojnie powiedzieć, że dziesięć poradników powstało bez mrugnięcia okiem. Zawarłam w nich kluczowe informacje, wypracowane i sprawdzone przez wiele lat mojej pracy jako trenera medialnego z właścicielami największych polskich firm. Natomiast rozmowy z dziennikarzami nie były już tak proste. W wielu punktach mamy odmienne zdania, które każde chce forsować, ale generalnie udało nam się wspólnie zbudować zupełnie nowy obraz komunikacji biznesowej. Pokazujemy czytelnikowi, że rozmowa z dziennikarzem to nie jest ring, gdzie od pierwszego gongu rzucasz się rozmówcy do gardła. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tej książki, czytelnik zechce, by język biznesowy, którym się posługuje, miał funkcję estetyczną. Moim zdaniem powinien mieć – mówi Ślifirska.

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?