Top 6 aplikacji mobilnych dla kierowców

Top 6 aplikacji mobilnych dla kierowców

Brief.pl / Wiedza

W słonecznej Kalifornii już dziś można natknąć się na naszpikowane elektroniką i programami samonawigujące samochody. W Polsce to wciąż mrzonka, ale z pomocą kilku aplikacji można sprawić, że nasz pojazd będzie bardziej „smart”.

-

Widok „bezzałogowego” samochodu na ulicy może przyprawić o zawał serca. Z drugiej jednak strony jest to fascynujące, że rozwój techniki pozwala na stworzenie samoczynnie kierującego się auta, które rozpoznaje znaki i przeszkody na drodze. Trzeba jednak dodać, że to na razie pojazdy eksperymentalne, a nie seryjne modele. Niemniej technika coraz mocniej wkracza w świat motoryzacji. Warto to wykorzystać, by jeździć bardziej „smart” i oszczędniej.

Tankuj taniej 

Wspaniałe czasy, gdy paliwo kosztowało poniżej 4 złotych za litr, minęły bezpowrotnie. Dziś możemy się tylko cieszyć, że benzyna i olej napędowy jeszcze nie kosztują powyżej 6 złotych. I choć nie mamy zbyt wielkiego wpływu na ceny paliw, to możemy świadomie tankować na najtańszych stacjach. Aplikacja Paliwko, dostępna na smartfony z systemem Android, jest bazą cen paliw na stacjach benzynowych w całej Polsce. Są one na bieżąco aktualizowane, a program zawiera również funkcję nawigowania do najtańszych stacji.

Podobna w działaniu jest aplikacja Fuelio, z tą jednak różnicą, że nie jest podłączona do ogólnodostępnej bazy cen – dane trzeba do niej wprowadzać ręcznie. Oferuje ona jednak tworzenie statystyk spalania, tankowania i kosztów z tym związanych, a także pozwala na oznaczanie na mapie stacji benzynowych, na których kupujemy paliwo. Ciekawą i polecaną „apką” jest także polski projekt motoLog, dzięki któremu można na bieżąco sprawdzać, ile i gdzie tankujemy. Dodatkowo motoLog ma wbudowany przypominacz o obowiązkowych przeglądach technicznych, zmianie opon lub wymianie filtrów.

Nie daj się złapać

Wszyscy się spieszymy – i w mieście, i w trasie. Prawdę mówiąc, jest chyba niewielu kierowców, którzy poruszają się samochodem dokładnie według nakazów i zakazów
dotyczących prędkości. Jedynie obecność fotoradaru lub patrolu z „suszarką” sprawia, że zdejmują oni nogę z gazu. Tylko gdzie są ustawione kontrole? Odpowiedź na to pytanie zna niezwykle popularna aplikacja o jakże wymownej nazwie – Yanosik. Nie tylko ostrzega ona (na podstawie pozycji z GPS), gdzie znajdują się fotoradary, ale też informuje o nieoznakowanych radiowozach w pobliżu, patrolach drogówki i Inspekcji Transportu Drogowego. To jednak tylko część jej możliwości. Yanosik jest bowiem bardzo dobrym programem do nawigacji – z aktualnymi mapami i aktualizowanymi na żywo informacjami o korkach i wypadkach na trasie. Dodatkowo daje też dostęp do bieżącej bazy cen paliw w całej Polsce i pozwala wezwać pomoc drogową w razie awarii lub kolizji.

W sieci najkorzystniej

W przypadku kolizji przydatna może też być także aplikacja stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – UFG Baza. Nie ma ona wbudowanych „fajerwerków”, ale pozwala sprawdzić (po numerze rejestracyjnym) ubezpieczenie auta, które uczestniczyło w kolizji, oraz ustalić, przez kogo została wystawiona polisa OC samochodu sprawcy. W UFG Bazie są także dane europejskich towarzystw ubezpieczeniowych, co jest przydatne, gdy do wypadku dojdzie z udziałem pojazdu zarejestrowanego za granicą.

W tym miejscu warto też wspomnieć, że dzięki internetowi można sporo zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu OC. „Samodzielny zakup ubezpieczenia w internecie często wynagradzany jest przez ubezpieczycieli dodatkową zniżką. W różnych towarzystwach jest to oszczędność 5, 10, czy nawet 15 proc..” – komentuje Maciej Maliszewski, specjalista ds. E- marketingu Axa Direct.

Czarna skrzynka na pokładzie

Co ciekawe, wśród aplikacji przydatnych zmotoryzowanym są również takie, które zmieniają smartfon w... wideorejestrator. Przykładem może być AutoGuard BlackBox, który wykorzystuje kamerę w telefonie do nagrywania przejazdu, a zarazem zbiera podstawowe parametry jazdy – prędkość, przyspieszenie i siłę hamowania oraz rejestruje rozmowy w kabinie. Dane z AutoGuard BlackBox mogą posłużyć, w razie potrzeby, jako dowód w sądzie.

Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej „smart” aplikacja nie zastąpi myślenia. Bez odrobiny rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji nie ma po co wsiadać za kółko.

Zobacz inne polecane artykuły

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

Brief.pl / Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie
Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

7 lat, blisko 300 firm i ponad 400 laureatów. Ranking 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie to najstarsza, bo trwająca już 7. rok inicjatywa, która pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Jej celem jest porządkowanie rynku oraz otwieranie przed przedsiębiorcami możliwości networkingowych i biznesowych. W tym roku, przy okazji 7. urodzin, ranking doczekał się kilku zmian...

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.

Czym jest marketing afiliacyjny i dlaczego warto go poznać?

Magazyn / Aktualności

Czym jest marketing afiliacyjny i dlaczego warto go poznać?
Czym jest marketing afiliacyjny i dlaczego warto go poznać?

Marketing afiliacyjny, jako rodzaj działań marketingowych online, powinna znać każda duża i średnia firma, prowadząca aktywną sprzedaż w sieci. Stwarza on optymalne warunki do promocji produktów i usług, zapewniając jednocześnie dodatkowe korzyści, wynikające ze współpracy z siecią afiliacyjną. Choć zainteresowanie nim stale wzrasta, wciąż nie wszyscy mają świadomość istnienia tego rozwiązania i nie dla wszystkich jest ono zrozumiałe. Czym zatem jest afiliacja i kto powinien z niej skorzystać?