Konsumenci lubią wymieniać się opiniami

Konsumenci lubią wymieniać się opiniami

Brief.pl / Wiedza

Marketing rekomendacji, jako narzędzie, rozwinął się znacząco od ostatnich 10 lat - mówi Wojtek Zdunek, dyrektor sprzedaży, Streetcom.pl.

-

Co cechuje Streetcom?

Gdy marketer usłyszy Streetcom to myśli marketing rekomendacji. Jest to tak silny brand, że gdy ktoś mówi marketing rekomendacji to klient od razu myśli - Streetcom. Nie skupiamy się tylko na rynku polskim, ale i na węgierskim, czeskim.

Cechuje nas unikalna społeczność - 300 tys. konsumentów, mega precyzyjne dotarcie do grupy docelowej, dostarczamy szczere, wiarygodne i nieopłacone rekomendacje, które wynikają z przekonania konsumenta do produktu

Jakie serwisy społecznościowe wykorzystujecie do promocji?


Jesteśmy obecni na Facebooku, Instagramie, Pintereście i Youtubie. Obecność w tych środowiskach zapewniana jest na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim konsumenci, przy okazji kampanii ambasadorskiej, umieszczają własne zdjęcia z produktami. Informują w ten sposób, że zostali Ambasadorem danego produktu czy marki i chcą ją polecić swoim znajomym.

Innego rodzaju komunikację umożliwia autorski system CRM, którzy odpowiada za zarządzanie społecznością streetcom.pl. Jest on tak zbudowany, że streetcomowe profile konsumentów połączone są z ich prywatnymi profilami społecznościowymi. Poprzez CRM dedykowane są konsumentom specjalne zadania (np. udostępnienie grafiki czy filmu produktowego). Wykonywane są one bezpośrednio z kont użytkowników streetcom.pl i publikowane automatycznie na ich prywatnych kontach społecznościowych, budując bardzo duże zasięgi kontaktów z informacją o produkcie.

Innym przykładem jest ostatnia realizacja dla jednej z marek zapachowych. Na fanpage’u produktowym powstała aplikacja dedykowana Ambasadorkom, a komunikowana przez Ewę Chodakowską. Aplikacja umożliwia każdej Ambasadorce zaproszenie znajomych i stworzenie własnego teamu. Teamy dostają zadania od samej Ewy Chodakowskiej. Zadania dotyczą aktywności fizycznej, a jakość ich wykonania pozwoli wyłonić zwycięzców.


Zdaniem Streetcom, który kanał społecznościowy jest najskuteczniejszy w Polsce?


Na bazie naszych doświadczeń jest to Facebook. Jest to najbardziej masowa, znana, dostępna i rozumiana przez konsumentów platforma społecznościowa, z której korzystają na co dzień.

Jaka jest rola rekomendacji w marketingu?


Badania Nielsena pokazują rekomendacje jako jeden z najsilniejszych touchpointów niemalże w każdej kategorii produktowej. Wynika to z faktu, że konsumenci lubią wymieniać się opiniami i dzielić nimi z innymi. Co więcej są takie kategorie produktowe gdzie rekomendacja jest wręcz poszukiwania i są to np.: baby-care, pet-care i motoryzacja

Jaki jest potencjał kampanii opartych o rekomendacje?


Marketing rekomendacji, jako narzędzie, rozwinął się znacząco od ostatnich 10 lat, czyli momentu kiedy Streetcom zainicjował je w Polsce. Pierwsze kampanie oparte były głównie na tzw. trendsetterach. Aktualnie projekty takie są niszowe. Liderem opinii zostaje zwykły konsument, wcześniej odpowiednio zweryfikowany i wyposażony w ekspercką wiedzę na temat produktu.

Zmieniły się także same projekty.  Kampanie marketingu rekomendacji wyszły poza najbardziej popularną kategorię FMCG, a dobrym przykładem są udane realizacje dla produktów finansowych, motoryzacyjnych czy premier filmowych. Znacznie zwiększyły się zasięgi komunikacji. Dobrze zaplanowana i przygotowana kampania wygeneruje zasięg zbliżony do tego jaki dostarcza telewizja.

Podsumowując, potencjał kampanii opartych o rekomendację jest ogromny. Sama rekomendacja jest w komunikacji marketingowej jednym z najsilniejszych tochpoint’ów. Umiejętne dotarcie do właściwego konsumenta, zaktywizowanie go do rekomendowania na różnych wymiarach jest gwarancją sukcesu marki.


Jaki jest model działania Streetcom?


Tak jak wspomniałem jako jedyni korzystamy z unikalnej społeczności 300 tys. konsumentów. Istotne jest to, że konsumentów tych rekrutujemy do naszej społeczności, a nie do konkretnych kampanii. Dzięki temu są oni wiarygodnie sprofilowani w naszej społeczności. Korzystając z tych profili rekrutujemy właściwą grupę docelową odpowiednią dla marki, którą aktualnie wspieramy. Wybranej i ustalonej liczbie osób tzw. ambasadorów dostarczamy produkt, przewodnik ambasadora (kompendium wiedzy o danym produkcie) Sample i ulotki dla znajomych. Od tego momentu rolą ambasadora jest przetestowanie produktu oraz rekomendowanie go podczas spotkań osobistych ze znajomymi, a także w internecie. Dostęp do naszego CRM ma także klient dzięki czemu ma możliwość monitorowania większością parametrów kampanii w tym najważniejszych: response rate, trial, zasięg kampanii i opinie z rozmówców o produktach.

Proces ten trwa średnio 5 tyg., a jego zwieńczeniem jest obszerny raport obrazujący wyniki ilościowe i jakościowe kampanii. Co na pewno ciekawe docieramy także do znajomych ambasadorów, którzy otrzymali rekomendacje i sprawdzamy także ich postawy odnośnie produktu, który został im zarekomendowany.

Jeżeli chodzi o wielkość to kampanie nasze liczą od kilkuset do kilku tysięcy ambasadorów, a zasięgi wygenerowane od kilkuset tys. do kilki milionów rekomendacji.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.