Czy podzielisz się swoim autem?

Czy podzielisz się swoim autem?

Brief.pl / Inspiracje

Wystartował serwis Wolneauto.pl, który umożliwia wypożyczanie swojego samochodu innym osobom. Dzięki temu właściciele pojazdów będą mogli na nich dodatkowo zarabiać. Pozostali użytkownicy za to będą mieli okazje wynająć auto na czas kiedy go potrzebują.

-

Serwis WolneAuto.pl zachęca właścicieli do udostępniania swoich pojazdów w czasie, gdy ich nie używają. To łatwy sposób na dodatkowy dochód, przykładowo Volkswagen Passat z 2012 może „zarobić” 30 tys. zł, jeśli będzie wypożyczany przez 200 dni w roku. Dla osób potrzebujących auta, WolneAuto.pl to prosty i tani sposób na korzystanie z pojazdu bez potrzeby jego kupowania. Służbowy wyjazd, większe zakupy czy weekendowy wypad za miasto? Już teraz w serwisie dostępnych jest kilkaset samochodów z każdej półki cenowej, od małych, ekonomicznych aut po sportowe i luksusowe modele.

Twórcy WolneAuto.pl liczą, że współdzieleniem pojazdów będą zainteresowani nie tylko mieszkańcy dużych aglomeracji, ale również osoby z mniejszych miast, w których do tej pory nie było wypożyczalni samochodów.

 


Jak to działa?

  1. Obie strony transakcji rejestrują się w serwisie. Właściciel auta podaje m.in. jego markę, model, lokalizację oraz okres, w jakim samochód jest dostępny dla wypożyczających.
  2. Po wybraniu danego auta, osoba wypożyczająca wskazuje okres, na jaki chce wynająć auto. Serwis automatycznie przelicza koszt wynajmu. Po potwierdzeniu rezerwacji przez właściciela auta odpowiednia kwota (koszt wynajmu + kaucja + opcjonalne ubezpieczenie) blokowana jest na koncie osoby chcącej wypożyczyć auto.
  3. Kwota za wynajem, pomniejszona o prowizję serwisu WolneAuto.pl, trafia na konto właściciela auta. Jeśli samochód jest uszkodzony lub w jakikolwiek inny sposób naruszone zostały warunki kaucji, właściciel auta może zablokować jej zwrot.
  4. Po zwrocie auta obie strony transakcji mogą wystawić sobie nawzajem ocenę w serwisie.

 

Czym różni się od tradycyjnych wypożyczalni?

Wynajem aut jest tańszy. Użytkownicy udostępniający swoje samochody sami ustalają stawki. Z racji tego, że nie muszą ponosić kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, mogą oferować niższe ceny. 

Większa dostępność aut. Każdy może udostępnić swój pojazd, a więc wynajem samochodu staje się możliwy także w miejscowościach, gdzie do tej pory nie było wypożyczalni.

 

Bezpiecznie i legalnie, z korzyścią dla obu stron

Platforma WolneAuto.pl dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Każdy samochód, aby trafić do bazy, musi być w dobrym stanie technicznym, nie może być starszy niż 10 lat, a osoba udostępniająca auto musi przedstawić  m.in. dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym. W momencie wynajmu auto zostaje objęte ubezpieczeniem na wypadek jego uszkodzenia lub kradzieży. Dodatkowo, istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od nieszczęśliwego wypadku lub assistance.

 

Podziel się autem, dbaj o środowisko

Sharing economy, czyli ekonomia dzielenia się, to trend zyskujący popularność na całym świecie. Zakłada on bardziej efektywne wykorzystanie dóbr poprzez ich współdzielenie. Zyskują na tym zarówno użytkownicy, którzy nie muszą kupować sporadycznie wykorzystywanych rzeczy, jak i właściciele dóbr, zyskujący nowe źródło dochodów. Ekonomia dzielenia się to także wyraz dbałości o środowisko naturalne – im mniej kupujemy, tym mniej dóbr jest produkowanych i tym mniejszy wpływ wywieramy na ekosystem naszej planety.

::

Czy skorzystacie z serwisu? Wolicie wynajmować auta od kogoś, czy udostępniać swoje?

::

Photo: © Tomasz Zajda - Zobacz portfolio

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

Brief.pl / Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie
Ruszyły zgłoszenia do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie

7 lat, blisko 300 firm i ponad 400 laureatów. Ranking 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie to najstarsza, bo trwająca już 7. rok inicjatywa, która pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Jej celem jest porządkowanie rynku oraz otwieranie przed przedsiębiorcami możliwości networkingowych i biznesowych. W tym roku, przy okazji 7. urodzin, ranking doczekał się kilku zmian...

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Brief.pl / Aktualności

Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia
Już ponad 3000 osób pobrało aplikację Quertes. Łączy ich miłość do domowego jedzenia

Na czym polega aplikacja Quertes? To zupełnie nowe spojrzenie na dzielenie się. Przypadki AirBnB czy Ubera pokazują, że ekonomia współdzielenia staje się coraz bardziej popularna. Odchodzimy od sztywnych reguł, a ludzie chcą wykorzystywać i monetyzować swoje umiejętności. Na tej zasadzie powstała aplikacja Quertes, miejsce które łączy ludzi gotujących prywatnie tymi, którzy chcą przełamać rutynę i zjeść coś nowego, pysznego i domowego. Pobierając darmową aplikację ludzie gotujący prywatnie w domach mogą sprzedać to, co przygotują, a Foodies mają możliwość kupienia domowego jedzenia.