Strona WWW vs. fan page

Strona WWW vs. fan page

Brief.pl / Wiedza

Tendencja posiadania firmowego fan page’a na Facebooku w zastępstwie strony internetowej widoczna jest wśród branż, które działają poza internetem, jak np. gastronomiczna czy usługowa oraz firm lokalnych. Przyczyną jest zapewne łatwość w założeniu i administrowaniu, teoretyczny brak kosztów, zasięg i moda na media społecznościowe. Tymczasem sam fan page na Facebooku może być niewystarczającym źródłem informacji o naszej marce i powodować niezadowolenie klientów.

-

Przedstawiamy 6 różnic pomiędzy WWW, a stroną na Facebooku:

 

Obecność w wyszukiwarkach

WWW - dzięki pozycjonowaniu WWW o wiele szybciej pojawia się w wynikach wyszukiwania (np. Google czy Bing). Wszystkie dane na stronie można optymalizować z wykorzystaniem odpowiednich narzędzie SEO / SEM, podnoszą jej wartość i pozycje w wynikach wyszukiwania.

Fan page - w przypadku fan page'a firmowego na Facebooku nie ma pewnej gwarancji indeksacji. Bardzo często niektóre posty nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Co prawda dzieje się to sporadycznie, ale nie do końca wiadomo, jakimi prawami rządzi się indeksowanie zawartości fan page.

 

Wyszukiwanie informacji

WWW - wyszukanie potrzebnej informacji w obrębie strony WWW jest proste, szybkie i pewne. Wystarczy do tego przejrzysty układ stron i podstron, a także funkcjonalna wyszukiwarka.

Fan page – znalezienie informacji w obrębie fan page'a jest w teorii bardzo proste, ponieważ każda strona na Facebooku wygląda tak samo. Jednak w rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Głównie ze względu na nieustannie zmieniające się algorytmy i sposoby wyświetlania postów i treści.

 

Konieczność założenia konta i logowania

WWW – żeby przeglądać dowolną stronę internetową wystarczy mieć połączenie z internetem i znać jej adres. Jeśli nie wykonujemy logowania, jedyne dane jakie pozyskiwane do „cookies” przeglądarki.

Fan page - Facebook wymusza na odwiedzającym dzielenie się danymi osobowymi. Bez założenia konta i logowania nie ma możliwości przeglądania informacji.

::

Przeczytaj też:

Jak prowadzić działania w mediach społecznościowych? - część 1.

::

 

Analityka

WWW- w przypadku tradycyjnej strony WWW można użyć wachlarza narzędzi, które pozwalają mierzyć ruch na stronie i tworzyć charakterystykę klienta, najpopularniejsze z nich to Google Analytics. Do analizy fraz pojawiających się mediach bardzo skuteczna jest również aplikacja Newspoint.

Fan page – w ostatnich latach powstało bardzo dużo narzędzi do skutecznego analizowania działań w mediach społecznościowych. Najbardziej skuteczne to Brand 24, SentiOne czy NapoleonCat. Bardzo pracę ułatwia również Sotrender, za pomocą którego możemy weryfikować skuteczność działań na prowadzonych przez nas fan page’y.

 

Niepewność administracyjna

WWW - własna strona WWW to gwarancja obecności w sieci, głównie dzięki hostingowi i domenie, którą wykupujemy na własność. Własna strona daje nam również możliwość tworzenia kopii zapasowej informacji na niej zawartych.

Fan page – strona na serwisie Marka Zuckenberga nigdy nie będzie w całości nasza. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których Facebook może usunąć fan page w każdej chwili, bez podania przyczyny.

 

Wyróżnienie z tłumu

WWW - strona internetowa pozwala na dowolną modyfikację swojej zawartości oraz wyglądu. W zależności od tego w jaki sposób jest wdrożone zarządzanie treściami tak bardzo czasochłonne są to zmiany.

Fan page - wszystkie fan page’e wyglądają bardzo podobnie. Tak naprawdę mamy wpływ tylko na zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle.

 

– Ważnym aspektem posiadania własnej, firmowej strony WWW jest także jej adres. Fan page na Facebooku to tylko podstrona w domenie facebook.com – tym samym adresy wszystkich fan page'y są do siebie bardzo podobne. Własny adres i domena internetowa to wyróżnik, który często zbieżny jest z nazwą firmy lub jej strategią i marketingiem. Prawda jest taka, że w tej potyczce nie ma wygranego ani przegranego. Każdy z kanałów ma swoje wady i zalety. Jeśli potrafimy odpowiednio sprzężyć działania na stronie i w mediach społecznościowych, to efekt na pewno będzie zadawalający – mówi Maria Głowacka z firmy AZ.pl

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.