Chocolissimo - 10.2016

Wspieram.to: fani fantastyki zaskakują

Wspieram.to: fani fantastyki zaskakują

Brief.pl / Aktualności

Dla polskich fanów fantastyki słowo „niemożliwe”, nie istnieje. Z miesiąca na miesiąc liczba autorskich projektów, zrealizowanych dzięki finansowaniu społecznościowemu rośnie. Ostatnio miłośnicy gier RPG wskrzesili pismo swojej młodości – „Magia i Miecz”. Projekt zyskał wsparcie 1352 osób, bijąc tym samym rekord ustanowiony wcześniej przez serwis „Polak Potrafi”.

-

Złote czasy dla fanów fantastyki

Zanim przejdziemy do meritum, wyjaśnijmy sobie pokrótce, czym jest finansowanie społecznościowe. Wyobraźmy więc sobie nasz ulubiony świat fantasy, w którym król ogłasza, że za 1000 monet odda część swojego pałacu na użytek mieszkańców. Nikt nie dysponuje taką kwotą. Jednak tłum zebrany pod bramą postanowił się zjednoczyć i za pomocą małych kwot uzbierać potrzebną sumę. Władca umówił się z ludźmi, że Ci, którzy dadzą więcej, będą mogli rościć sobie prawa do niedostępnych nigdzie indziej komnat. Na domiar wszystkiego, jeśli powyższa kwota zostanie zebrana, to za każde dodatkowe 10 monet każdy wpłacający dostanie konia z własnym, spersonalizowanym siodłem.

W dzisiejszych czasach możemy zostać zarówno pomysłodawcą – „królem oddającym swoje miasto” - jak i wierną grupą fanów, którzy chcą mu pomóc w jego „sprzedaży”. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy rozpoczęli własną zbiórkę, lub wsparli któryś z aktualnie trwających projektów. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w taki sposób zostało zrealizowanych kilka pomysłów, które w „normalnych warunkach” nie miałyby na to szansy. Największym sukcesem mogą pochwalić się pomysłodawcy gry planszowej „Pan Lodowego Ogrodu”, którzy nie tylko ustanowili rekord polskiego crowdfundingu, zbierając 125 tys. złotych na polskiej platformie Wspieram.to, ale również zrealizowali swój cel na amerykańskim Kickstarterze, zbierając 22 tys. dolarów. Wydając tym samym grę na tamtejszym rynku. Kolejnym wielkim sukcesem jest wspomniana na wstępie reedycja czasopisma „Magia i Miecz”, której twórcy zebrali prawie 100 tys. złotych. Wielką trójkę zamyka projekt gry RPG – „Bestie i Barbarzyńcy” – który na portalu „Polak Potrafi” zebrał kwotę prawie 20 tys. złotych (z zakładanych 2 tysięcy). Warto wspomnieć jeszcze o grze paragrafowej „Dogs in the Vineyard”, komiksie „Tequila”, czy magazynie konwentowym – „PAX!”, które nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, bez wsparcia wiernych społeczności. Powyższe przykłady pozwalają śmiało stwierdzić, że nadszedł złoty okres dla wszystkich fanów realizowania własnych pomysłów.

::

Wspieram.to od roku przyciąga ludzi z pomysłami

::

Idea jest kluczem do sukcesu

Powiedzmy sobie szczerze – każdy z nas może pozwolić sobie na realizację swojego, nawet najbardziej szalonego planu. Finansowanie społecznościowe pozwala na zbiórkę pieniędzy na dowolny cel. Bez problemu możemy wydać napisaną książkę, stworzyć grę planszową, czy wybrać się na wymarzony konwent. Wszystko rozchodzi się o to, co możemy zaoferować swoim fanom w zamian. Jeśli za 30 zł damy im możliwość zdobycia pisma, które od dekady nie istnieje na rynku, to oczywistością jest, że możemy liczyć na wsparcie kilku tysięcy osób.

– Liczy się przede wszystkim idea, wiara i przekonanie tłumu do swojego pomysłu. Jeśli projekt jest dobrze opisany, cele mierzalne a nagrody adekwatne do kwoty i finalnego efektu, to powinno nam się udać. Dokładnie w taki sposób swój cel osiągnęli założyciele projektu „Magia i Miecz, stając się również ojcami sukcesu drugiego największego projektu w historii polskiego crowdfundingu” – mówi Marcin Galicki, pomysłodawca platformy Wspieram.to

Uczmy się od pasjonatów

Finansowanie społecznościowe okazało się doskonałym narzędziem do przekuwania swoich marzeń w realne wizje. Popularność fantastyki wśród rekordowo wspieranych projektów świadczy o silnych sentymentach i fantastycznemu zgraniu środowiska. Jeśli do tego wszystkiego dołączymy jeszcze możliwości jakie dają media społecznościowe to mamy prawdziwy przepis na sukces.

Po takim pokazie mocy tłumu, jak w przypadku niedawno ukończonej zbiórki na „Magię i Miecz“, mało rzeczy będzie mogło równie mocno zadziwić. Niemniej jednak – nie możemy się tego doczekać.

::

Rekord polskiego crowdfundingu!

::

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.