Getresponse 10.2016_2

Kto stoi za Alibabą?

Kto stoi za Alibabą?

Brief.pl / Aktualności

Giełdowy debiut chińskiej Alibaby już niedługo. Firma ujawniła informacje o swoim zarządzie.

-

Od zawsze było wiadomo, że chiński gigant e-handlu to dzieło Jacka Ma. Drugi po nim jest od pewnego czasu człowiek od finansów, Joe Tsai, obecny wiceprezes firmy. Obecnie okazuje się, że zarząd przedsiębiorstwa składa się z całkiem sporej grupy.

Nowe informacje

Alibaba wejdzie na giełdę w Nowym Jorku, nie w rodzinnym Hong Kongu. Stanie się tak, ponieważ kierownictwo chce zachować prawo do ostatecznego decydowania o losach firmy, a nie oddać całą władzę w ręce akcjonariuszy. Tego nie można zrobić w Chinach, za to ten typ akcjonariatu wybierają duzi gracze IT w USA. Główni managerowie, którzy nie chcą zrezygnować z Alibaby działają jako Lakeside Partners. To o nich poinformowała firma w dodatkowym dokumencie dołożonym do kompletu informacji wymaganych przez amerykańskie prawo.

Partnerzy z Lakeside będą wybierać zarząd chińskiego giganta. Jest ich obecnie 27, o jednego mniej niż w momencie składania wniosku o nowojorskie IPO. Od 6 maja w Alibaby zaszła zmiana, obecnie także możemy dowiedzieć się, kto wchodzi w skład najważniejszych osób. Dodatkowo mianowano dyrektorów niezależnych. Jest wśród nich m.in. Chee Hwa Tung, pierwszy szef Hong Kongu z czasów, gdy Wielka Brytania zwróciła Chinom miasto, Jerry Yang, współzałożyciel Yahoo oraz Michael Evans, były wysoki manager z Goldman Sachs.

Nazwa najwyższego kierownictwa firmy pochodzi od osiedla dzielnicy Hong Kongu Sai Kung. Teren należy do tzw. Nowych Terytoriów, największej i najrzadziej zaludnionej części kraju. Określa się je jako sypialnię Hong Kongu. Sai Kung z kolei to półwysep, który służy jako cel weekendowych wycieczek.

Oczekiwane IPO

Przyszłość zatem rysuje się zatem malowniczo. Alibaba coraz bardziej przybliża się do giełdowego debiutu. Jej IPO może wg analityków pobić rekordy w branży IT i zebrać nawet 20 mld dolarów. Chińczycy poinformowali o swoich wynikach finansowych – w ciągu pierwszych trzech miesiącach roku zyski wzrosły rok do roku o 31 proc. do prawie 884 mln dolarów, a przychody o 38 proc. do poziomu 1,9 mld dolarów. Alibaba raportowała także o wynikach swoich podczęści – gigant ma kilkoro swoich mniejszych „rozbójników”. Taobao, porównywany do internetowego bazaru, odpowiada za 2/3 sprzedawanych towarów, z kolei Tmall, skupiający znane marki, rośnie coraz szybciej. W pierwszym kwartale 2014 roku wartość sprzedanych za jego pośrednictwem towarów wzrosła o 90 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku, a cały Tmall rośnie w tempie 32 proc.

Kluczem do zdobycia dalszych części chińskiego rynku ma być strategia mobilna, w końcu w obecnych czasach każdy, kto chce zyskać miliardy, musi być mobile. Alibaba zdaje sobie z tego sprawę i pracuje nad jak najlepszymi rozwiązaniami. Pod koniec 2013 roku rozpoczęto wprowadzanie mobilnych reklam, które napędzają wzrost przychodów z tego segmentu. W pierwszym kwartale 2014 roku odpowiadały za 12,4 proc. całego przychodu firmy, notując blisko sześciokrotny wzrost wobec analogicznego okresu minionego roku. Wciąż nie wiadomo, na którym nowojorskim parkiecie odbędzie się oczekiwany debiut. Alibaba do wyboru ma Nasdaq i NYSE.

Tagi:

Alibaba

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.