Chocolissimo - 10.2016

Małopolska na celowniku

Małopolska na celowniku

Brief for Poland / Aktualności

"Ciężko mi wyobrazić sobie inwestora, który marzy o tym, by uczestniczyć w jakimś ślubie w Małopolsce lub by być witanym przez piszczące nastolatki na lotnisku..." - mówi Paweł Tkaczyk, właściciel agencji reklamowej MIDEA, zapytany o kampanię "Investor is a star in Malopolska".

-

Przypomnijmy, spoty wyprodukowane na zlecenie Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, miały zachęcać zagranicznych inwestorów do robienia biznesu w regionie Małopolski. Jednak spotkały się one z dużą krytyką i ich emisja została wstrzymana przez Marka Sowę, Marszałka Małopolski.

Jak Pan ocenia takie działania?
Sama idea promocji regionu dla inwestorów jest warta wspierania, ale ta konkretna kampania – moim zdaniem – to chybiony pomysł.

Czy widzi Pan tu realizację jakiejś strategii?
Nie wypowiadam się na ten temat, bo nie widziałem strategii rozwoju Małopolski, więc nie wiem, czy jest to element większej całości.
 
Czy takie materiały mogą wpłynąć na decyzje inwestorskie?
Moim zdaniem, nie tym razem. Inwestor jest tu przedstawiony jako seksualny model, obiekt zainteresowania pięknych kobiet, odbiorca nagród... Postawiono na emocjonalny model perswazji, ale jedyny pozytywny efekt, jaki widzę, to wzbudzenie zainteresowania. Filmiki rzeczywiście rozeszły się po sieci wirusowo, ale najczęściej spotykana reakcja, jaką widziałem oscylowała wokół „WTF” lub „żenada”.
 
Jak Pan rozumie przesłanie tych spotów spotów?
Zakładam, że chodzi o przyciągnięcie inwestorów. Ale pomysł z wykorzystaniem sobowtóra George'a Clooneya i przeciwstawienie go jakiemuś innemu przystojniakowi jest, moim zdaniem, chybiony. Ciężko mi wyobrazić sobie inwestora, który marzy o tym, by uczestniczyć w jakimś ślubie w Małopolsce lub by być witanym przez piszczące nastolatki na lotnisku... Idea pewnie była szczytna, jednak zadziałała tu „klątwa wiedzy” – twórcy wiedzieli, o co chodzi, ale odbiorcy już niekoniecznie i mieli zupełnie inne wyobrażenie. Przypomina to spot promocyjny Warszawy 2012 z biegaczem – pomysł zacny, ale realizacja go położyła...

Przeczytaj także: "Kogo skusi fałszywy George Clooney?"

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.