Chocolissimo - 10.2016

Nie musisz obniżać cen, aby twoja firma stała się konkurencyjna

Nie musisz obniżać cen, aby twoja firma stała się konkurencyjna

Brief.pl / Wiedza

To wcale nie cena, a odpowiednio stworzony łańcuch wartości jest elementem, który wpływa na pozycję firmy na rynku. Konkurencyjność zależy bowiem w dużej mierze od poziomu satysfakcji klientów. Właściwe zarządzanie call center pozwala na odpowiednie reagowanie na ich potrzeby i oczekiwania, a co za tym idzie – na generowanie ich zadowolenia.

-

W teorii gier budowanie konkurencyjności bazowałoby na cenie, a konkretnie – na jej ciągłym obniżaniu. Firmy działające w tej samej branży, oferujące te same produkty i usługi, obserwując cenowe poczynania swoich rynkowych rywali obniżałyby cenę, dopóki nie okazałoby się, że ich biznes stał się całkowicie nieopłacalny i… musiałyby go zamknąć. Mark Hunter w książce „High-Profit Selling: Win the Sale Without Compromising on Price” napisał, że firma, obniżając ceny, nie dąży tylko do zdobycia klienta, ale rezygnuje jednocześnie z zysków, nie zmniejszając przy tym kosztów. Dlatego Hunter radzi przedsiębiorstwom, by zamiast grać z konkurencją ceną, skupiły się na tworzeniu wartości określających potrzeby klientów. Jeśli produkty i usługi firmy staną się synonimem zaspokojenia tych potrzeb, cena nie będzie przeszkodą na drodze do ich nabycia.

Stawiamy na jakość, nie na cenę

Słowa Huntera potwierdzają badania preferencji zakupowych Polaków. Z danych GFK wynika, że aż 45 proc. z nas to tzw. konsumenci poszukujący wartości, zwani inaczej smartshoperami (ludźmi kupującymi zgodnie z zasadami inteligentnych zakupów) lub „cenorozsądnymi”. GFK podaje, że konsumenci znad Wisły analizują cenę produktu lub usługi w stosunku do jakości, wybierając ostatecznie optymalną dla siebie ofertę.

Jednak mimo że na dojrzałych rynkach niemal wszystkie obszary w firmach podporządkowane są tzw. łańcuchowi wartości, który kształtują postawy i oczekiwania klientów, w Polsce za punkt odniesienia przyjmuje się wciąż „własne podwórko”. W raporcie z 2. edycji badania „Kondycja Marketingu” zauważono, że klient jest u nas jedynie jednym z wielu elementów układanki zwanej biznesem. Jedynie co piąte przedsiębiorstwo przejawia myślenie potrzebami i oczekiwaniami konsumentów, choć ponad 40 proc. deklaruje, że prowadzi regularne badanie satysfakcji klientów. Z danych Gartner Group z 2011 roku wynika jednak, że jedynie 10 proc. firm doskonali organizację na podstawie ich głosu.

Wsłuchać się w głos klientów

To błąd, gdyż zadowolenie konsumentów to jeden z budulców przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Satysfakcja jest z jednej strony dowodem na wiarygodność marki, a z drugiej – drogą do budowania lojalności klientów. Jednym z głównych źródeł satysfakcji jest wysoka jakość ich obsługi. Tymczasem badanie Accenture na temat wpływu jakości usług świadczonych przez firmy m.in. sprzedające prąd czy usługi bankowe na naszą lojalność pokazuje, że konsumenci dostrzegają liczne błędy w sposobie funkcjonowania call center. Jakie? Polacy, którzy w minionym roku po raz pierwszy zostali objęci badaniem, wskazywali najczęściej na konieczność wielokrotnego kontaktu w tej samej sprawie. Podobne emocje budził w nich długi czas oczekiwania na linii, nieuprzejmi konsultanci oraz podawanie tych samych informacji różnym pracownikom.

Konkurencyjność zawieszona w chmurze

Badanie satysfakcji i przeprowadzanie ankiet zadowolenia klienta z funkcjonowania call center to dopiero pierwszy krok na drodze budowania lojalności konsumentów i przewagi konkurencyjnej. Do zorganizowania idealnego działu obsługi niezbędne są też specjalistyczne szkolenia dla konsultantów oraz charyzmatyczny menedżer, który stanie się dla nich liderem. Jednak u podstaw efektywnej obsługi klienta leży odpowiedni system informatyczny, którego funkcjonalność pozwoli na wyeliminowanie najczęstszych błędów wymienianych przez respondentów w badaniu Accenture. Jednym z takich systemów jest contact center w chmurze oferowane przez Focus Telecom Polska. Zmienia ono tradycyjne myślenie o call center w dział obsługi klienta, oparty m.in. o wielokanałowe możliwości kontaktu konsumentów z firmą, centrum wiedzy o wszystkich zdarzeniach i danych oraz budowanie historii kontaktu z klientem. Dodatkowe korzyści zapewnia fakt wykorzystania modelu cloud computing – dzięki temu dział obsługi jest już na starcie tańszym rozwiązaniem, funkcjonalnym i elastycznym, o wysokim poziomie bezpieczeństwa i niezawodności.

Zrozumienie, że to nie obniżanie ceny jest gwarancją większej konkurencyjności, może przynieść firmom realne korzyści. Jeśli przedsiębiorstwa postawią na jakość towarów i usług (a badania pokazują, że tego właśnie oczekują klienci), zaczną wsłuchiwać się w głos konsumentów i czerpać z płynących z Zachodu wzorców budowania łańcucha wartości, mają szansę zyskania przewagi rynkowej. Tym większej, im bardziej zadbają o poziom lojalności i satysfakcji swoich odbiorców.

Zobacz inne polecane artykuły

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.