Getresponse 10.2016_1

Co nowego w digital marketingu

Co nowego w digital marketingu

Brief.pl / Wiedza

Kwiecień to czas Wielkanocy, egzaminów gimnazjalnych, odsłony serwisu OLX, ale i spadku popularności reklam w Google. IRCenter i ResearchNow opracowali raport dotyczący reklamy w mediach społecznościowych w kwietniu br., próbując dopowiedzieć na pytanie: Kto na Wielkanoc wyłączył komputer?

-

W kwietniu tego roku spadła liczba osób, które świadomie korzystały z reklam w Google (-6 proc.) i które uznawały je za przydatne (-6 proc.). Dotyczy to przede wszystkim osób, które w ostatnim miesiącu kupiły coś przez internet i – w znacznej mierze – korzystały z internetowych porównywarek cenowych.

W kwietniu internauci korzystali nieco rzadziej z reklam na wszystkich kanałach digitalowych. Największe wzrosty zainteresowania reklamami od początku 2014 roku miały miejsce głównie w marcu (styczeń i luty to był jeszcze czas zimowej stagnacji, a kwiecień – pierwszy oddech lata, czyli Wielkanoc i majówka), czyli ostatni miesiąc to znowu spadek korzystania z reklam.

Minimalne spadki odnotowaliśmy na portalach, w newsletterach i na Youtube. Na tym ostatnim kanale nie pojawiła się zresztą żadna specjalnie często oglądana reklama. Rekordzista –Samsung Galaxy S5 Życie do potęgi piątej – została obejrzana 904 tys. razy. Znowu nikomu nie udało się przekroczyć magicznej liczby miliona odsłon. Jedyny kanał, który odnotował minimalny wzrost popularności to mobilne reklamy na Facebooku. Trudno jest jednak mówić o zauważalnym i stabilnym trendzie.

::

Zobacz także raport

(Tele)komunikacja w social mediach

::

W kwietniu najbardziej zauważalne spadki dotyczyły właśnie reklam w Google. W AdvertTrack w tym miesiącu odnotowaliśmy zarówno mniej osób świadomie korzystających z tych reklam, jak i uznających je za przydatne. Jest to o tyle istotne dla branży reklamowej, że bezpośrednio wpływa na obroty e-commerce. Po pierwsze, spadki korzystania z reklam w Google dotyczą aktywnych użytkowników e-commerce, po drugie – reklamy w Google szczególnie często prowadzą do porównywarek cenowych, które agregują oferty wielu różnych sklepów (inne platformy e-commerce’owe – bezpośrednie strony sklepów, portale aukcyjne, serwisy zakupów grupowych itp. są efektywnie wspierane przez wiele różnych rodzajów reklam).

Z powyższych powodów postanowiliśmy sprawdzić, kto świadomie korzysta z reklam w Google, czyli właśnie – kto wyłączył komputer w kwietniu.

 

W kontekście reklam w Google można mówić o dwóch różnych kategoriach użytkowników. Z jednej strony są to nieco młodsze osoby, chętnie korzystające z Instagrama i Twittera – kanałów umożliwiających komunikowanie się za pośrednictwem zdjęć i krótkich tekstów, a z drugiej – są to nieco starsi użytkownicy portali internetowych. W obu przypadkach są to nieco częściej mężczyźni, niż kobiety. Obie grupy na co dzień chętnie korzystają z internetu – czas świąt i dni wolne od pracy to jednak moment, w którym starają się oni być offline. Może zatem słusznie, że Wielkanoc to okres promowania reklam skierowanych do kobiet. Z drugiej strony, być może, prowadzi to do wniosku, że z w digitalu do mężczyzn lepiej jest kierować komunikację w kontekście zwykłych, poza świątecznych okresów?

 

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.