Gdzie są granty dla polskich firm?

Gdzie są granty dla polskich firm?

Brief for Poland / Aktualności

Polski rząd przyznał granty inwestycyjne. Okazuje się, że na 75 projektów nie ma ani jednej polskiej firmy.

-

Granty rządowe, które pojawiły się w 2014 roku, gdy ruszył system wsparcia dla inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, są zastrzeżone dla zagranicznych firm. Jednak przepisy nie zabraniają polskim firmom ubiegać się o dotacje, chociaż do tej pory żadnej się to nie udało.

Dwa lata temu, wrocławska firma Impel ubiegała się o dofinansowanie 1,4 mln złotych na zatrudnienie 360 – ostatecznie jednak do inwestycji nie doszło. Największą sumę otrzymała Toyota, która w zamian za 63,2 mln wybudowała zakład produkujący silniki zatrudniając 500 pracowników. Warto dodać, że japońska firma otrzymała również granty o łącznej wartości 65,3 mln złotych.

Na ważną kwestię zwraca uwagę Małgorzata Bonikowska z centrum analitycznego ThinkTank:

- O ile zagraniczni inwestorzy są jakoś traktowani, to polscy nie są przez rząd traktowani w żaden sposób. Brakuje polityki wobec polskich firm, które urosły na średnich lub dużych, wręcz globalnych graczy, jak Inglot, Selena czy Fakro. O ile o zagranicznych inwestorach się mówi, o tyle o rodzimych już nie. Nikt nie mówi, że są ważni, tworzą miejsca pracy i budują gospodarkę. Tymczasem Polska nie będzie silna, jeśli polski kapitał nie będzie silny.

 

 

::

źródło: obserwatorfinansowy.pl/ infografika: Dariusz Gąszczyk

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.