Gdzie są granty dla polskich firm?

Gdzie są granty dla polskich firm?

Brief for Poland / Aktualności

Polski rząd przyznał granty inwestycyjne. Okazuje się, że na 75 projektów nie ma ani jednej polskiej firmy.

-

Granty rządowe, które pojawiły się w 2014 roku, gdy ruszył system wsparcia dla inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, są zastrzeżone dla zagranicznych firm. Jednak przepisy nie zabraniają polskim firmom ubiegać się o dotacje, chociaż do tej pory żadnej się to nie udało.

Dwa lata temu, wrocławska firma Impel ubiegała się o dofinansowanie 1,4 mln złotych na zatrudnienie 360 – ostatecznie jednak do inwestycji nie doszło. Największą sumę otrzymała Toyota, która w zamian za 63,2 mln wybudowała zakład produkujący silniki zatrudniając 500 pracowników. Warto dodać, że japońska firma otrzymała również granty o łącznej wartości 65,3 mln złotych.

Na ważną kwestię zwraca uwagę Małgorzata Bonikowska z centrum analitycznego ThinkTank:

- O ile zagraniczni inwestorzy są jakoś traktowani, to polscy nie są przez rząd traktowani w żaden sposób. Brakuje polityki wobec polskich firm, które urosły na średnich lub dużych, wręcz globalnych graczy, jak Inglot, Selena czy Fakro. O ile o zagranicznych inwestorach się mówi, o tyle o rodzimych już nie. Nikt nie mówi, że są ważni, tworzą miejsca pracy i budują gospodarkę. Tymczasem Polska nie będzie silna, jeśli polski kapitał nie będzie silny.

 

 

::

źródło: obserwatorfinansowy.pl/ infografika: Dariusz Gąszczyk

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Przedsiębiorczy Poznań

Brief.pl / Aktualności

Przedsiębiorczy Poznań
Przedsiębiorczy Poznań

Jednym z pięciu priorytetów, zawartych w przyjętej w tym roku przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, jest nowoczesna przedsiębiorczość. Oznacza to, że w Poznaniu ma rozwijać się zróżnicowana, nowoczesna i silna gospodarka. Lokalne, niewielkie firmy mają uzyskać wsparcie w działaniach innowacyjnych. Wspierana ma być też współpraca biznesu i nauki, pomoc uzyskać mają lokalne startupy. Miasto ma również działać na rzecz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia poznańskiej przedsiębiorczości. I nie są to puste deklaracje.