Pacjent 2.0 - konsument z wymaganiami

Pacjent 2.0 - konsument z wymaganiami

Brief.pl / Wiedza

Polacy przestali być już biernymi klientami służby zdrowia, a stali się aktywnymi konsumentami, świadomie wybierającymi to, co dla nich najkorzystniejsze - wskazuje raport platformy HaloDoktorze.pl. Nastała era Pacjenta 2.0.

-

Jeszcze kilkanaście lat temu większość lekarzy pozostawała dla pacjenta anonimowa do momentu wizyty. Nośnikiem reputacji były jedynie rekomendacje przekazywane z ust do ust. Klient opieki zdrowotnej przy wyborze lekarza był tym samym zdany na opinię jednego źródła. Obecny rozwój technologii i informatyzacji komunikacji zmienia ten obraz. Raport platformy HaloDoktorze.pl wskazuje, że już co czwarty ankietowany szukający lekarza kieruje się rekomendacjami zaczerpniętymi od innych internautów. 

halodoktorze wizyty u lekarza

We współczesnym świecie prawo do informacji stało się trwałym elementem życia codziennego. Pacjent 2.0 zdaje sobie z tego sprawę i wie, jak z tego prawa korzystać. Rewolucja technologiczna ułatwia dostęp do wielu źródeł opinii, pozwala również być bardziej świadomym zagrożeń zdrowia i sposobów dbania o nie. Pomimo tego, co trzeci Polak poddaje się badaniom profilaktycznym raz do roku, a co czwarty nie bada się w ogóle. Wciąż tylko 77 proc. ankietowanych chodzi do lekarza wyłącznie wtedy, gdy czuje, że naprawdę coś mu dolega. 

Co zniechęca Polaków do regularnych badań? Okazuje się, że pacjent często czuje, że traktowany jest jak petent. Problem długich kolejek w służbie zdrowia jest wciąż żywy. Blisko 40 proc. ankietowanych przyznaje, że skrócenie kolejek do lekarza skłoniłoby ich do częstych wizyt lekarskich. Warto również dodać, że blisko co trzeci ankietowany chciałby wykonać wszystkie konieczne badania w jednym miejscu.

 Polacy są coraz bardziej świadomi i ostrożnie podejmują decyzję o oddawaniu swojego zdrowia w ręce anonimowych specjalistów. Statystyki platform HaloDoktorze.pl i Rankinglekarzy.pl pokazują, że ponad 1  milion użytkowników miesięcznie poszukuje informacji o lekarzach i zdrowiu. Aż 41 proc. użytkowników serwisów chce znaleźć w nim opinie na temat konkretnego lekarza znanego z nazwiska. Dla internautów mniej ważne wydaje się być szukanie informacji na temat chorób czy problemów medycznych oraz ośrodków zdrowia. 

 halodoktorze wizyty u lekarza

Pacjent to już coraz częściej konsument. Wymagania stawiane wizycie lekarskiej są wysokie, trwa ona przeciętnie 15-20 minut. Dla pacjentów najważniejsze jest to, aby w tym czasie otrzymać obszerną informację od lekarza na temat ich stanu zdrowia. Podczas takiego spotkania ważne okazują się porady specjalisty oraz tak prozaiczne cechy, jak uprzejmość i empatia lekarza. Coraz większą rolę przypisuje się także krótkiemu czasowi oczekiwania na wizytę i szczegółowemu wywiadowi dotykającemu wszystkich aspektów danego problemu zdrowotnego. Pacjenci chcą mieć zapewniony maksymalny komfort i czuć się bezpiecznie. 

Wzrost oczekiwań pacjentów jest również widoczny w sposobie patrzenia w przyszłość. Pacjenci chcą, aby nowe technologie były obecne w rozwoju usług dla sektora medycznego. Wśród trzech najczęściej wymienianych wymagań stawianych przed innowacjami w tym obszarze znalazły się: ułatwienie kontaktu z lekarzami i specjalistami, pomoc w wyborze właściwych specjalistów i usprawnienie wizyt w gabinecie lekarskim. Za istotnie ważny aspekt został uznany także wygodny dostęp do informacji w dowolnym momencie oraz przypomnienie o koniecznych badaniach i wizytach. Istotne jest również poczucie bezpieczeństwa i dyskrecji załatwianych spraw postawiła 1/5 respondentów.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.