Pacjent 2.0 - konsument z wymaganiami

Pacjent 2.0 - konsument z wymaganiami

Brief.pl / Wiedza

Polacy przestali być już biernymi klientami służby zdrowia, a stali się aktywnymi konsumentami, świadomie wybierającymi to, co dla nich najkorzystniejsze - wskazuje raport platformy HaloDoktorze.pl. Nastała era Pacjenta 2.0.

-

Jeszcze kilkanaście lat temu większość lekarzy pozostawała dla pacjenta anonimowa do momentu wizyty. Nośnikiem reputacji były jedynie rekomendacje przekazywane z ust do ust. Klient opieki zdrowotnej przy wyborze lekarza był tym samym zdany na opinię jednego źródła. Obecny rozwój technologii i informatyzacji komunikacji zmienia ten obraz. Raport platformy HaloDoktorze.pl wskazuje, że już co czwarty ankietowany szukający lekarza kieruje się rekomendacjami zaczerpniętymi od innych internautów. 

halodoktorze wizyty u lekarza

We współczesnym świecie prawo do informacji stało się trwałym elementem życia codziennego. Pacjent 2.0 zdaje sobie z tego sprawę i wie, jak z tego prawa korzystać. Rewolucja technologiczna ułatwia dostęp do wielu źródeł opinii, pozwala również być bardziej świadomym zagrożeń zdrowia i sposobów dbania o nie. Pomimo tego, co trzeci Polak poddaje się badaniom profilaktycznym raz do roku, a co czwarty nie bada się w ogóle. Wciąż tylko 77 proc. ankietowanych chodzi do lekarza wyłącznie wtedy, gdy czuje, że naprawdę coś mu dolega. 

Co zniechęca Polaków do regularnych badań? Okazuje się, że pacjent często czuje, że traktowany jest jak petent. Problem długich kolejek w służbie zdrowia jest wciąż żywy. Blisko 40 proc. ankietowanych przyznaje, że skrócenie kolejek do lekarza skłoniłoby ich do częstych wizyt lekarskich. Warto również dodać, że blisko co trzeci ankietowany chciałby wykonać wszystkie konieczne badania w jednym miejscu.

 Polacy są coraz bardziej świadomi i ostrożnie podejmują decyzję o oddawaniu swojego zdrowia w ręce anonimowych specjalistów. Statystyki platform HaloDoktorze.pl i Rankinglekarzy.pl pokazują, że ponad 1  milion użytkowników miesięcznie poszukuje informacji o lekarzach i zdrowiu. Aż 41 proc. użytkowników serwisów chce znaleźć w nim opinie na temat konkretnego lekarza znanego z nazwiska. Dla internautów mniej ważne wydaje się być szukanie informacji na temat chorób czy problemów medycznych oraz ośrodków zdrowia. 

 halodoktorze wizyty u lekarza

Pacjent to już coraz częściej konsument. Wymagania stawiane wizycie lekarskiej są wysokie, trwa ona przeciętnie 15-20 minut. Dla pacjentów najważniejsze jest to, aby w tym czasie otrzymać obszerną informację od lekarza na temat ich stanu zdrowia. Podczas takiego spotkania ważne okazują się porady specjalisty oraz tak prozaiczne cechy, jak uprzejmość i empatia lekarza. Coraz większą rolę przypisuje się także krótkiemu czasowi oczekiwania na wizytę i szczegółowemu wywiadowi dotykającemu wszystkich aspektów danego problemu zdrowotnego. Pacjenci chcą mieć zapewniony maksymalny komfort i czuć się bezpiecznie. 

Wzrost oczekiwań pacjentów jest również widoczny w sposobie patrzenia w przyszłość. Pacjenci chcą, aby nowe technologie były obecne w rozwoju usług dla sektora medycznego. Wśród trzech najczęściej wymienianych wymagań stawianych przed innowacjami w tym obszarze znalazły się: ułatwienie kontaktu z lekarzami i specjalistami, pomoc w wyborze właściwych specjalistów i usprawnienie wizyt w gabinecie lekarskim. Za istotnie ważny aspekt został uznany także wygodny dostęp do informacji w dowolnym momencie oraz przypomnienie o koniecznych badaniach i wizytach. Istotne jest również poczucie bezpieczeństwa i dyskrecji załatwianych spraw postawiła 1/5 respondentów.

 

Zobacz inne polecane artykuły

Oddaj pracownikom władzę

Magazyn / Inspiracje

Oddaj pracownikom władzę
Oddaj pracownikom władzę

Czy można prowadzić firmę, nie podejmując żadnej decyzji? Czy dobrym pomysłem jest ujawnienie wysokości pensji wszystkich pracowników, a co więcej, danie im możliwości samodzielnego przyznawania sobie wynagrodzenia? Czy firma bez siedziby głównej i biura ma szansę przetrwać na rynku? Chociaż może się wydawać, że każdy prezes na powyższe pytania bez zastanowienia odpowiedziałby przecząco, przykłady takich firm, jak Semco czy Xtech.pl, pokazują, że byłyby to odpowiedzi nieuzasadnione.

Jak używać hashtagów?

Brief.pl / Aktualności

Jak używać hashtagów?
Jak używać hashtagów?

Hashtagi królują zarówno na Instagramie jak i na Twitterze. Niby każdy wie o co z nimi chodzi, ale czy każdy z nas używa ich poprawnie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je wykorzystać w swoich działaniach w social media aby zwiększyć zasięg publikowanych treści.