Getresponse 10.2016_1

Złote rozwiązanie dla e-handlu od Google'a

Złote rozwiązanie dla e-handlu od Google'a

Brief.pl / Inspiracje

Dynamicznie rozwijającej się branży e-commerce towarzyszą nie mniej energiczne działania giganta z Mountain View. Google tworzy rozwiązania dedykowane dla elektronicznego handlu, a coraz więcej z nich przyjmuje formę integracji dotychczasowych narzędzi. Przykładem na to jest zespolenie Product Listing Ads (PLA) z systemem AdWords.

-

Chociaż PLA nie jest jedynym narzędziem, które zostało stworzone przez Google’a z myślą o sferze e-commerce, najlepiej odpowiada ono na wymagania i potrzeby tej sfery biznesu w sieci. Firma z Mountain View opracował rozwiązanie, które pod postacią reklam graficzny, pozwoli na efektywną promocję ogromnej ilości towarów, oferowanych przez podmioty z obszaru e-handlu, w swojej wyszukiwarce. PLA pozwala na osiągnięcie bardzo dobrego zwrotu z inwestycji (ROI) w postaci grupowania produktów z uwagi na swoje podobieństwo lub też unikalność (kategoria, typ, odmiana).

Grupa odbiorców określana jest przy użyciudwóch wskaźników: efektywności oraz założonego celu. Segmentowanie produktów może odbywać się ze względu na: najlepszych sprzedawców, najwyższą marżę lub też najlepsze wyniki wynikające ze zwrotu kosztów poniesionych na działania reklamowe. 

Nie jest żadną tajemnicą, że włączenie tego rozwiązania w struktury systemu AdWords miało na celu zwiększenia możliwości skutecznego dotarcia do nowych odbiorców; zaoferowania im ciekawszej oraz bardziej spersonalizowanej oferty. Dopomóc ma temu możliwość skorzystania z Search Query Report - analizy dotychczasowych działań reklamowych prowadzonych w wyszukiwarce Google’a. Narzędzie to pozwala znaleźć najbardziej jakościowe grupy promowanych produktów ze względu na wydatki oraz zainteresowanie. Warto więc w Search Query Report brać pod uwagę podobne frazy pod kątem trzech indykatorów: współczynnika klikalności (CTR), stopnia konwersji oraz wysokości ponoszonych wydatków.

System AdWords pozwala także na znalezienie nowych nisz dla działań PLA. Dzięki sugerowaniu potencjalnych segmentów, umożliwia on tworzenie wyspecjalizowanych grup produktów. Natomiast w przypadku, gdy do danej grupy towarów są przypisane kosztowne słowa kluczowe, wskazuje na potrzebę stworzenia na jej bazie nowych grup. Połączeniu PLA i AdWords daje również możliwość zastosowania mechanizmu podobnego do słów negatywnych, co pozwala zaoszczędzić koszta prowadzenia działań reklamowych.

W tym e-commerce'owym rozwiązaniu działa jedna prosta zasada. Im więcej mamy produktów do sprzedania, tym bardziej powinniśmy myśleć w kategoriach prowadzenia kampanii w oparciu o długi ogon. To pozwoli na znalezienie niskich stawek do licytowania. Reguła działa także w drugą stronę. Im katalog reklamowanych towarów jest węższy, tym większa jest konieczność realizowania strategii w oparciu o wysokie stawki. Ale i tutaj można wiele zdziałać w zakresie optymalizacji kampanii. Należy skupiać się na grupach z wysokojakościowymi produktami, które z kolei trzeba podzielić na powtarzające się kampanie. Nie mniej istotne jest prowadzenie oddzielnych działań (wysoka efektywność versus kierowanie na produkty konkurencji). To pozwoli na wskazanie, które rozwiązanie jest bardziej owocne. 

Podsumowując, w projektowaniu kampanii PLA warto czerpać inspirację z analogii, które można odnaleźć w systemie AdWords. Bez wątpienia rozwiązanie PLA w systemie AdWords otwiera ogromne, promocyjno-sprzedażowe pole możliwości przed branżą e-commerce. Wystarczy wspomnieć, że średnio CTR z tych działań jest dwa razy wyższe w porównaniu do zwykłej reklamy tekstowej w wyszukiwarce. Ten potencjał potwierdzają ostatnie prognozy firmy Marin Software. Według jej przewidywań, w grudniu 2014 roku (czyli okresie świątecznym) e-handlowcy będą przeznaczać aż 30 proc. swojego budżetu na reklamę w wyszukiwarce właśnie na rozwiązania PLA.

Dariusz Zaniecki – head of tracking & search analytics w Ingenious Technologies Polska

 

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.