wp - grudzien 2016

Ranking spamujących krajów

Ranking spamujących krajów

Brief.pl / Aktualności

USA po raz kolejny zwycięzcą niechlubnego rankingu czołowych spamerów na świecie, rośnie ilość spamu wysyłanego z terytorium Rosji i Ukrainy. Polska tym razem poza rankingiem na 23 miejscu.

-

Sophos opublikował najnowszy raport kwartalny (październik – grudzień 2013) zwany rankingiem „parszywej dwunastki”. Podczas gdy Stany Zjednoczone niezmiennie wiodą prym na spamowej liście, rośnie ilość spamu wysyłanego z terytorium Rosji i Ukrainy. Polska, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce tym razem poza rankingiem.  

Rosja, Białoruś i Ukraina wysłały 14,7 proc. światowego spamu

Patrząc na najnowszą „parszywą dwunastkę” można zaobserwować, że Stany Zjednoczone wysyłają 14,5 proc. światowego spamu utrzymały pozycję niechlubnego lidera przez cały 2013 rok. Chiny wróciły na drugą pozycję, którą zajmowały w pierwszym kwartale. Rośnie liczba spamu wysyłanego z byłych krajów Związku Radzieckiego: Rosja, Białoruś i Ukraina dystrybuowały 14,7 proc. światowego spamu. Europę Zachodnią reprezentują w czwartym kwartale jedynie Włochy z wynikiem 3,4 proc.

Duża populacja to więcej spamu?

Nie jest dużym zaskoczeniem, że na liście 12 czołowych spamerów znajdują się Chiny, czy Indie. Dane kraje dysponują ponad miliardową populacją i ogromnym zapotrzebowaniem na dostęp do internetu. Wiodąca pozycja USA wynika z stosunkowo dużej populacji (ponad 300 mln) oraz najbardziej rozwiniętej infrastruktury internetowej na świecie. Co jednak stałoby się gdyby podzielić ogólną liczbę wysyłanego spamu przez liczbę mieszkańców? Połowa najbardziej zaludnionych krajów zniknęłaby z rankingu a ich miejsce zajęłyby kraje tradycyjnie będące poza zestawieniem jak Kazachstan, Izrael czy Luksemburg.

Czy w Luksemburgu szaleje cyberprzestępczość? Niekoniecznie. Ranking „parszywej dwunastki” wskazuje jedynie stopień, w jakim krajowe komputery są używane do wysyłania spamu, co nie oznacza, że spamerzy przebywają na terytorium tych państw. W dzisiejszych czasach większość spamu jest wysyłana zdalnie szczególnie w przypadku złośliwego oprogramowania lub wirusów.

Globalny charakter spamu

- Najbardziej oczywisty wniosek płynący z wykresów ,,Parszywej Dwunastki” dotyczy problemu komputerów zombie, przez które spam ma charakter globalny – komentuje, Paul Ducklin, Starszy Analityk ds. Bezpieczeństwa w Sophos.- Spamerzy       wysyłają spam za pośrednictwem sieci botnet lub armii komputerów zombie, zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem bez wiedzy użytkowników. W większości przypadków kraje które , trafiły do niechlubnego rankingu charakteryzują się tym, że ich mieszkańcy używają Internetu do prowadzenia biznesu, przez co wzrasta ryzyko zainfekowania ich urządzeń przez złośliwe oprogramowanie – spam w tym przypadku jest symptomem i początkiem problemu. Ataki komputerów zombie oznaczają, że oszuści już działają, jedynie od użytkowników zależy czy pozwolą im na dalsze łamanie zabezpieczeńdodaje.

Tagi:

spam

Zobacz inne polecane artykuły

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Brief.pl / Inspiracje

Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016
Nie tylko Allegro i H&M. Zobaczcie nasz subiektywny wybór najlepszych reklam na święta 2016

Wzruszają, bawią i wprowadzają nas w świąteczną atmosferę. Marki, przygotowując swoje przedświąteczne kampanie, prześcigają się w pomysłach na oryginalne, ale utrzymane w grudniowym klimacie kampanie. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich w tym roku najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem.

Warszawski car sharing dla osób prywatnych

Brief.pl / Aktualności

Warszawski car sharing dla osób prywatnych
Warszawski car sharing dla osób prywatnych

4Mobility, po uruchomieniu usługi car sharingu, czyli auta na minuty dla klientów biznesowych, rozszerza swoją ofertę na użytkowników prywatnych, a tym samym sprawia, że Warszawa dołącza do grona miast z car sharingiem dostępnym dla każdego. Od teraz osoby zainteresowane skorzystaniem z usługi mogą w prosty sposób zarezerwować wybrany pojazd. Samochód można odebrać w jednej z 20 baz na terenie miasta, otwierając go smartfonem.