Rok 2013 na Facebooku w Polsce

Rok 2013 na Facebooku w Polsce

Brief.pl / Wiedza

Firma analityczno-badawcza Sotrender opublikowała całoroczne wydanie raportu #FanpageTrends, który podsumowuje działania marek, mediów oraz osób na Facebooku w całym 2013 r. Na potrzeby raportu Sotrender przeanalizował komunikację ponad 8 tys. profili.

-

Rok 2013 to okres wzrostu polskich profili markowych i stron organizacji na Facebooku, jak również samego serwisu. Na przekór wieszczącym rychły spadek zainteresowania Facebookiem, liczba jego użytkowników nadal rośnie, choć wolniej. Komunikacja marek i firm z klientami za pośrednictwem Facebooka zyskuje nowy wymiar. Sam serwis staje się pełnoprawnym biurem obsługi klientów, łącząc wygodę i szybkość wymiany informacji.

W styczniu liczba polskich kont na Facebooku przekroczyła 10 mln, a wśród stron firmowych nastąpiła mała rewolucja. Demotywatory, które od 2 lat pozostawały liderem w rankingu największych polskich stron, zostały zdetronizowane przez Serce i Rozum. Ten stan rzeczy zmienił się w listopadzie - wtedy na prowadzenie wysunął się Robert Lewandowski. W ciągu roku mogłoby się wydawać, że brand hero Orange nie mają sobie równych, jednak tuż przed końcem roku zostali bezwzględnie wykopani z pierwszego miejsca przez Lewandowskiego, który w listopadzie przebojem wdarł się na pierwszą pozycję zestawienia. Według prognoz Sotrendera Lewandowski jeszcze długo utrzyma się na tej pozycji.

Najlepsze posty

W raportach #FanpageTrends aż 10 postów opublikowanych przez Demotywatory pojawiło się w pierwszej piątce najpopularniejszych postów miesiąca. Wielu użytkowników angażował także fan page innego serwisu z zabawnymi obrazkami - Niefart.pl, który pojawił się w zestawieniach czterokrotnie.

Uwagę w 2013 r. zwróciły regularne sukcesy postów związanych z działalnością charytatywną. Do rankingów najlepszych postów zakwalifikowały się m.in. te autorstwa Fundacji DKMS Polska i SiePomaga - każda z wymienionych stron pojawiła się w zestawieniu 3 razy.  Na szczególną uwagę zasługuje wpis fundacji Mother Power- post o wełnianych bucikach nie dotyczył bezpośrednio działalności fundacji, ale za to pobił rekordy zaangażowania wśród polskich stron. Według estymacji Sotrendera, do chwili obecnej zaangażował on aż 2,4 mln osób, z czego znaczna część pochodziła zza granicy i był jednym z trzech postów Mother Power, które znalazły się w rankingach najlepszych postów z poszczególnych miesięcy ubiegłego roku.

Marki na Facebooku

Na przygotowanej przez Sotrender infografice można zobaczyć kilka ciekawych statystyk dotyczących polskich stron firmowych. W minionym roku opublikowano na nich 3 mln postów, które zaowocowały 221 mln aktywności użytkowników. Największe zaangażowanie odnotowały posty zawierające materiały wideo i zdjęcia, a najwięcej komentarzy wywołały statusy tekstowe. 

Jak w 2013 r. komunikowały się marki? Przede wszystkim “zapraszały” i ogłaszały “konkursy”. Nie jest to żadna nowość – od trzech lat to właśnie te słowa najczęściej pojawiają się we wpisach marek. Wysokie użycie tekstu “bit.ly” wskazuje na popularność użycia linków skróconych w tym serwisie. Wciąż popularnym tematem postów jest “weekend”. Firmy, które najczęściej odpowiadały na posty swoich fanów to telekomy - Plus, Nju mobile i Virgin Mobile. Wszystkie wymienione odpowiedziały na ponad 90 proc. postów, które użytkownicy dodali na ich stronach.

Infografika #FanpageTrends

Zobacz inne polecane artykuły

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Magazyn / Aktualności

Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup
Skanska zainwestuje w Business Link. Największa inwestycja globalnej korporacji w polski startup

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce. Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

Przedsiębiorczy Poznań

Brief.pl / Aktualności

Przedsiębiorczy Poznań
Przedsiębiorczy Poznań

Jednym z pięciu priorytetów, zawartych w przyjętej w tym roku przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, jest nowoczesna przedsiębiorczość. Oznacza to, że w Poznaniu ma rozwijać się zróżnicowana, nowoczesna i silna gospodarka. Lokalne, niewielkie firmy mają uzyskać wsparcie w działaniach innowacyjnych. Wspierana ma być też współpraca biznesu i nauki, pomoc uzyskać mają lokalne startupy. Miasto ma również działać na rzecz zwiększenia poziomu umiędzynarodowienia poznańskiej przedsiębiorczości. I nie są to puste deklaracje.