Reklama w kręgu Islamu

Reklama w kręgu Islamu

Brief.pl / Inspiracje

Afryka jawi się nam jako terytorium kontrastów, nie tylko ekonomicznych, ale przede wszystkim – kulturowych. Północna część kontynentu zdominowana jest przez Islam. Czy z tego względu kampanie o charakterze marketingowym muszą podporządkować się zasadom wyznaczonym przez Koran? Jak wygląda tam zjawisko reklamy społecznej?

-

W dobie globalizacji, kiedy dotarcie do szerszego grona odbiorców jest znacznie ułatwione, istotnym czynnikiem powodzenia komunikatu o charakterze reklamowym są właśnie uwarunkowania kulturowe. Nie wszędzie ten sam sposób przedstawienia określonej sytuacji może spotkać się z pozytywnym odbiorem. Problemy z jakimi spotykają się przedstawiciele danej społeczności bywają też zróżnicowane terytorialnie. Zatem dopasowanie się do tła kulturowego powinno być nadrzędnym celem specjalistów do spraw marketingu i reklamy.

reklama Afryka

Afryka Północna - w tym kraje, które przemierzyła expedycja IV Kongo, jak Maroko czy Senegal - są zdominowane przez kulturę świata islamu. Z tego względu nawet reklamy komercyjne bywają dopasowane do tego kontekstu kulturowego. W Senegalu najczęściej spotykana była reklama jednego z operatorów telefonii komórkowej znanej również na polskim rynku – Orange. Jest to konsekwencją znaczącego wzrostu abonentów telefonii komórkowej, jaki miał miejsce pod koniec lat 90-tych. Uliczny plakat reklamujący sieć komórkową, który zawiera życzenia szczęśliwego Ramadanu – to zjawisko naturalne na terenie zdominowanym kulturowo przez Islam.

Środowisko muzułmańskie boryka się z problemem emisji reklam wzbudzających kontrowersje. Niekonwencjonalne strategie reklamowe najpierw powinny otrzymać zgodę władz religijnych na ich emisję. Co więcej, odbiór przekazów skonstruowanych w takiej formie spotyka się z odbiorem innym, niż wśród bardziej liberalnych środowisk.

reklama Afryka

Na rynku zachodnim, gdzie mamy do czynienia z przesytem przekazów o charakterze reklamowym tradycyjna, statyczna reklama po pewnym czasie ekspozycji przestaje być dostrzegana i ginie w tłumie analogicznych treści. Z tego względu kampanie marketingowe poszukują wciąż nowych kanałów dotarcia do potencjalnych klientów. Zatem szokujące i wzbudzające emocje kampanie zawsze zwrócą na siebie uwagę potencjalnego konsumenta. Z kolei przedstawiciele konserwatywnych społeczności muzułmańskich inaczej je postrzegają, a co za tym idzie - gorzej zapamiętują tego typu reklamy.

Podobnie wygląda kwestia kampanii społecznych. Przy ich tworzeniu warto zwrócić uwagę na to, jak konkretny problem jest postrzegany przez dane społeczeństwo. Kampania uderzająca w nadużywanie alkoholu nie sprawdzi się w większości krajów muzułmańskich. Tam spożywanie takich napoi jest zabronione ze względu na uwarunkowania religijne. Nie oznacza to, że sprzedaż alkoholu jest tam całkowicie zakazana. Dla przykładu – w Maroko można go nabyć w supermarketach, nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli. Najprościej rzecz ujmując, tego typu kampania byłaby uważana za niestosowną i prawdopodobnie nie spotkałaby się z dobrym odbiorem społeczeństwa.

reklama Afryka

W krajach odmiennych od nas etnicznie i kulturowo występują zjawiska, które na naszym europejskim podwórku nie mają miejsca. Co za tym idzie – pojawiają się tam kampanie, które z kolei nie przyjęłyby się u nas. Współcześnie znany nam kanon piękna oparty o wzorce zachodnioeuropejskie, globalnie propagowany przez media, w krajach afrykańskich nie wszędzie się sprawdza. O ile w naszej kulturze kobiety dążą do tego, aby ich skóra nabrała pięknej opalenizny, w krajach Afrykańskich tendencja jest odwrotna. Tamtejsze panie wydają fortunę na preparaty, które miałyby sprawić, że ich skóra przyjmie jaśniejszą barwę. Tego typu specyfiki mogą mieć konsekwencje bardzo szkodliwe dla zdrowia. W Senegalu można było zaobserwować plakaty przedstawiające czarnoskórą kobietę, których hasło brzmiało: „Czarne jest piękne”. W ten sposób usiłuje się zniechęcić kobiety do poddawania się zabiegom rozjaśniającym cerę.

Reklama przenika niemal każdy aspekt życia społecznego, nic więc dziwnego, że rola uwarunkowań kulturowych jest tak istotna podczas formułowania tego typu przekazów. Jak powszechnie wiadomo – podróże kształcą i zmieniają nasz punkt widzenia na wiele spraw. Podczas wakacyjnych (i nie tylko) wojaży warto zwrócić uwagę a to, jak wyglądają kampanie reklamowe danego państwa. Przyniesie to wiele informacji na temat jego kultury i życia mieszkańców.

::

fakty z Expedycji IV Kongo – do serca Afryki / www.e4kongo.pl /

www.facebook.com/e4kongo

 

Tagi:

reklama afryka

Zobacz inne polecane artykuły

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Brief.pl / Aktualności

Jakie gadżety firmowe lubią klienci?
Jakie gadżety firmowe lubią klienci?

Gadżety reklamowe podbijają rynek. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla klientów? Które z nich cieszą obdarowanych, a które są wyrzucane niemal od razu po otrzymaniu? I wreszcie - jakie cechy powinien mieć trafiony gadżet?

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

Brief.pl / Aktualności

Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?
Strategia promocji czy strategia jakości? W co warto inwestować?

W dzisiejszych czasach bardzo popularna jest strategia promocji, wchodząc do sklepu jesteśmy z każdej półki atakowani promocjami cenowymi. Okazuje się jednak, że promocje w dłuższej perspektywie przynoszą pyrrusowe zwycięstwa. W co zatem warto zainwestować, co jest driverem zakupowym, którym kieruje się coraz więcej klientów?

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Brief.pl / Aktualności

Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków
Telekomunikacja stoi na progu kolejnej rewolucji, która zmieni życie Polaków

Rozwój technologiczny, który z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Zgodnie z tegorocznym raportem firmy doradczej Deloitte „TMT Predictions” na progu kolejnej rewolucji stoi telekomunikacja, której napędem będą m.in. sieć piątej generacji (5G), beacony oraz technologie biometryczne. Polska w tych aspektach już dziś nie ustępuje rynkom światowym. Jak wynika z badania Deloitte aż 57 proc. dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce korzysta już z 4G/LTE, a 31 proc. nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Beneficjentem kolejnej fali zmian w telekomunikacji będą też polskie firmy technologiczne, specjalizujące się w świadczeniu obsługi IT-as-a-service i działające na rynku beaconów.