Chocolissimo - 10.2016

Social PR nadchodzi

Social PR nadchodzi

Brief.pl / Inspiracje

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych zmienia się sposób w jaki firmy komunikują się z otoczeniem. Nowoczesne public relations coraz częściej wychodzi poza wysyłanie notek prasowych i organizowanie konferencji prasowych.

-

Główną cechą Social PR jest pominięcie w komunikacji z klientami mediów. Tradycyjne notki prasowe wysyłane do setek adresatów z "bazy mediów" coraz słabiej konwertują na publikacje. Jak temu zaradzić?

Publikuj na blogu

Wymusza to na nas stworzenie czegoś bardziej porywającego niż suchy komunikat prasowy. Musimy opowiedzieć historię, osadzić ją w kontekście naszej firmy. Wykonuje w ten sposób większą część pracy dziennikarzy, ale dzięki temu zyskujemy większą kontrolę nad wysyłaną w świat informacją.

Blogi są również chętniej czytane przez naszych klientów niż strona korporacyjna. Wpis na blogu zyska więcej więcej wyświetleń oraz zaangażowania co przełoży się na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Modelowowym przykładem jest operator Play i jego blog prowadzony przez rzecznika prasowego, Marcina Gruszkę.

Publikuj w mediach społecznościowych

Nie czekajmy na to kiedy media opublikują naszą informację. Zamieśćmy ją w naszych kanałach społecznościowych, a zostanie ona dostrzeżona przez setki lub tysiące klientów zanim zdąży ją odebrać jakikolwiek dziennikarz ze swojej skrzynki mailowej. Jeśli informację publikujemy na blogu, link do niej powinien znaleźć się niezwłocznie na naszym profilu na Facebook, Twitterze czy LinkedIn.

Stwórz wideo

Taki sposób informowania pozwala na dodanie kolorytu naszej treści. Dzięki temu ma szansę na stanie się "viralem". Wbrew pozorom nie potrzebujemy profesjonalnego studia, ekipy i sprzętu. Wystarczy jedna kamera, aparat z możliwością nagrywania lub nawet telefon oraz odrobina kreatywności.

Świetnie potencjał treści wideo wykorzystuje Brand24. Oto wideo, w którym informują, że ich nowym klientem została IKEA.


Niedawno swoją nową ofertę kredytu w ciekawy sposób przedstawił BNP Paribas Bank Polska. Również wykorzystał w tym celu materiał wideo przedstawiający wyniki z badania na temat tego jak Polacy spędzają swój czas wolny.

Przeczytaj więcej na temat kampanii

Wykorzystuj inforgrafiki

Obraz wyraża więcej niż tysiąc słów. Zwłaszcza w mediach społecznościowych. Obrazami internauci dzielą się chętniej niż tekstami czy linkami. Dodatkowo tworząc infografikę np. z okazji milionowego klienta, możemy pokazać drogę jaką nasza firma przebyła.

Postaw na jakość a nie ilość

Na początku wspomnieliśmy o słabych efektach jakie przynosi wysyłanie notek prasowych do setek przedstawicieli mediów. Może jednak warto zainwestować swój czas w budowanie bliższych relacji z wybranymi przedstawicielami mediów, którzy interesują się tematyką związaną z naszą marką? Dzięki temu wzrosną nasze szanse na publikacje w mediach oraz mamy niepowtarzalną możliwość na zakomunikowanie bardziej angażującej treści niż zwykła notka prasowa.

 

Stosowanie się do tych punktów wymusza na pracownikach public relations większego zaangażowania i nakładu pracy. Wiąże się to również dodatkowymi kosztami i zaangażowaniem kolejnych osób.

Social PR dzisiaj pozwala firmie wyróżnić się na tle tradycyjnego public relations. Jutro może okazać się, że będzie jedyną drogą, aby zaistnieć w mediach i świadomości konsumentów.

Zobacz inne polecane artykuły

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Brief.pl / Ludzie

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7 edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

Brief.pl / Aktualności

Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50
Polskie firmy na czele środkowoeuropejskiego rankingu Technology Fast 50

W 17. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. W tym roku pierwsze dziesięć miejsc w zestawieniu Deloitte Technology Fast 50 przypadło debiutantom. Na dwóch pierwszych pozycjach znalazły się polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring. Po raz pierwszy wśród najszybciej rosnących znalazły się spółki z sektora technologii czystej energii, biotechnologii i technologii medycznych. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Magazyn / Aktualności

Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego
Wyprawa Kapp2Cape, czyli prywatne śledztwo Krzysztofa Puternickiego

Jako pierwszy Polak chce przemierzyć dwa kontynenty. Z Nordkapp, czyli najbardziej wysuniętego na północ punktu Norwegii, wyruszy w kierunku Cape Town, leżącego na południu Afryki. Krzysztof Puternicki w ramach projektu Kapp2Cape samotnie pokona ponad 27 tys. km. Europejska część jego wyprawy przebiegać będzie przez Finlandię, Szwecję, Polskę, Słowację, Bułgarię i Turcję. Dalej promem przeprawi się do Afryki, gdzie rozpocznie się drugi, bardziej niebezpieczny etap podróży. Tam trasa prowadzić będzie przez Egipt, Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Malawi, Zambię, Zimbabwe, Mozambik, Suazi i Lesoto, aż do Cape Town w RPA. Wyprawa, jak mówi o niej sam Krzysztof, będzie swego rodzaju śledztwem dotyczącym przedsiębiorczości na terenie Czarnego Lądu. To właśnie na ten rejon, za sprawą dynamicznie zachodzących tam zmian, w najbliższych latach mają być zwrócone oczy całego świata.